İlkbaharda oynanan oyunlar nelerdir

İlkbaharda oynanan oyunlar nelerdir

Havaların ısınması ve güneşin kendini göstermesiyle çocuklar kendilerini bahçelere attı. Tüm kış pc karşısında geçirilen zamandan sonra ilkbaharın gelişiyle çocukların heyecanıda arttı. Yağmursuz günlerde dışarda arkadaşlarla oynanacak oyunlara gelince

İLKBAHARDA OYNANAN OYUNLAR: 

Kış ve güze mevsimlerinde görülmez. Kış oyunlarını da yazın ve ilkbaharda asla göremeyiz.

1. İlkbahar Oyunları: el topu, lakat lakat, heyfamer,sinenböcü, hamam, çalı basma, kazıktura, kazma çeliği, esir kapma, bohçe bohça, salıncak, cirit vs.

2. Yaz Oyunları: Dama, aşık tura, deliktaş vs.

3. Güz Oyunları: Koşu, elel üstü kimin eli var, kim vurdu, köşe kapmaca, vs.

4. Kış Oyunları: Çelik, çomak, curruk, kelik kapma, pırla, kar oyunları tura, yüzük, içimizde kaz var, düdük, deliklerden kovuklara, ipipi, körebe, hellep, masallar, hikaye, bilmeceler, alaylar, vs. gibi oyunlar ve eğlencelerdir. Bunların herbirini ayrı ayrı tarif etmek uzun sürecektir. Bu yüzden birkaç tanesi üzerinde durduk.
İnsanlar günlük yorgunluklarını gidermek ve hoş vakit geçirmek için bazı eğlenceler icat etmişlerdir. Bunlardan biriside “gezektir”tir. Gezek, gezmek maksadındadır. Bir oyuna alem olmuştur. Uluborlu’da gezek denilince akran ahbap arasında sıra ile birbirine ziyafete gitmek anlaşılır. Bu, sırf erkeklere mahsustur. Gezekler, her sınıf halk tabakaları, sanat erbabı, arkadaşlar arasında nöbet ile yapılan bir ziyafettir. Gezeklerin tertibinde şu şartlar göz önünde tutulur.

Saklambaç her daim çocukların gözde oyunu olmuştur.

Yakantop, Elim sende, İstop gibi oyunlarda dışarda oynanabilecek güzel oyunlardandır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN