İletişimde Usta Olabilirsiniz

İletişimde Usta Olabilirsiniz

ŞEYTAN TÜYÜ ETKİSİ

Yaşamda başarılı olmuş kişileri incelediğimizde; başarılarını elde etmelerindeki en büyük etkenin çevreleriyle kurdukları doğru iletişimle mümkün olduğunu görmekteyiz. Kuvvetli iletişim özellikleriyle diğerlerine yol gösteren, önderlik eden bu kişileri ayrıcalıklı kılan, onları aranan kişi yapan  yine yüksek iletişim becerileridir. Bazı kişiler için adamda şeytan tüyü var denir. Herkesi kendine çekmeyi, en olmadık anlaşmaları yapmayı ‘Nasıl oluyorda başkaları yapamazken onlar yapabiliyor?’ denen kişileri hepimiz kendi çevremizden, tanıdığımız kişilerin arasından veya medyadan  bilir onları izleriz. Şeytan tüyü özelliklerini daha yakından inceleyip, “ Herkesi dinlemeyi, neşelerini ve acılarını paylaşmayı kendilerine görev edinmiş bu kişiler sıcakkanlı, samimi ve konuşkandırlar. Onlar kadın, erkek ayrımı yapmadan, yaşlılar, çocuklar ve gençler ile rahatlıkla iletişim kurar, zengin ve fakir olup olmadıklarına bakmadan herkesi severler, herkes de onları sever. Sizinde şeytan tüyünüzü takınmanızın zamanı geldi. Çevrenizdekiler ile yüksek kaliteli ve sağlıklı iletişim kurmanız için sadece söylediğiniz sözler, yeterli değildir. Sözlerinizi ses tonunuz, vücut diliniz, mimikler ve jestleriniz, giyim tarzınız ve pozitif enerjiniz ile süslemelisiniz. Tüm eylemlerinizin toplamında çevrenizdeki kişilerde olumlu ve çekici bir enerji bırakmayı başarabilirseniz, açamayacağınız kapı yok demektir. Duygu ve düşüncelerinizide tüm konuşmalarınıza dahil ederseniz daha candan bir görüntü edinmiş olursunuz. Aile fertlerinizi, eşinizi, çocuklarınızı sadece dinlemek yetmez onlar ile sevgi bağı kurmalısınız. Çevrenizdeki diğer insanlarıda tıpkı ailenizden biri gibi görüp onlar ile daha yürekten, onları daha iyi anlayarak iletişim kurmayı denemelisiniz. Günümüzde en çok ihtiyaç duyulan samimi ve dostça iletişimdir. Dosthane bir kişi olursanız, sizinle görüşenler sizin hakkınızda, onu gözüm tuttu, bu kişi doğru kişi veya çok kanım kaynadı diyeceklerdir. Yeni tanıştığınız kişilerin, sizin hakkınızda olumlu veya olumsuz not vermesi, uzmanlara göre tanışmanın ilk dakikasında gerçekleşmektedir. Sizde farkında olmadan yeni gördüğünüz kişiler hakkında ilk bakışta kendinizce bir not verirsiniz. İlk izlenimin ne kadar önemli bir etken olduğunu anlamış olduk.

“KENDİNİZE BİR DE BAŞKALARININ GÖZLERİNDEN BAKIN.”

Diyelimki bir sigorta poliçesi almayı düşünüyorsunuz, iki farklı kişiye randevu verdiniz ve ofisinize sigorta şirketinin müşteri temsilcileri sırayla ziyarete geldiler. İlk gelen firmanın müşteri temsilcisi yırtık bir kot pantolon, üzerinde komik yazıların yazdığı bir tişört ve biçimsiz duran bir ceket ile ziyaretinize geldi. Böyle birine güvenliğinizi teslim edermisiniz? İkinci firmanın temsilcisi günlük traşını özenle olmuş, ütülü takım elbisesi ve beyaz gömleğini giymiş, sizi önemseyen bir tavır ile kapınızı çalar ve görüşmeye başlarsınız. Bu iki uç örnekte, çok rahat anlaşılabileceği gibi  hemen herkes tarafından elbette ikinci temsilci tercih edilecektir çünkü görünümü ile güven vermeyi başarmıştır.Peki siz kendi mesleğinizde veya sosyal yaşantınızda diğerlerinin sizi tanımalarını istediğiniz gibi bir duruş ve ilk izlenim sergiliyor musunuz? Kendi görüntünüze aynada bakın ve kendinize bir not verin. Mükemmel olmak zorunda değilsiniz, fakat iş bitirici olmak istiyorsanız, çevrenize ilk görünümünüz ile güven vermelisiniz. Yaşadığımız kalabalık ve kargaşa şehir ortamında güvenilir kişilere ihtiyaç, her geçen gün fazlalaşmaktadır.“MOTİVE OLUN.”

