DOLAR 16,3927 0.14%
EURO 17,6057 0.7%
ALTIN 970,88-0,38
BITCOIN 478962-1,32%
Adana
28°

AÇIK

17:04

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İmla Kuralları
61 okunma

İmla Kuralları

ABONE OL
19 Kasım 2015 14:57
İmla Kuralları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk dilinin imlasi üç ana ilkeye dayanir:
1.Dildeki her ses genel olarak yazida ayri bir harfle gösterilir. Ortak söyleyisi temel alan bu yazilisa ses imlasi ya da fonetik imla denir.
2.Türkçe kelimelerde oldugu gibi, yabanci dillerden alinan kelimelerin de kök ve ekleri gösterilir. Kelimelerin kökenine agirlik veren bu yazilisa köken imlasi ya da etimolojik imla adi verilir.
3.Ayrica yazilista gelenege de yer verilir. Yazilis geleneklerine uyan biçimleri degerlendiren imla, geleneksel imla adini alir.

Türkçenin Sesleri

Her dilde sesler, sesliler ve sessizler olmak üzere iki büyük gruba ayrilir. Buna uygun olarak seslilerle sessizleri gösteren harfler de iki grupta toplanir.
1) Sesliler:
Türkçede 8 sesli vardir: a, e, i, i, o, ö, u, ü. ‘ Seslinin çikisi sirasinda dilin durumuna, söyleyisin, dilin arkasinda ya da önünde olusuna göre sesliler ikiye ayrilir:
a) Kalin sesliler; a, i, o, u.
b) ince sesliler: e, i, ö, ü.
Dudaklarin söyleyis sirasinda aldiklari biçime göre sesliler ikiye ayrilir:
a) Düz sesliler: a, e, i, i.
b) Yuvarlak sesliler: o, ö, u, ü.
Söyleyis sirasinda agzin biçimine ve açikligina göre de sesliler ikiye ayrilir:
a) Genis sesliler: a, e, o, ü.
b) Dar sesliler: i, i, u, ü.
Buna göre her seslinin, dilin, dudaklarin durumu ve agiz açikligi bakimindan üç niteligi vardir:

a: kalin, düz, genis

e: ince, düz, genis

i: kalin, düz, dar
i: ince, düz, dar
o: kalin, yuvarlak, genis
ö: ince, yuvarlak, genis
u: kalin, yuvarlak, dar

ü: ince, yuvarlak, dar
2) Sessizler:
Türkçede 21 sessiz vardir: b, c, ç, d, f, g, g, h, j, k, l, m, n, p, r, s, s, t, v, y, z.
Bazi sessizlerin çikarilisi sirasinda ses telleri titresimli olduklari halde, bazi sessizlerde ses tellerinin titresmedigi görülür. Bu bakimdan seslileri ikiye ayiriyoruz:
a) Titresimli olan ve yumusak denilen sessizler: b, c, d, g, g, j, l, m, n, r, v, y, z.
b) Titresimli olmayan ve sert denilen sessizler: ç, f, h, k, p, s, s, t.

Türkçede Ses Uyumları

1. Büyük Sesli Uyumu:
Türkçede bir kelimenin ilk seslisi kalinsa, sonraki sesliler de kalin olur: adim, kaya, dalga, dudak, kirlangiç, okuma, biçki, kirpik, vergi, gözlük, yüzük vb.
Türkçede büyük sesli uyumuna uymayan kelimeler genellikle yabanci kökenlidir: gazete, kahve, lokomotif, otomobil, dünya, insan, meydan, telefon vb.
Türkçede bu kurala uymayan birkaç kelime vardir: anne, dahi, elma, hangi, hani, inanmak, kardes, sisman, vb.
Türkçede bazi birlesik kelimeler de büyük sesli uyumuna uymaz: baskent, duruvermek, Kocaeli, ilkokul, biraz, gecekondu, salkimsögüt vb.
Türkçede ekler çogunlukla büyük sesli uyumuna uyar:
yurd-u-muz, ev-ler-den, bayram-las-mak, baba-miz, so-kak-tan, siz-den vb.
Bazi ekler ise büyük sesli uyumuna uymaz: -leyin (aksamleyin, sabahleyin), -mtirak (yesilimtirak, mavimtirak),
-das (meslekdas, gönüldas), -ken (çalisirken, durmazken),
-ki (aksamki, yarinki), -yor (bilmiyor, ötüyor).
Büyük sesli uyumuna uymayan kelimelerde ekler, kelimenin son seslisine uyar: sisman-in, anne-den, hangi-si, geliyor-mus vb.
2. Küçük Sesli Uyumu:
Türkçe bir kelimenin ilk seslisi düzse (a, e, i, i) sonraki sesliler de düz olur: bakirci, baslamak, anlamak, isirmak, seslenmek, istek, yelek vb.
Türkçe bir kelimenin ilk seslisi yuvarlaksa (o, ö, u, ü), sonraki sesliler de ya dar yuvarlak (u, ü) ya da düz genis (a, e) olur: çocuk, durgunluk, yoklamak, sürmek, gülümsemek, odun, yumurta vb.
Türkçede genis, yuvarlak sesliler (o, ö) bir kelimenin yalnizca birinci hecesinde bulunur: oya, koyun, övmek, dövmek vb.
Dilimizde bu kurala uymayan birkaç kelime vardir. Bu kelimelerde düz sesliden sonra b, m, v sessizleri varsa, Sonra gelen düz sesli, dar yuvarlak olur: kabuk, kavun, kavurmak, yagmur, çamur vb.
Bunun gibi bazi bilesik kelimelerin, ünlemlerin, yabanci kelimelerin ikinci, üçüncü… hecelerinde o, ö seslileri bulunabilir: ayol, oho, alkol, aktör, profesör, bandrol vb.
Yukarida da belirtildigi gibi -yor eki sesli uyumuna uymaz; bazi degisiklikler gösterir. Eklendigi fiilin seslisi ince de olsa kendisi kalin olarak devam eder: ver-i-yor, sev-i-yor. ikinci ve üçüncü hecelerde bulunan o seslisi daralmaz: ko-nus-u-yor, dur-u-yor.
Küçük sesli uyumuna uymayan kelimelerde ekler, kelimenin son seslisine uyar: çamurluk, doktorluk, geliyor-sun, profesör-ü vb.
a. “ile” kelimesinin ek olarak kullanilisi:


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.