DOLAR 8,86701.19%
EURO 10,47991.21%
ALTIN 499,051,70
BITCOIN 3801810,82%
Adana
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

İnternetin Faydaları

İnternetin Faydaları

ABONE OL
13 Eylül 2021 20:33
İnternetin Faydaları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnternetin Faydaları

İnternetin faydaları, Çağımızın en büyük haberleşme ve sosyalleşme aracı olan internetin faydaları nedir diye sorulsa, hiç şüphesiz birçok kişi sınırsız şeyler sıralayabilmektedir. Çünkü artık teknoloji öyle bir konuma gelmiş durumdadır ki, internet sayesinde birçok bilgiye ve ürüne kolayca ulaşılabilmektedir. İnternetin faydalarını ana başlıklar altında kısaca sıralamak gerekirse;

Eğlence: Hiç şüphesiz internetin faydaları arasında birinci sırayı eğlence alanı almaktadır. Oyun, müzik, film, televizyon, roman, hikaye ve daha eğlenceye ait birçok şey internet ortamında mevcut bulunmaktadır. Özellikle de sosyal ağlar sayesinde isteyen herkes arkadaşlarıyla, ailesiyle kolayca görüşüp eğlenceli vakit geçirebilmektedir. Dışarı çıkılmadan, bir araya gelinmeden dahi oyunlar oynanıp, canlı sohbet edilebilmektedir. Görüntülü sohbet programları ile binlerce kilometre uzaklıktaki kişilerle sohbet ortamı oluşturulabilmektedir. Ayrıca bir tür dünya sineması haline gelen internet sayesinde yerli yabancı birçok film istenilen her an izlenebilmektedir. Sadece sinema filmleri değil, TV programları da online canlı yayınlar sayesinde kolayca takip edilebilmektedir.

 

Alışveriş: Günümüzün odak noktası olan online alışverişi de internetin faydaları arasında üst sıralara yazmakta fayda bulunmaktadır. Artan dünya nüfusu ile birlikte doğal olarak doğru orantılı bir şekilde ihtiyaçlar ve tüketim artmış durumdadır. Özellikle alışveriş imkanlarının da gelişmesiyle birlikte yeni atılımlar ve açılımlar da yapılmıştır. Online alışveriş de bu alandaki en önemli ve yararlı açılımlar arasında yer almaktadır. Çünkü hem ekonomik hem de geniş ürün yelpazesine sahip olan online mağazalar üzerinden internet sayesinde kolayca alışveriş yapılabilmektedir. İnternet kullanıcıları bu sayede mağaza mağaza dolaşmadan, yorulmadan, diledikleri ürünleri rahatça satın alabilmektedirler. Bu sadece eşyalar için geçerli değildir. Artık yemek siparişleri dahi anında internet üzerinde sipariş verilebilmektedir. Hatta bu konuda yapılan özel kampanyalar dahi bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Antep Fıstığı Faydaları

 

Haber – Gazete: Teknoloji geliştikçe hayatımızdaki birçok konuda da köklü değişiklikle yaşanmaktadır. Gazete ve haber sektörü de bunlardan bir tanesidir. Tablet bilgisayar, akıllı telefon derken artık hayatımızın bir parçası haline gelen bu araçlar üzerinden günlük gazeteler de rahatça ve ücretsiz bir şekilde okunabilmektedir. Bu da yine internetin faydaları arasında yer almaktadır. Çünkü bu gazeteler normal günlük gazetelere nazaran anlık olarak son dakika haberlerini de anında alabilmemize yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu haberlere yorumlar yazarak tartışmalara katılma ve fikirleri özgürce beyan etme imkanı da tanımaktadır.

 

Eğitim – Kültür: İnternetin en büyük faydalarından birisi olarak da gösterilen bu alan, tüm dünyadaki kütüphanelere ulaşmakla eşdeğer bir anlam da taşıyabilmektedir. Bilindiği üzere internet ve bilgisayarın yaygın olmadığı zamanlarda birçok kişi aradığını bulabilmek için saatlerce kütüphaneleri dolaşarak ve kitapları tarayarak aradıklarını bulmaya çalışmışlardır.

İnternetin Faydaları

Ancak internetin artık yaygın hale gelmesiyle birlikte tüm bilgiler sanal ortama aktarılmış ve en zor bilgilere dahi saniyeler içinde ulaşmaya imkan tanınmıştır. Bu konu özellikle öğrenciler için bir artı kaynak oluşturmuştur. Elbetteki bazı alanlarda yanlış veya eksik bilgiler de arayanların karşısına çıkabilmektedir. Ancak bu bilgiler de kısa sürede yenilenerek ya da kaldırılarak bu konuda çalışmalar yürütenler tarafından internet kullanıcılarına yardımcı olunmaktadır. Kültürel anlamda da internetin faydalarını göz ardı etmemek gerekmektedir. Çünkü artan online iletişim imkanı sayesinde artık dil fark etmeksizin herkes kolayca tanışarak yakın ilişkiler kurabilmekte ve kültürler arası akış sağlayabilmektedir. Ayrıca yine birçok kültürel etkinlik için isteyen herkes anında bir araya gelebilmekte ve bir organizasyon gerçekleştirebilmektedir. Örneğin; bir konserin yapılması ile ilgili duyuru internet üzerinden anında milyonlarca kişiye ulaştırılabilmektedir. Bu konser için alınacak biletlere de yine internet üzerinden anından ulaşılıp satın alınabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kabağın Faydaları

 

Ekonomi – İş – Para: İnternet sadece vakit geçirmek ya da sosyalleşmek için değil, aynı zamanda ekonomiyi geliştirmek, kazanç sağlamak ve mali işleri yürütmek için de kullanılabilmektedir. Örneğin; borsa ile uğraşanlar anlık olarak 7/24 internet üzerinden diledikleri bilgiye ulaşabilmektedir. İş arayanlar diledikleri iş ilanlarına bakabilmektedir ya da bilgisayar üzerinden yapılacak işlerden kolayca para kazanabilmektedir. Bunun yanı sıra bankaya dahi gitmeden banka işlemleri halledilebilmekte, hesaplar üzerinden para gönderilip para alınabilmektedir. Tüm bunlar internetin faydaları olarak görülmektedir.

 

Resmi İşlemler: Resmi işlemler konusunda son 5 yıldır büyük çalışmalar yapılmış olsa da, gelecek zaman içerisinde birçok resmi devlet işleri internet üzerinden gerçekleştirilecek konuma gelecektir. Şu anda sicil kaydı çıkarma, askerlik işlemleri ile ilgili bilgi alma, öğrencilerin sınav işlemleri, kimlik bilgileri ile ilgili işlemler, okullardaki derslerin ve notların takip edilmesi gibi birçok işlem gerçekleştirilebilmektedir. Ancak ilerleyen zamanlar için devlet dairelerine bile gitmeden işlem yapılabilecek bir altyapı da hazırlanmaktadır.

 

Paylaşım Ağları: Günümüzün en çok tercih edilen özelliklerinden bir tanesi de budur. Pek çok paylaşım sitesi sayesinde milyonlarca kişi internet üzerinden diledikleri dosya, müzik, program, video, fotoğraf gibi kendi oluşturdukları ürünleri paylaşabilmektedir. Ayrıca blog adı verilen kişisel sayfalar üzerinden birçok kişi kendi yazdıkları makale ve hikayeleri de binlerce kişiyle paylaşabilmektedir. İnternetin bu özelliği sayesinde fikirler de özgür bir şekilde dolaşabilmektedir. Belki de internetin faydaları arasında fikirlerin özgürce dile getirilebilmesi en büyük özellik olarak söylenebilmektedir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.