DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

75 okunma

İran’dan Evvel Türkiye Zor durumda

ABONE OL
17 Eylül 2014 07:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Abdurrahman Dilipak, İsrail-Gazze dalaşında, İran’nın zor durumda kaldığına değinmiş. Doğrudur efendim. Müslüman bilinen ülkelerin her biri ayrı eksendeyken, eksenlerde menfaatin öne çıkması, menfaati az olan tarafı zor durumda bırakıyor.

Abdurrahman Dilipak, İhvan’dan Hizbullah’tan da bahsediyor İran’ın zorda olduğunu bildirdiği yazısında. Bahsederken, bunların destek aldığı yerlerden hiç söz etmiyor. Hizbullah’ın arkasındaki destekçi Almanya; Ahmedinejad’ın İranının arkasındaki de Almanya. Halbuki, şimdi Mısır’da inisiyatif kazanan Fransa olduğu gibi, Filistindeki inisiyatif de -Gazze hariç- Fransanın elinde. Alman etkisindeki Gazze, Dilipak’ın da belirttiği gibi İhvan kontrolüne, yani Fransa’ya geçmesi için mücadele yürütülüyor.

Gazze’ye İsrail’in taaruz etmesi boşuna değil. Alman ve Çin etkisini oradan kaldırmak.

Abdurrahman Dilipak, İran’ın zor durumunu dikkate vermekten çok Türkiye’de AKP iktidarının düştüğü zorluğu dile getirmelidir. Başbakan Erdoğan ne yapacağını bilemez durumda. Çaresizlik içinde o ülkeden bu ülkeye uçuş yaparken, PKK denen örgütün isteklerini yavaştan yavaştan yerine getiriyor.

Irak’ta Türk ordusunun subaylarına Amerikalıların çuval geçirmesinin arkasında Erdoğan ve Gül olduğunu Can Ataklı’nın yazısında okuduk. ( Bkz: http://haber.gazetevatan.com/0/125054/4/Haber ) Ordudaki erleri aşırı mesaiyle ölüme hazırlatacak kadar yorduran Erdoğan’ın AKP’si. Demek ki AKP’lilerde vicdan yok. Yorgunluktan bayılıp düşen askeri, acımasızca yerde sürükletip kenara çektiren AKP’liler. Öyle ki Erdoğan’ın ekibi, PKK’yı ülkeye yamatacak her girişime hazır.

Abdurrahman Dilipak bunun farkına varmadıysa varmalı, AKP iktidarının epey zamandır masumları koruma adı altında Türkiye’yi ateşe götürdüğünü okuyucularına duyurmalı. Yok, okuyucuları zaten bunu bekliyorsa, ateşe ilk önce onların düşeceğini bildirmeli.

Kendisinin dile getirdiği ”Onların bir planı varsa, bizim için bir tuzak kazmışlarsa, Allah’ın da bir planı vardır” sözüyle ayet hatırlatmış Dilipak. Bunu hatırlattığı kadar, ”müslümanların başına gelenler kendi yaptıkları yüzündendir” ayetini de hatırlatmalı. Gazze’ye o ayet penceresinden baktırmalı.

Dilipak, İsrail ve Gazze konusundaki tartışmadan da şikayetçi.Kur’an bilinse tartışmaya gerek olmayacak ki. Kur’an’ı bildirmeye meraklı ulema nerede?

Bu dünyada tartışılan şeylerin hakikatin öbür dünyada bize gösterileceğini de buyurmuş Dilipak… Ben de diyeyim: Hakikat öbür dünyadan önce bize burada gösteriliyor.

Hepimizin Haberi ola.

 
İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 21 Kasım 2012 tarihinde yayınlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.