KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

İl olmadan il gibi olmak!

İl olmadan il gibi olmak!

Kozan 1923 yılına kadar sancaktı. Sancak Osmanlı döneminde il ile ilçe arası bir yönetim biçimidir.

Dedemin dedesi Topal Mustafa’nın Adana Vali Vekili Kaymakam Eşref  huzurundaki bir şahitliğinde kimliği şu şekilde yazılmıştı: Adana Vilayeti, Kozan Sancağı, Hacın (Saimbeyli) Kazası, Paşalı Köyünden Seyyid Muhammed oğlu Seyyid Topal Mustafa.

Yani Saimbeyli  Kozan sancağına bağlı bir ilçeymiş.

Cumhuriyetle birlikte sancaklar  il (vilayet) oldu. Kozan sancağı da bunlardan biridir. Yani 1923 yılında Kozan “İL” idi. Bu dönemde Mareşal Fevzi Çakmak Kozan Milletvekili  olarak Kozan’ı temsil etti. Ne yazık ki il hakkı da uzun sürmez ve 1926 yılından itibaren de Adana’ya bağlı bir ilçe konumuna getirilir Kozan.

Kozanlılar Adanalı olmakla da hep gurur duymuşlardır; ama, bu tarihten itibaren Kozanlılar gasp edilmiş hak olarak gördükleri il olma hayali ile yaşarlar.  Yani seksen beş senedir il olma hayali ile yanar tutuşur Kozan.Seksenli yılların sonu ve doksanlı yıllar Türkiye’de il olma furyası ile geçmiştir. Terör, deprem ve ekonomik nedenler bahane edilerek atmış yedi olan il sayımıza on dört tane daha il eklenerek bu sayı seksen bire yükseltilmiştir.

Kozan, yıllardır elinden alınan il olma hakkını tekrar elde edebilmek için bilinçli veya bilinçsiz çırpındı durdu.

Bu durumdan siyasilerde kendine pay çıkararak seçimlerde propaganda malzemesi yaptılar zaman zaman. Bu konuda ilk ciddi başvuruyu önceki milletvekilliği döneminde MHP’li  Ali Halaman, geçen dönemde DSP Milletvekili Mustafa Vural yaptı. Bu çalışmalar kişisel başvurudan ileri gidemedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saffat Suresi'nde Polis Gücü, Bariyer, Bilgisayar

En son MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçim öncesi Kozan’ı ziyaretinde de kulağına  fısıldadılar bu konuyu. Sayın Bahçeli de “İktidar olursak söz veriyorum Kozan’ı il yapacağım” dedi.

Kozan’ın il olması ile ilgili organize bir çalışma ise Kent Konseyinin kurulmasıyla başladı. Bu organize çalışmada Belediye Başkanı Kazım Özgan ve Kent Konseyi Başkanı Süleyman Sezen’in büyük katkısı oldu. Çalışmalara yerel basın, yerel siyasiler, halk ve sivil toplum kuruluşları da büyük destek verdi.

Konu iyice pişirilirken geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi. Herkes heyecanla görüş ve önerilerini sundu. Sıra toplantıya katılan iktidara mensup milletvekili Sayın Ali Küçükaydın’a gelmişti. Küçükaydın kürsüye çıktı ve Kozanlıların hayallerini alt üst etti. “Hükümetimizin proğramında yakın gelecekte böyle bir çalışma yoktur” dedi.

Bu çalışmada başı çeken Belediye Başkanımız ve Kent Konseyi Başkanımız buz gibi terlediler. Umutları yeşerenler neye uğradığını şaşırdı.

Ama gerçek bu!

Hükümetin proğramında yakın gelecekte il sayısını artırmak gibi bir çalışma yoktu.

Sayın Küçükaydın’ı o zaman gıyabında dürüstlüğü için tebrik etmiştim, şimdi yine tebrik ediyorum. Popülizm  yapıp seçim öncesi insanları kandırmadığı için.

İl olmadan il gibi olmak!

Ne demek bu?

Gençler biz  il olmak için kendi kendimize mücadele ettik ama kazın ayağı öyle değilmiş, bizi affedin.

Siz ilçemizi il farz edin!

Yerse!

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın