DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 792,100,29
BITCOIN 457508-12,67%
Adana

HAFİF YAĞMUR

13:20

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İcra, İflas, Borç Batağı.. Karaca Sert Çıktı: “ŞÜREKANI DA AL GİT ERDOĞAN!”

İcra, İflas, Borç Batağı.. Karaca Sert Çıktı: “ŞÜREKANI DA AL GİT ERDOĞAN!”

ABONE OL
04 Ocak 2022 17:50
İcra, İflas, Borç Batağı.. Karaca Sert Çıktı: “ŞÜREKANI DA AL GİT ERDOĞAN!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

PARA PARA PARA! / BORÇ BORÇ BORÇ!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; “Enflasyon kontrol dışına çıktı. Enflasyonda rekor üstüne rekor kırılıyor. Ülkenin fabrika ayarlarına dönmesi gerekiyor.” Diyerek borçlanma konusundaki son verileri değerlendiren Gülizar Biçer Karaca sert çıktı: “Saraylı ve şürekası, ülke kaynaklarının talan edilmesine göz yumdu, Hazineyi boşalttı. Şimdi, dışarıdan Suudi prenslerden, şeyhlerden, emirlerden ne alırım diyerek “yerli ve milli” politikasını taçlandırıyor!”

VATANDAŞIN BANKALARA VE FİNANSMAN ŞİRKETLERİNE BORCU 1 TRİLYONU AŞTI

Geliri artmadığı için enflasyon altında ezilen vatandaşların bankalara ve finansman kuruluşlarına olan borçları, kredi faizlerinde yaşanan artışa rağmen krizle birlikte hızla büyüdü. Bireylerin bankalara ve finansman şirketlerine olan (konut, taşıt, ihtiyaç ve kredi kartı) borcu (takiptekiler de dahil) 17 – 24 Aralık günleri arasında 12,7 milyar lira daha artarak, 1 trilyon 17 milyar liraya çıktı. Bu borcun 24,4 milyar lirası vadesinde ödenmediği için takibe alınan kredi ve kredi kartı borçlarından oluşuyor.

PARASI YOKSA KART GEÇSİN DEVRİ DE BİTTİ!

Vatandaşların bankalar ve finansman şirketlerine olan borcunun 807,2 milyar lirası bireysel (konut, otomobil, ihtiyaç) kredilerinden, 210 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor. Son hafta tüketici kredilerinde 6,7 milyar liralık, kredi kartı borçları ise 6 milyar liralık artış yaşandı.

TAKİPTEKİ BORÇLAR NE OLACAK?

Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçları da 18,5 milyar lirası tüketici kredilerinden, 5,9 milyar lirası da kredi kartlarından olmak üzere toplam 24,4 milyar lira düzeyinde bulunuyor. Bankaların takipteki bu borçlarını düşük bir bedel karşılığında varlık yönetim şirketlerine satıyor olmaları bu rakamı olduğundan daha düşük gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Ukrayna ve Rusya’ açıklaması

VARLIK YÖNETİM ŞİRKETLERİNE BORÇ

Bankaların vatandaştan zamanında tahsil edemedikleri için takibe aldıkları ancak daha sonra da varlık yönetim şirketlerine sattıkları alacaklarından kaynaklanan vatandaşın borcu da Eylül 2021 sonu itibariyle 30,7 milyar lira olarak açıklandı.

VAKİT “ENKAZ”I KALDIRMA VAKTİ

2022’ye elektik, doğalgaz, benzin, motorin, LPG, köprü, yol, tünel, araç muayene tarife ve ücretlerine astronomik zamlarla girildiğini hatırlatan Gülizar Biçer Karaca: “Ekonomik güven endeksi, aralık ayında 97,6 değerini alarak 7 ayın en düşük seviyesine geriledi. Cumhuriyet tarihinin en buhranlı günlerini bu halka reva gören AKP iktidarı “enkaz” iktidarı olduğunu kanıtladı. Vakit gitme vakti!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet