DOLAR 18,6365 -0.01%
EURO 19,3615 -0.29%
ALTIN 1.044,94-0,64
BITCOIN 306480-0,34%
Adana
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hüseyin Haluk Özen

ABONE OL
12 Eylül 2014 22:18
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HÜSEYİN HALUK ÖZEN
Kozan Halk Eğitim Merkezi ve
Akşam Sanat Okulu Müdürü

Değerli KozanBilgi.Net üyeleri ve misafirleri,
Bu haftadan itibaren her hafta sizlere ilçemiz Kozan’a hizmet vermiş, Kozan’ın yönetiminde, ekonomisinde, kültüründe, sanatında söz sahibi olmuş, bir birinden değerli insanlarla sohbetlerimiz olacak. Bu başarılı insanlarımızı belki tanıyor, beklide tanımıyorsunuz. Onların çalışmalarını, başarılarını bilgisayar ekranlarınıza getireceğiz.

Kozan Halk Eğitim Merkezine geldiğimizde görüntü olarak mükemmel bir ortam, ciddi bir eğitim kurumu görüyoruz. Yıllarca bilgisayar öğretmenliği yaptığım Kozan Halk Eğitim Merkezine 5 yıl aradan sonra yeniden gelmek ve oradaki dost insanlarla karşılaşmak gerçekten çok güzel bir duygu.

Kuruma geldiğimizde bizi Halk Eğitim Merkezi Müdürlerinden Sayın Musa Bayrakçı karşıladılar. Musa Bayrakçı eski babacanlığından nezaketinden hiçbir şey kaybetmemiş gerçek bir eğitimci ve aile babası. Kendisiyle bir müddet görüştükten sonra Müdür beyin odasına üst kata çıkıyoruz.

İçeride Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Haluk Özen ve Müdür Yardımcılarından Veysel Avan bizleri karşıladılar. Uzun bir hasreti gidermiş olduk. Hüseyin Haluk Beyi bilenler için tekrar anlatmaya gerek görmüyorum onlar biliyorlar ama bilmeyenler için anlatmam gerekiyor; Hayatını Eğitim Camiasına adamış Mükemmel bir eğitimci, büyük idealleri olan, düşüncelerinden taviz vermeyen, vatanını milletini seven gerçek bir bürokrat. Hüseyin Haluk Özen’le uzun yıllar birlikte çalışmaktan onur duyduğumu da buradan belirtmekte fayda görüyorum. Gözlerim Kozan Halk Eğitim Merkezinde çok sevdiğim bir ağabeyim olan Müdür Yardımcılarından Sayın Muhsin Ünlü’yü aradı ama Muhsin Beyin izinli olduğunu öğrendik.

Bir yorgunluk çayı ile sohbete başlarken gözlerim Hüseyin Beyi takip ediyordu.Onun basın karşısında her zaman heyecanlandığını çok iyi bildiğim için Hocam sizi sohbetimizde biraz zorlayacağım diye sözlerime başlayınca her zamanki sıcak kanlılığıyla Hüseyin Bey, “Bizim her hangi bir suçumuz, sabıkamız yok, sürekli olarak bölgemiz insanlarının gönüllerini almaya çalışıyoruz, kurum olarak da şahsi olarak da alnımız her zaman açık” diyerek o vakur duruşunu bize göstermiş oldu.

Evet artık sohbetimize Başlayalım;

“Hüseyin Bey bize kısaca kendinizden, özgeçmişinizden bahseder misiniz ?

— 1955 Yılında Kozan ilçesinde doğdum. İlkokulu Kozan İnkılap İlkokulu, Orta öğretimi Kozan Lisesi derken Üniversite hayatımı da 1978 yılında Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü bölümünü bitirerek Sosyal Bilgiler Öğretmenliği unvanına sahip oldum.

“Öğretmenlik görevine ne zaman başladınız ve nerelerde görev yaptınız?”

— 1978 yılında Antalya Korkuteli Küçükköy Kasabasına Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak atandım. Burada iki yıl görev yaptıktan sonra, 1980 yılında Adana Erkek Lisesi Tarih, İnkılap Tarihi ve Coğrafya derslerine girmek üzere görevlendirildim.

1983 yılında rotasyonla Sinop-Bektaza Ortaokuluna atandım. İki yıl çalıştıktan sonra Kozan Lisesine 1985 yılında atandım.

“Kozan’da ne zaman göreve başladınız?”

— Kozan Lisesinde 1987 yılına kadar Tarih ve T.C. İnkılâp Tarihi derslerine girdim. 1987 yılında Kozan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olarak atandım. 14 yıllık şube müdürlüğüm sırasında sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere baktım. 2000 Yılında Kahraman Maraş ili Afşin ilçesinde rotasyonla atamam yapıldı. Ancak ben Kozan’da göreve devam edebilmek adına, bir de kendimi Halk Eğitim faaliyetlerine yakın bulduğum için Halk Eğitim Müdürlüne müracaat ettim.

“Görevli olduğunuz bu süre içerisinde neler yaptınız?”

— 2000 yılından bu yana Kozan Halk Eğitim Merkezi Müdür olarak görev yapmaktayım. Başladığım günden bu yana çağın ihtiyaçlarına uygun, otantik yapımızı da ihmal etmemek şartıyla çok çeşitli kurslar açtık.

“Hocam çocuk kaç tane?”

— Bir kız, bir oğlan olmak üzere iki çocuk babasıyım.

“Allah analı babalı uzun ömürler nasip eylesin”

“Sizin bir de geçen dönem de olmak üzere adınız Belediye Başkanlığı konusunda gündeme geliyor. Bu konuda görüşünüzü alabilir miyiz?”

— Belediye Başkanlığı bir hizmet makamıdır. Bizi bu kurumun başında görmek isteyen vatandaşlarımız var. Bize verilen her türlü görevi Alnımızın akıyla yaparız. Çünkü ben Kozan’ı ve Kozan’ın insanlarını gerçekten çok seviyorum. Bu sevgimi onlara her zaman yapmaya çalıştığım hizmetlerimle göstermeye çalışıyorum.

“Hocam son olarak sınıflarınızı gezebilir miyiz?”

— Elbette, buyurun…

Müdür beyin odasından ayrılıyoruz ve ilk önce bilgisayar kurs sınıfına giriyoruz. Kurs öğretmeninden izin aldıktan sonra klimalı bir ortamda öğrencilerin bilgisayar öğrenmeye çalıştıklarını görüyoruz.

İkinci olarak Resim Kursu sınıfına giriyoruz. Burada kurs öğretmeni İpek Manga görev yapıyor. Öğrencilerin yapmış oldukları bir birinden güzel resimleri inceliyoruz. Bu arada belirtmekte fayda görüyorum. İpek Manga, Resim Öğretmenliği konusunda gerçekten başarılı ve öğrencileri tarafından bir ekol olarak görülen bir öğretmen, Çalışmaları gerçekten bir birinden mükemmel…

Sırada kurdele nakış sınıfı öğrencileri var. Sınıfa girince çok heyecanlandıkları gözlerinden belli oluyor. Onların da çalışmalarını gözlemliyoruz. Harika çalışmaları var izledikçe insanda hayranlık uyandırıyor.

Yabancı dil ile güzel konuşma ve diksiyon sınıfları da gerçekten bizden tam not aldı. Bu bölümler de konusunda tecrübeli, mükemmel öğretmenlere teslim edilmiş.

Son girdiğimiz sınıf gitar kursu, gitar kursu öğrencileri fazla olduğu için iki sınıfa paylaştırılmış. Küçüklü, büyüklü bir çok öğrenci ellerinde gitarları müzik kulaklarını parmak uçlarına yansıtmaya çalışıyorlar. Onların bu azimleri özellikle birkaç tane minicik öğrencinin de aralarında gitar çalmayı öğrenmeleri bizi çok etkiledi.

Sınıfları gezmemiz bittikten sonra Hüseyin Bey’e Teşekkürlerimizi sunarak veda ediyoruz. Müdür bey bizi okulun giriş kapısına kadar yolcu ettikten sonra kendilerinden ayrılıyoruz.

Sonuç olarak günümüzde her gün kötü haberler dinlemeye, her gün yolsuzlukları görmüş olduğumuz ülkemizde böyle dürüst, başarılı çalışkan kurum amirlerini görmek bizlere büyük bir mutluluk verdi.Onların kendi imkânları yapmış olduğu başarılı çalışmaların ülkemizde birçok kuruma örnek olması gerekiyor. Eğer Kozan’da yaşıyorsanız ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarınızın bir meslek sahibi olmalarını istiyorsanız lütfen Kozan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Haluk Özen ve ekibi ile tanışın, bir çayını için. İnanın çok şeylerin değiştiğini fark edeceksiniz.

Türkeş Manga
KozanBilgi.Net
Genel Yayın Yönetmeni

 

 

Bu röportaj 17 Mart 2010 tarihinde yayınlanmıştır


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.