İnka mumyasının yaşayan torunları

İnka mumyasının yaşayan torunları

Çocuk mumyanın sırrı

Image caption Çocuk mumyanın kalıntıları bir dağda bulundu.

Bilim insanları, Arjantin’de bir dağda bulunan çocuk mumyanın gen yapısını kısmen çözmeyi başardı.

İnka uygarlığı tarafından 500 yıl önce ayinle kurban edilen erkek çocuğun sadece anneden geçtiği bilinen mitokondriyal DNA’sı incelendi.

Yedi yaşındaki çocuğun Güney Amerika’da İspanyol fethinden sonra neredeyse tamamen yok olan bir yerli grubundan olduğu, yaşayan en yakın ‘akrabalarının’ ise bugün Peru ve Bolivya’da bulunduğu belirlendi.

İnka mumyasının DNA’ları incelendi

Scientific Reports adlı dergide yayımlanan araştırmaya göre, ilk kez bir İnka mumyasının mitokondriyal DNA’sı tamamen incelendi.

İspanyol araştırmacılar, genetik veri tabanlarındaki yüzbinlerce örnekle karşılaştırdıkları çocuk DNA’sının ender görülen bir gen yapısına sahip olduğunu belirlediler.

Buna göre çocuk mumyanın DNA’sı, İnkalardan çok önce And dağlarında hüküm süren Wari İmparatorluğu’ndan bir kişi ile günümüzde Peru ve Bolivya’da yaşayan üç kişininkiyle eşleşti.

Araştırma ekibine başkanlık eden Antonio Salas, bu genetik soydan gelenlerin büyük olasılıkla İnkalar zamanında yaygın olduğunu, ancak bugün neredeyse tamamen ortadan kalktığını söyledi.

Profesör Salas, bu benzersiz antropolojik özelliği ve iyi korunmuş olması dolayısıyla ‘çok özel’ diye nitelediği çocuk mumya üzerinde çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.
İnka Kurban ayinleri

İnka kültüründe ‘capacocha’ denilen kurban ayinlerinde saf varlıklar olarak kabul edildikleri için çocuklar tercih edilirdi.

Rahipler, yüksek bir dağa götürdükleri çocukların acı ve korkusunu geçirmek için sarhoş edici bir içecek verir, ardından ya öldürür ya ölüme terk ederdi.

DNA’sı incelenen çocuk da, 1985’te Arjantin’in Aconcagua dağında, dağcılar tarafından bulundu.

Bedeni bezlere sarılmıştı, etrafında da altı küçük heykel vardı.

Helen Briggs – BBC muhabiri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN