KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

İdeal form Nasıl Korunur?

İdeal form Nasıl Korunur?

Fazla kiloları verdiniz; istediğiniz formu yakaladınız ve tatil planlarınızı yaptınız. En büyük fobiniz, tatilde kiloları geri almak! Oysa, “tatilde kilo alma” korkusundan kurtulmak çok basittir. Nasıl mı? Aşağıdaki önerilere uymanız yeterli… İdeal form nasıl korunur?

– Şeker miktarını azaltın. Şekerli konserve meyveler, kek, bisküvi ve tatlıların yerine; taze meyve, sebze, doğal meyve sularını tercih edin.

– Stresten kurtulun. Çünkü stres, sizi yemeğe yöneltecektir.

– Bol bol su için. Sıcak ve nemli havalarda daha çok su kaybedilir. Bunun sonucunda, halsiz ve güçsüz kalınır ve harcanan enerji miktarı azalır.

– Suyun yanında K (Potasyum)’dan zengin besinlere (sebze ve meyvelere) ağırlık verin. Çünkü su gibi ter ile birlikte, potasyum kaybı olur.

– Yemek yedikten en az 1 – 2 saat sonra yüzme veya spor yapın.

– Bol egzersiz yapın. Yüzme, yürüyüş, koşma,.. Bisiklete binerek formunuzu koruyabilir, hatta kilo verebilirsiniz. Özellikle fazla kalori aldıysanız, spor yaparak bunu yakalayabilirsiniz. Kalp veya tansiyon probleminiz varsa, spor yapma süresine ve saatine (gün içerisinde) dikkat etmelisiniz. Hatta uzun süre egzersiz yapmadıysanız, yakın bir zamanda hastalık geçirdiyseniz veya eklemleriniz ile ilgili bir sorununuz varsa, bir doktora danışmadan egzersiz yapmayın.

– Özellikle açık büfelerde, seçeceğiniz yiyeceklerin türüne dikkat edin. Bunun için şunları yapabilirsiniz;

Günde 3 öğün yemek yemeye özen gösterin. Tek öğüne yüklenirseniz (özellikle akşam), ölçüyü kaçırır yediklerinizi kontrol edemezsiniz. Bunun sonucunda fazla kalori alır ve metabolizmanızı bozabilirsiniz. Oysa 3 öğün şeklinde beslenirseniz, yediklerinizi daha kolay kontrol edebilirsiniz.

Sadece yediklerinizin miktarı değil, türlerinin (içeriklerinin) de önemli olduğunu unutmayın. Örneğin; 1 kg. demir ile 1 kg. pamuk, ağırlık olarak eşit olabilir fakat hacimce farklıdır. Yiyecekler de aynı şekildedir. Yiyecek türü vardır (cips, çikolata, tatlı, kek vb.) küçücük bir parça 200 – 300 kcal. olup vitamin – mineral açısından fakirdir. Bunların yanında, öyle yiyecek türleri vardır ki, tabaklar dolusu yense bile yine aynı kaloriyi verir ve ihtiyacınız olan vitamin – minerali içerir, (sebze, meyve ve vb.)

– Kahvaltıda ve ordövr tabağında tam yağlı peynir yerine, az yağlı peyniri tercih edin.

– Yağlı süt ve krema yerine, yağı alınmış veya az yağlı yoğurt ve sütü tercih edin.
– Tereyağı, katı yağlar ve margarinlerden uzak durun.

– Sosis, salam gibi yağlı etler ve et ürünleri yerine; yağsız et, tavuk ve balığı tercih edin.

– Kızartma yiyeceklerin yerine; ızgara, haşlama ve buğulama tarzı yiyecekleri tercih edin.

– Beyaz ekmek ve tatlandırılmış kahvaltılık gıdaların yerine; lif oranı yüksek tahıllardan yapılmış ekmek, pirinç, yulaf, fasulye ve baklagilleri tercih edin.

– Salata sosları, mayonez gibi yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durun. Yiyeceklerde ölçüyü kaçırdıysanız, bol bol yüzüp egzersiz yapın, dans edin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın