İki yeni havalimanı bedeline alınan araçlar sürekli arıza veriyor!

İki yeni havalimanı bedeline alınan araçlar sürekli arıza veriyor!

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, “Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü havalimanlarındaki hizmetlerin yürütülebilmesi için genel ve özel maksatlı (kar ile mücadele, tanzim ve temizlik) araçlar satın alıyor. Bu araçlardan özellikle ARFF (itfaiye) hizmetlerinde ve diğer Özel Maksatlı araçlar çok donanımlı ve özellik gerektirmeleri nedeniyle aşırı derecede yüksek fiyatları bulunmaktadır.

Bu maliyetlerin Kurum karı ve kamu yararı açısından asgariye indirilmesi için Kurum yetkilileri ayrı bir çalışma (tecrübeli ve yetenekli teknik personel istihdamı ve eğitim vb.) yapmak yerine özellikle son zamanlarda yerli yatırımcıyı, üreticiyi destekleme adı altında mevzuatlar hazırlandığı ve bu doğrultuda diğer Kurumlar gibi DHMİ de yönlendirilerek ve belli firmalara gayri resmi garantiler verilerek araçlar satın alındığı iddia ediliyor. Ayrıca yerli gösterilen bu araçların tüm parçalarının yurt dışından geldiği görülüyor.

Ayrıca bu araçlar sağlam ve tam faal ilgili firmalardan teslim alınmadan ücretleri ödendiği ve ilgili personellere baskı yapılarak geçici ve kesin kabulleri yapıldığı iddiaları söz konusudur. Bu araçların garanti süreleri içinde sürekli arıza veriyor ve garanti süreleri bittikten sonrada aynı ve mevcut arızalardan kaynaklı diğer arızalar için Kurum daha sonra aşırı yüksek bakım, tamir ve servis ücreti ödemek zorunda kalındığı görülüyor. Bu firmalar garanti süresinden sonra dahi tek yetkili firma tekelini kullanarak bakım ve onarımlarda kendi parça ve malzemelerinin zorunlu olarak kullandırdıkları ayrıca başka malzeme kullanılması halinde işçiliğe garanti verilmediği biliniyor.” diyerek sözlerine şöyle devam etti:
Koncuk: “Kamu zararı oluşturan bu durumun 2015 yılında Volkan adlı firmadan alınan 20 ARFF (itfaiye) araçları (aracın ana kısmı Mercedes diğer kısmı alman yapımı Zinger) ile olayın vahametini ortaya çıkarmıştır. Bu araçlar Kuruma sağlam teslim edilmeden ücretleri yaklaşık 80 milyon ödenmiş ve 6 yıldır sürekli arıza vermelerine rağmen garanti süresinden sonra şirkete bakım, servis ve tamir ücretleri ödenmiştir.

Ayrıca bu araçlar acil durumlar yani uçak kaza, kırım da can ve mal emniyeti açısından son derece önem arz etmelerine rağmen sürekli arızalı bu araçlar hizmette kullanılmamakta ve çoğu zaman arızalı olduklarından can ve mal emniyetini tehlikeye sokmaktadırlar. İlgili araçların arızalı oldukları tarihlerde NOTAM (Uluslararası bilgi yayını) çekilerek tüm havayolu şirketlerinin görmesinin ve kategorilerin buna göre belirlenmesi gerekirken bu iş ve işlemler yapılmayarak Uluslararası Havacılık anlaşmalarına aykırı hareket edilerek Ülkemizin de itibarının zarar görmesine sebep olunuyor.” dedi
Koncuk, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu’na yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde;
İki tane Yeni Havalimanı projesi yapacak ödenek kadar bu araçlara ödenen ücretle ilgili Ulaştırma Bakanlığı olarak bu konuyla ilgili soruşturma açılmış mıdır?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOZAN'DA İKİNCİ GÜNÜNDE DEVAM EDEN ORMAN YANGININ ACI TABLOSU SABAH ORTAYA ÇIKTI

18 yıldır tüm Havalimanlarında Genel ve Özel Maksatlı Araçlara ödenen tamir, servis, bakım ve onarım giderleri ne kadardır?

Bakım, tamir ve servis ücreti tek yetkili firma tekelini kullanarak bakım ve onarımlarda kendi parça ve malzemelerinin zorunlu olarak kullandırıldığı doğru mudur?

Kamu zararına yol açan ilgili Daire Başkanı vb. üst görevlere atanmış yöneticilere herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

Bu araçlar acil durumlar yani uçak kaza, kırım da can ve mal emniyeti açısından son derece önem arz etmelerine rağmen sürekli arızalı bu araçlar hizmette kullanılmadığı ve çoğu zaman arızalı olduklarından kullanılmadığı doğru mudur? Araçlar ne sıklıkla arıza vermektedir?

İlgili araçların arızalı oldukları tarihlerde NOTAM (Uluslararası bilgi yayını) çekilerek tüm havayolu şirketlerinin görmesinin ve kategorilerin buna göre belirlenmesi gereken işlemler düzenli olarak yapılmakta mıdır?” sorularını yöneltti.

İYİ Parti Adana Milletvekili Koncuk, “Yüksek fiyatla alınan araçların kontrol edilmeden teslim alınması, dolayısıyla sürekli arıza vermesi, arızaların onarımının tek bir şirkete yaptırılması, arızalı araçların kullanılmasına göz yumulması; kamuya ciddi maddi zararlar vermektedir.” diyerek yapılan bu yanlışlardan ivedilikle dönülmesi gerektiğini belirterek sözlerine son verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN