DOLAR 17,9685 0.17%
EURO 18,3269 -0.44%
ALTIN 1.026,62-1,21
BITCOIN 431934-1,81%
Adana
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İş Hukuku Kapsamında Arabuluculuk
79 okunma

İş Hukuku Kapsamında Arabuluculuk

ABONE OL
29 Mayıs 2018 12:48
İş Hukuku Kapsamında Arabuluculuk
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Nedir?

1 Ocak 2018 tarihi itibariyle  ”dava şartı”  haline getirilen arabuluculuk müessesesi, işçi- işveren alacak ve tazminatları ile işe iade davaları gibi konularda dava açmadan önce başvurulması gereken zorunlu bir yoldur.

 

Neleri Kapsar?

Kıdem- İhbar Tazminatları,

İşe İade Davası,

Kötü Niyet Tazminatı,

Ayrımcılık Tazminatı,

Sendikal Tazminatlar,

Ücret, Yıllık İzin Ücreti, Fazla Mesai Ücreti, Hafta Tatili Ücreti, Genel Tatil Ücreti gibi iş hukuku konularında arabulucuya başvurmak için uygundur.Arabuluculuk Yöntemi..

Kazan-Kazan yöntemiyle her iki tarafında kazandığı bir sistemdir. Gizlilik içerisinde gerçekleşen bu yöntemde taraflar arabulucu yönetiminde bir araya gelerek, çözümün ne olacağı konusunda anlaşırlar. Eğer taraflar ilk oturumda anlaşamazlarsa, anlaşamama tutanağının aslını veya arabulucu tarafından onaylanmış bir örneğini dilekçe ekine eklemek suretiyle bu kere işlemlerini dava yoluyla devam ettirebileceklerdir.

Unutulmaması gereken konu, arabulucuya başvurmadan öncedava açmanız halinde davanızın hakim tarafından dava şartı yokluğundan usulden reddedilecek olmasıdır. Bu noktaya çok dikkat edilmelidir.

 

Arabulucuyu Nasıl Bulacağım?

Adliyelerde genellikle arabuluculuk büroları bulunmaktadır; fakat arabuluculuk büroları olmayan adliyelerde bu işler Sulh Hukuk Mahkemesi Yazı İşleri Müdürlükleri tarafından yerinde getirilecektir. Taraflardan birinin bu bürolara başvurması halinde onlar size bir arabulucu tayin edecektir. Ancak iki tarafında üzerinde anlaştığı bir arabulucu varsa arabuluculuk büroları sizin tayin etmiş olduğunuz arabulucu avukata yönlendirecektir.

 

Arabulucu İşlemlerimi Ne Kadar Süre İçerisinde Sonuçlandıracaktır?

Arabuluculuk işlemleri 3 hafta içerisinde sonlandırılmalıdır. Zorunlu hallerde ise arabulucu bu süreyi en fazla 1  hafta daha uzatabilir.

 

Karşı Tarafla Anlaşırsam…

Arabuluculuk ücreti asgari tarifeye göre eşit oranda paylaştırılacaktır.

 

Anlaşmazsam…

İlk 2 saatlik ücret Adalet Bakanlığı Bütçesinden karşılanacaktır.Ben İlk Görüşmeye Gelmeme Rağmen Karşı Taraf Gelmedi, Ne Olacak?

Taraflardan birinin geçerli bir mazeret olmadan ilk oturuma katılamaması durumda bir tutanak hazırlanır. Katılmayan taraf tutanakta belirtilir. Bu halde dava açıldığında gelmeyen taraf dava sonunda kısmen veya tamamen haklı çıksa dahi yargılama gideri gelmeyen taraftan tahsil edilecektir.

 

Size bilgi verecek ve yol gösterecek güncel arabulucu listesinewww.adb.adalet.gov.tr/arabulucuadresindenbulunduğunuz ili girerek ulaşabilirsiniz.28.05.2018

 

Soru, istek ve görüşleriniz için aysnr.atc@outlook.com hesabından ulaşabilirsiniz.

AV. AYŞENUR ATICI


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.