Duygu ve düşünceleriniz mutlaka davranış ve mimiklerinize yansır. Ne kadar profesyonel bir tiyatrocuda olsanız bu bir tabiat kuralıdır. İlk izlenimde iyi görünmek için rol yapmak yerine, zihninize egzersizler yaptırarak kendinizi motive edin. Sabah uyandığınızda günlük gazete ve haberleri okumadan geçin. Size fayda sağlayan, enerjinizi yükselten müzikler dinlemeyi tercih edin. Moralinizi yükseltecek konular hakkında konuşmayı tercih edin. Dünya ile daha barışık olun. Asla birşey hakkında şikayette bulunmayın.

“İYİ BİR DİNLEYİCİ OLUN.”

Kendinizi anlatmak yerine karşınızdakini dinlemeye odaklanın. Konuştuğunuz insanlar sizin hikayenizi dinlemek yerine kendi hikayelerini anlatmayı tercih ederler. Yakınlık kurmak istediğiniz insanlar sizin ne kadar bildiğinizi değil, onlar ile ne kadar ilgilendiğinizi bilmek isterler. Bir örneklendirme yapacak olursak; bir toplantı sonunda bir grup fotoğrafı çekildiğini düşünün, bu hatıra fotoğrafında bulunan kişilere bu kare gösterildiğinde, herkes en önce kendisine bakar. Çünkü bir insan için daima en önemli kişi kendisidir.

“DAHA ÇOK GÜLÜMSEYİN.”

Yüzünüzden gülücükleri hiç eksiltmeyin. Elbette sizde insansınız ve zaman zaman canınız sıkkın olabilir. Moralinizin düşük olduğu zamanlarda bile gülümsemeyi kendinize adet edinin. Bu gülücükler hem sizin moralinizin daha çabuk yükselmesine, hemde iletişimde olduğunuz kişiler ile daha pozitif paylaşımlarda bulunmanızı sağlayacaktır. Kendi güleryüzünüzü çevrenizdeki kişilere bulaştırın. Kısa fıkralar ve komik hikayeler öğrenmeye başlayın. Mizah anlayışınızı geliştirin. Anlatacağınız komik hikayelerin, kimseyi incitmeyeceğinden emin olun. Kaş yaparken göz çıkartmayın. Bir davet listesi yapılırken, neşeli insanlar listenin hep en başında yer alır.

“İLGİ GÖSTERİN.”

Çocuklar anne babalarından, sevgililer ve eşler birbirilerinden, arkadaş arkadaştan, komşu komşudan, çalışanlar patrondan yani her insan kendisiyle ilgili diğer insanlardan ilgi bekler. Çevrenizdeki insanlara verdiğiniz değeri, onlara sözcüklerle ifade edin. Utanmadan sıkılmadan ve çekinmeden hergün daha çok kişiye “Sana değer veriyorum, iyi ki varsın, seni önemsiyorum.” gibi sözler söyleyin. Çevrenizdeki insanlardaki hataları ve kusurlarını görmek yerine, onlara güzel yönlerini görebileceğiniz olumlu gözlerle bakın. Sevginizi göstermenizin en iyi yolu, ilgi göstermektir.

“OLUMLU OLUN.”

Çevrenizde mutlu insanlar olmasını istiyorsanız, kendi pozitif enerjinizle onları kendinize çekmelisiniz. Siz sıkıntılar ve dertlerden konuşursanız, çevrenizdeki insanlar sizi bu şekilde hafızalarına kayıt edeceklerdir. Mutlu, neşeli görüntünüz ile yayacağınız enerji ise her yerde daha iyi hatırlanmanızı sağlayacaktır. Sadece çevrenizde değil, ev ve aile ortamınızda da neşe saçan bir karakter olun.“KİMSEYİ BEKLETMEYİN.”

Randevularınız için daima önceden hazır olun. Toplantı alanında en az 15 dakika önceden hazır bulunun. Günümüz yaşantısında herkesin vakti çok değerli, trafik dışındaki etkenleride hesaba katmayı unutmayın. Kimse mazeretiniz ne olursa olsun size hoşgörü göstermeyecektir. Ciddi kimseler, dakik kişiler ile iş yapmayı severler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN