DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 433310-0,01%
Adana
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hukuk Devleti Kavramını Geliştiren Kaynaklar

Hukuk Devleti Kavramını Geliştiren Kaynaklar

ABONE OL
21 Eylül 2014 10:35
Hukuk Devleti Kavramını Geliştiren Kaynaklar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hukuk Devleti Kavramını Geliştiren Kaynaklar

Fransız İnsan ve Vatandaşlık Hakları Bildirisi

İnsan haklarının belirlenip korunmasına yönelik ilk resmi ve ö- nemli belgedir.1789 tarihli ve 17 maddeden oluşan Fransız İnsan ve Vatan- daşlık Hakları Bildirisi,daha sonra birçok anayasayı etkilemiştir.Bu bildiri- de özetle şu görüşlere yer verilmiştir:İnsanlar özgür ve eşit doğarlar ve böy- le kalırlar.Bütün politik kuruluşların temel amacı insan haklarının,özgürlü- ğün,mülkiyetin,güvenliğin korunmasıdır.Özgürlük başkasına zarar verme- yen herşeyin yapılabilmesidir.Hakları kullanmanın sınırları kanunla belirle- nir.Kimse kanunun emretmediği birşeyi yapmaya zorlanamaz.Kimse ka- nunun belirlediği hallerin ve şekillerin dışında tutuklanamaz,Herkes suçu sabit olana kadar masumdur.Mülkiyet kutsal ve dokunulmaz bir haktır.

1791 Amerikan Haklar Bildirisi

Fransız insan ve vatandaşlık hakları bildirisini tamamlayıcı nite- liktedir. Kısaca şöyledir:Kongre;Konuşma,toplanma,ibadet ve basın özgür lüğünü kısatlayamaz. Vatandaşın şahsı,evi ve belgeleri haksız arama ve elkoymalara karşı teminat altındadır.Kimsenin malı,karşılığı tam olarak ödenmedikçe kamunun kullanılması için alınmaz.Amerikan Anayasası 1865’te önemli bir değişlikle köleliği kaldırmış,mahkeme kararı olmadık- ça kimsenin hayatına son verilmeyeceği,özgürlük ve mülkiyet haklarından yoksun bırakılamayacağı hükme bağlanmış ve oy hakkının ırk ve renk ne- deniyle kaldırılamayacağı ve sınırlanamayacağı belirtilmiştir.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.