KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

IPL ile Leke Tedavisi

IPL ile Leke Tedavisi

Yoğun Atımlı Işık Tedavisi (IPL) Nedir?

IPL; seçilen dokuya uygun dalga boyunda filtre edilmiş ışığın transparan bir cam kılavuz ile cilde iletilmesi esasına dayalıdır. Deri altında hedefe ulaşan ışık, cilde herhangi bir zarar vermeden tedavisi istenen dokuda ısı enerjisine çevrilerek tahribat sağlanmış olur. Sistemde aynı anda pek çok dalga boyunda ışık üretilebildiği için yalnız hedef dokuya etki edecek dalga boyunda ışık ayarlanabilir. Böylece tedavinin yalnız istenilen dokuya yönlendirilmesi ve çevre dokuların gereksiz yere etkilenmesi önlenmiş olur.

IPL Tedavisinde Hedef Dokular Nelerdir?

Hedef dokular arasında melanin (renk pigmenti), hemoglobin  ve kollajen (vücutta elastikiyet ve gerginlikten sorumlu protein) yer alır.
IPL İle Hangi Tedaviler Yapılabilir?

IPL ile;

melanin pigmenti hedeflenerek leke tedavisi (güneş lekesi, hamilelik lekesi, çil tedavisi …),hemoglobin pigmenti hedeflenerek damar tedavisi (bacak varisleri, yüz ve burun kenarındaki kılcal damarlar) örümcek damarlar (spider anjiom) kollajen hedeflenerek “fotorejuvenasyon (cilt yenileme)” yapılabilir.

IPL Uygulamasında Herhangi Bir Acı Hisseder miyim?

Uygulama sırasında kişinin ağrı eşiğine göre değişen hafif bir acı hissedilebilmekle birlikte, hiçbir zaman dayanılmaz düzeyde değildir. Acıyı azaltmak amacıyla cihazda ek soğutma sistemi bulunmaktadır. Rahatsızlık hissi işlem sonrası kesinlikle devam etmez. Genellikle geniş bölge (tüm yüz gibi) uygulama öncesi rahatsızlık hissini en aza indirmek için lokal anestezi etkili kremler kullanılabilir.

Seans Süresi Nedir?

Seans süresi uygulama alanının genişliğiyle bağlantılı olmakla birlikte 10-30 dakika arasında değişmektedir.

Uygulama Aralıkları Nedir?

Uygulamalar 3-4 hafta arayla yapılmaktadır.

Tedavi Kaç Seans Devam Eder?

Seans sayıları hastanın cilt tipi, leke derinliği, leke süresi, damar derinliği gibi pek çok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Leke tedavisinde genellikle üç haftada bir toplam 3-6 seans uygulamaktayız. Damar tedavilerinde 1-3 seans, cilt yenilemede 3-4 seans genellikle yeterli olmaktadır. Cilt yenilemede her yıl tekrarlanan seanslar oluşan etkinin kalıcılığını arttıracaktır.

IPL Her Mevsim Uygulanabilir mi?

Hayır. Tedavi sonrası cildin mümkün olduğunca güneşten korunması gerektiği için güneş gören cilt alanlarında en uygun tedavi zamanı kış mevsimidir.
Lekelerim İçin Yüzüme IPL Uygulandıktan Sonra Hemen İşe Dönebilir miyim?

Uygulama cilt altı etkiye yol açmasına rağmen, işten uzaklaşmayı gerektiren herhangi bir yan etkiye yol açmaz.  İşlem sonrası birkaç saatte kaybolan yüzeyel bir kızarıklık normaldir.

IPL İle Leke Tedavisinde Beklentim Ne Olmalıdır?

Elde edilecek sonuçlar lekenin nedeni, bulunma süresi ve yerleşim derinliğine, ayrıca kişinin cilt tipine göre değişmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın