DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 433310-0,01%
Adana
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İneklerde Yavru Atma(Abortus) Ve Sebepleri 

İneklerde Yavru Atma(Abortus) Ve Sebepleri

ABONE OL
24 Ağustos 2021 19:16
İneklerde Yavru Atma(Abortus) Ve Sebepleri 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Döl verimi performansının yükseltilmesi ve kayıpların en alt düzeye indirilmesi hayvansal üretimin temel koşuludur. İşletmenin geleceği buna bağlıdır. Herhangi bir nedenle gebeliğin kesintiye uğrayıp embrinoyal gelişim sürecindeki yavrunun ölmesi yada canlı olarak doğan yavrunun herhangi bir nedenle ölmesi hayvancılık işletmesi için ekonomik kayıptır.

Sahada çalışan veteriner hekimlere yetiştiriciler tarafından en önemli ve ciddi sorun yaratan hastalıklar sıralamasında yavru kayıplarına yol açan hastalıklar ön sıralarda gelir.

Yavru atma (abortus) : Tohumlamayı izleyen 260 günden önce yavru veya yavruların yavruluktan atılması olup yavru ölüdür yada 24 saatten fazla yaşama şansı yoktur. Normal koşullarda ineklerin %1-2’sinde gebeliğin çeşitli dönemlerinde yavru atmalar görülebilir. Bu oranın yükselmesi yetiştiricileri zor durumda bırakır. Telafatı büyük ekonomik kayıplara sebebiyet verir.
Yavru atma,biribirleriyle ilişkisi olmayan pek çok nedene bağlıdır.
Bunlar ;

Mikrobiyal olmayan sebepler;

-Beslenme ile ilgili sebepler

-Kalıtsal-Genetik sebepler

-Fiziksel ve Travmatik sebepler

-Hormonal sebepler

-Kimyasal ve Toksik sebepler

Çevre ve İklimsel sebepler
Mikrobiyal Sebepler

– Brucellosis

– Vibriosis

– Leptosiprosis

– Listeriosis

– Fungal (Mantara bağlı)

– IBR-IPV

– Sığır Viral Dairesi

– Tüberküloz

Beslenme ile ilgili sebepler : Gebe kalmamaya sebebiyet verdiği gibi gebe kalabilen hayvanlarda ise kötü beslenme yavru atmalara neden olur. Bunlar ; A vitamini noksanlığı, E vitamini noksanlığı, selenyum ve iyot noksanlıkları, küflü yemler, nitratça zengin yemler, zayıf kör ve anormal buzağılar ve yavru atmalar ile sonuçlanabilir.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gürer: "BORCA BATTIK İŞ YOK, BORÇ ÇOK"

Mikrobiyal olmayan sebeplerden kaynaklanan yavru atmalar %10’u geçmez. Bu sebepler düzeltilince yavru atmalar sona erer. Genellikle önemli bir yetiştirme sorunu oluşturmazlar. Önemli bir sürü problemi olarak ortaya çıkan yavru atmalar mikrobiyal sebeplerden kaynaklanır ve büyük ekonomik kayıplara sebep olurlar. İneklerde mikrobiyal nitelikteki yavru atmalardan sahada en çok görülen işletmeleri sıkıntıya sokan hayvanlarla veya hayvansal ürünlerle yakın temasta olan insanlara da geçebilen (zoonoz) insanlarda ciddi rahatsızlıklara yol açan halk sağlığını yakından ilgilendiren dünya sağlık örgütü tarafından da önemsenen BRUCELLOSİS hastalığıdır. Damızlık işletmelerinin üretim dışı kalmasına sebebiyet vermektedir. Ülkemizde de Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Enstitüler, Veteriner hekimler, Damızlık sığır yetiştiricileri birlikleri büyük mücadeleler vermektedir.
Yavru atmalar ile seyreden hastalıklar ineklerde eş kalması, rahim iltihabı, gebe kalmama,iki buzağılama aralığının uzaması gibi sürü bazında mücadelesi zor masraflı ekonomik kayıplara sebebiyet verirler.

Koruma :

-Hayvan sahiplerinin ilgileri ölçüsünde eğitilmesi

-Atık yapan hayvanlar sebebi belli oluncaya kadar diğer hayvanlardan ayrılmalı ayrı yemleme ve sulama yapılmalıdır. Ölü yavrular, yavru zarları imha edilmeli doğum boksları dezenfeksiyondan geçirilmelidir. En kısa sürede en yakın laboratuara atık yavru veya yavru zarları ve anne kanı gönderilmesi hastalığın tanısında yardımcı olur. İşletmelere yeni alınan hayvanlar damızlık sertifikası olan işletmelerden alınmalı karantina altında tutularak kan testlerinden geçirildikten sonra sürüye dahil edilmelidir.

Yavru atmayla seyreden mikrobiyal hastalıklar annelerde klinik belirtiler göstermeden peyderpey atık görülmesi ile gizli seyretmesi sürüde bulaşma oranının yüksek olması mücadelesinin masraflı ve zaman alışından dolayı damızlık değere sahip hayvanların mecburi kesimi gerektirdiğinden bu hastalıklardan korunmada aşılama büyük önem kazanmaktadır. En çok kullanılan aşılar Brucella Abortus, S 19 aşısı ve karma diğer aşılardır. Suni tohumlama mutlaka tercih edilmelidir.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gürer: "BORCA BATTIK İŞ YOK, BORÇ ÇOK"

Mustafa YENİCE
Vet.Hekim


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.