KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

“HÜRRİYET ATEŞİ VE İLK KURŞUN”

“HÜRRİYET ATEŞİ VE İLK KURŞUN”

Kozan Türk Eğitim Sen Temsilcisi Mürsel Yazıcı 2 Haziran Kozan’ın Kurtuluş yıl dönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

Yazıcının KozanBilgi.Net’e yapmış olduğu açıklaması şöyle:

“Mondros Antlaşması hükümlerine dayanarak Mersin ve Adana’yı Fransızların işgalinden güç alan Kozan Ermenileri,şımarık bir vaziyette “yaşasın Ermenistan, Ermeni devleti kurulacak” naraları ile ellerinde Ermeni bayrakları köprü başında toplanarak önceden haber gönderdikleri Fransız işgal heyetini 8 Mart 1919’da karşılayarak topraklarımızı kirletmeye başladılar.Bu işgal “14 AY 24 gün sürmüş.

İLK KURŞUN VE HÜRRİYET ATEŞİ

İşgal kuvvetleri komutanının emri ile bir Türk tahsildar, 3 Ermeni Kamovar Kozan’a bağlı Karabucak, Şerifli, Mahyalar, Çürüklü, Minnetli ve Kuyubeli köylerinden vergi toplamak üzere gönderilir. Bunlar köylülere baskı yapıp zorla vergi toplamaya başlayınca, o yörenin ileri geleni Deli Hacı Ağa, yörenin ünlü hocası Şerif Hocaya işgal kuvvetleri komutanına vergi verilip verilmeyeceğini sorar. Ve bunların öldürülmelerinin caiz olup olmadığını açıklamasını ister.

Şerif hocada gâvura vergi verilmez. İşgal altında da namaz kılınmayacağını beyanla , öldürülmeleri şarttır. Fetvasını vermesi sonucu üç kamovar ile birlikte bir tahsildar Deli Hacı Ağa’nın fedailerinden Gâvur Ali Ağa ve çetesi tarafından öldürülür. Bu olayda sıkılan kurşunlar, Kozan’ın kurtuluşunda ilk olması açısından önemlidir. Bu olay neticesinde, olayın kahramanı Deli Hacı Ağa’nın kardeşi Ökkeş Efendi, ve Kozan’ın ileri gelenleri (12 kişi) ile birlikte tutuklanıp manastır zindanına atılsalarda Şimdilerde şahsiyeti özlenen Şerif Hoca’nınfetvasıyla yakılan bu hürriyet ateşi BOZAT GEDİĞİ, KARGAPAZARI ve son olarak 1 Haziranı 2 Hazirana bağlayan gece Kozan”da işgal kuvvetlerini yakmaya yetmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Suriyelilerin Türkiye'ye 10 yıllık maliyeti 45 milyar doları geçti

İşte Atalarımızın İnanç ve cesareti; hainlerin, haramzadelerin, kamovarların, haçlıların, haddini bilmeyenlerine haddini bildirerek bu güzelim Kozan’ı bizlere emanet etmişlerdir. Üzerindeki ölü toprağını atarak son yurdumuz Kozan’da kahramanlık menkıbesi yazanlara bir kez daha rahat uyuyun emanetiniz emin ellerdedir diyerek onları sevgi saygı ve minnetle anıyorum.

Dün olduğu gibi bugün de dağlarımızın suçlulardan, sokaklarımızın saldırganlardan, geleceğimizin işbirlikçilerden, ekonomimizin aç gözlü ve menfaat çetelerinden kurtarılması dileklerimle 2 Haziran Kurtuluş Bayramınızı kutlarım.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın