DOLAR 17,9685 0.17%
EURO 18,3269 -0.44%
ALTIN 1.026,62-1,21
BITCOIN 431934-1,81%
Adana
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İlacın Yan Etkilerinin Geri Bildirimi Anlatıldı
90 okunma

İlacın Yan Etkilerinin Geri Bildirimi Anlatıldı

ABONE OL
17 Ekim 2016 08:14
İlacın Yan Etkilerinin Geri Bildirimi Anlatıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adana Sağlık İl Müdürlüğü ve Adana Eczacı Odası birlikteliğiyle “Farmakovijilans (İlacın yan etkilerinin geri bildirimi) Farkındalığını Arttırmada ve İlaç Suistimalini Önlemede Sağlık Mesleği Mensuplarının Rolü” toplantısı düzenlendi.

Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, toplantının açış konuşmasında, Türkiye’nin her köşesinde eczanesinde veya görev yaptığı hastanede hastaları ile iletişim kurarak, sağlık, ilaç ve eczacılık alanında danışmanlık noktasında önemli bir sorumluluk üstlenen eczacıların yaşadıkları tüm sorun ve sıkıntılara rağmen halk sağlığı adına hizmet vermeye devam ettiğini ifade etti. Özan, “Verilen bu hizmet ile, hastalara ve toplumun büyük bir kesimine temas edebilen biz eczacılar, ilaçların piyasaya sürüldükten sonra da takibini yaparak, yan etki ve advers (beklenmeyen) etkilerin geri bildirimini sağlayarak sistematik veri akışına katkı sağlamaktayız. Hastaların bilinç düzeyini arttırmada tüm sağlık meslek mensupları gibi biz eczacılara da önemli görevler düşmektedir. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve Türk Eczacıları Birliği’nce (TEB) organize edilen bu ve bunun gibi toplantıların teşvik edici olduğunu ve farmakovijilans farkındalığını yaygınlaştıracağına, ilaç suistimali ile ilgili kontrol mekanizmalarını geliştireceğine inanıyoruz” dedi.

TEB Merkez Heyeti Üyesi, Akılcı İlaç ve Farmakovijilans Komisyonu Başkanı Cem Mercül ise yaptığı konuşmada, “Geçmişte eczacılık; ilaç mamulleri tedarik etme, depolama, hazırlama ve sunma görevini yaparken yani ilaç üretici konumundayken 1950’li yıllardan itibaren ilk üç madde ilaç sanayisi tarafından üstlenilmiş, 80’li yıllardan sonrada eczacılar ‘yetkin sunucu’ olarak rol almıştır. Gelişmiş ülkelerde yapılan çalışmalar beklenmeyen etkilere bağlı ekonomik ve sağlık kayıplarının tahminin çok üzerinde olduğu kanıtlanmış. Enteresan olanı ise bu advers etkilerinin çoğunun önlenebilir nitelikte olmasıdır. Farmakovijilans temel bir şart, ilacın sahibi ve hasta güvenliği sorumlusu olarak eczacılar bu sistemin olmazsa olmaz bir parçasıdır” diye konuştu.

Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer ise, “İlaç kullanımının arttığını bizde görüyoruz. Bizim önceliğimiz insanların hasta olmamasını sağlamak. Sosyal, bedensel, ruhsal anlamda hasta olmamayı savunuyoruz. Asli sosyal devlet anlayışımız budur. İlaç kullanımını hasta olmayarak düşürmek, kullanılması gerektiğinde doğru ilaç kullanılmalı ve bununda geri dönüşümü alınmalıdır. Bu farkındalık eczacılardan başlayacak. Bu eğitimin temel taşı sizlersiniz” dedi.

Konuşmaların ardından “Ülkemizde Yürütülen Farmakovijilans Faaliyetleri” konusuyla Dr. Ecz. Demet Aydınkarahaliloğlu, “Farmakovijilans Farkındalığının Arttırılmasında Sağlık Mesleği Mensuplarının Rolü” konusuyla Uzm. Ecz. Emel Aykaç, “İlaç Suistimalinin Önlenmesinde Sağlık Mesleği Mensuplarının Rolü” konusuyla Prof. Dr. Zehra Arıkan’ın sunum yapmalarından sonra katılımcıların soruları yanıtlandı.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.