İntibah-Següzeşt-İ Ali Bey

İntibah-Següzeşt-İ Ali Bey

Namık Kemal’in İntibah adlı bu roman Boyut matbaacılık tarafından  1997 yılında basılmış  ilk baskısıdır.

Eserde yer alan konu bir devlet kaleminde çalışan Ali bey’ in hayatındaki duygular ve Mahpeyker adlı bir kadının Ali bey’ in hayatına girişinden sonra olan kötü olaylar zincirini anlatılır.

Yazar konuya üç boyutlu bakmıştır yani eserin işlenişi yazarın yorumu , kişilerin duyguları,düşünceleri ve doğa içinde bir mükemmeliğe ulaşmıştır.

Esrin ana olayı  Ali  beyin duygusal olgunluğa eremediği için yaptığı hatalar ve bu hatalar sınucu düştüğü kötü durumlar anlatılmıştır aynı zaman da olayları hızlandıran Mahpeyker de unutulmamalıdır.

Yazar eserde sevgi ,nefret, kin  gibi duyguların  hayatı nerelere götüreceğini belirtmiştir.

Eser başta doğa güzellikleriyle duygularımıza nefes aldırmış , temiz aşk duygularıyla hayallere daldırmışdaha sonra da kin ve nefret ile ders almamızı sağlamıştır. Aynı zamanda her konu girişin de başlayan şirler esere ayrı bir hava, güzellik  katmıştır.

Ali Bey ,Atıf Bey , Mahpeyker, Mesut Efendi ,Ali bey’in annesi,Dilaşub,ve Abdullah efendi  eserin başlıca kahramanlarıdır.

Ali bey terbiyeli ,zengin ve okumuş birisidir. Çok çabuk sinirlenir ve insanları hemen ve kesin yargılarla yargılar.

Mehpeyker , bir hayat kadınıdır. Ali bey’ le tanıştıktan sonra bu işten vazgeçer. İşinden dolayı insanları özellikle erkekleri çok iyi tanır. Bakımlı ve bir o kadar da sinsi bir insandır . zeki olmasından dolayı erkeklerin çoğunu kandırabilir.

Atıf bey yaklaşık Ali bey’ in yaşlarında dır. Ali bey’ le aynı kalemde çalışır aynı zaman da Ali bey’ in  akıl danıştığı duygularını paylaştığı arkadaşıdır.

Mesut efendi Atıf bey ‘in dayısıdır İstanbul’u  ve içinde yaşamayı bilir. Bir zamanlar çok sıkıntılar çekmiş birisidir.

Dilaşub ; Başta konağa gelen  cariye Ali bay’e tutulmuştur ve onu sevmiştir. Çok güzel ve sevgi dolu olması dışında aynı zaman da namuslu bir cariyedir.

Abdullah efendi; tüccar dır. Sadece kendi ni düşünür .çok zangindir ve her kesim den bir çok tanıdığı vardır. Ayşlı birisidir. Dişleri çürük suratı çirkin birisidir.

Yazar kahramanlarını seçerken daha  çok aynı sınıftan insanları seçmiştir. Bu sayede  kişiler birbirlerine sınıf üstünlüğü sağlayamamıştırlar.

Olay Çamlıca ve cıvarında yani istanbul da geçmektedir. Bu yerlerin başlıca özellikleri tamamen romantik yerlerdir. Çok güzel ama ilgi çekmeyecek yerler mekan olarak ilgi çekmiştir.

Olay ve yer birbirine çok uygun yerlerde işlenmiştir. Örneğin  Ali bey öldürülmek istendiği zama seçilen yr gizli ve şehire uzak bir yerdir.

Kahramanlar ile olayın geçtiği yer birbirlerini tamamlamıştır bu sayede sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde bir olay vardır.

Olay tamamen düzenli bir zaman içinde geçmektedir. Zamana kavramı roman da ortadan kaybolmamış ve olaydan kopmamıştır.

Eserin dili anlaşılır ve yalındır. Bazı  eski sözler vardır fakat anlanmıyacak  nitelikte değildir.

Yazar sözcüklerini anlaşılır nitelikte seçmiştir.

Anlatım üçüncü bir kişinin ağzından yapılmaktadır .

Yazarın dile getirdiği dil çok sadedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın