DOLAR 18,6443 0.02%
EURO 19,4227 -0.04%
ALTIN 1.051,02-0,01
BITCOIN 307309-0,08%
Adana
16°

AÇIK

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Işık Ve Aydınlanma

Işık Ve Aydınlanma

ABONE OL
22 Kasım 2022 17:42
Işık Ve Aydınlanma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Işık kaynağından saçılan ışınların yüzeylere çarparak ya da kırılarak göze ulaşması sonucu renklerin algılanmasını sağlayan ilkelerin bilgisayar ortamında modellenmesine kullanılan bir modeldir. Ortam aydınlatma (ambient), yaygın aydınlatma (diffuse) ve aynasal aydınlatma (specular) olmak üzere üç aydınlatma bileşeni kullanılır.

Klasik ışın izleme yönteminde Doğrudan aydınlatma (Direct illumination) göz önüne alınmaktadır. Bir yüzeye sadece ışık kaynağından ışın geldiği varsayılır, ancak yansıyan ışınların da hesaba katılması gerekir. Yansıyan ışınların oluşturduğu aydınlatma modeline Dolaylı aydınlatma (Indirect illumination) denir. Renk değerleri hesaplanırken hem doğrudan aydınlatmanın hem de dolaylı aydınlatmanın hesaba katıldığı yönteme Genel aydınlatma (Global illumination) denir.

Hala bir ampulun sadece bir ampul olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yaşadığınız alan; yani eviniz hayatınızın en rahat zamanını geçirmek ve içerisinde huzur duymak istediğiniz, sevdiklerinizi barındıran yerdir. Evinizi sizin için daha konforlu hale getirmek üzere ampullerimiz ile aydınlatmada farklar sunuyoruz. Çünkü aydınlatmada yapacağınız ufak bir değişiklik ile bulunduğunuz odanın atmosferini değiştirebilir ve konforunuzu arttırabilirsiniz.

Örneğin akşam yemeğinizi yedikten sonra, parlak aydınlatılmış mutfağınız birden sıcak bir yemek odasına dönüşebilir. Ya da çocuklarınızın oyun oynarken ışıl ışıl olan odası yatmadan önce yumuşak ışık ile onu uyumaya hazırlayan dinlendirici bir ortama dönüşebilir.

Bu yazı dizisinde sizlerle nasıl odalarınızı, salonunuzu aydınlatma ile yeniden tasarlayacağınız ile ilgili ipuçlarını paylaşacağız. Çünkü aydınlatma sadece karanlıkta kalmamanız için bir araç değil , hayat tarzınızı yarattığınız, kimi zamansa güvenliğini sağladığınız yaşam kaynaklarındandır.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hız Limiti Uygulaması İçin Teknolojik Araçlar

Hol / Girişler/ Koridor

İlk izlenim her zaman çok önemli olmuştur. Hol ve koridorunuz ise evinize ilk girişi ile ilk izlenimi veren iki yerdir. Misafirleriniz evinize ilk geldiklerinde girişte koridorunuza doğru da bakarak eviniz ile ilgili ilk izlenimlerini edinirler. İlk giriş olan hol aslında hiç önemsemediğimiz bir yer de olsa ilk izlenimde en etkilidir.

Aynı zamanda hol evden çıkarken son kez aynaya bir baktığımız yerdir. Gerçekten nasıl göründüğümüzü anlamak için doğru aydınlatmayı sağlamalıyız… Ev içerisindeyken koridor farkında olmadan her an kullanmakta olduğumuz evin sürekli işlek bir parçasıdır.

İpuçları
• Koridorlarımızda ışıkları sürekli açıp kapamak yerine. uzun sure aydınlatma kullanarak sürekli açıp aydınlatma sağlamalıyız. Hem biz yorulmayız hem de ampullerimiz daha uzun sure dayanır. Bu nedenle Enerji tasarruflu ürünler tercih edilmelidir. Philips Genie ampuller ile koridor aydınlatmanızda düşük wattlar ile hem enerji tasarrufu yapar hem de aydınlatmanızı sürekli hale getirebilirsiniz.
• Duvar aplikleri ve ya tavan aplikleri koridor aydınlatmasında idealdir. Bu alanların sürekli aydınlatılıyor olması güvenlik açısından da fayda sağlar.
• Koridor sonunda parlak ışık kullanılması tavsiye edilir. Dar alanlardan geniş bir alana geçişte oluşan göz kamaşması koridor sonunda yeralacak bu ışık ile önlenir.
• Eğer merdivenleriniz var ise aydınlatma daha da önem kazanır… Basamakların seçilmesi için aydınlık olması önemlidir. Spot aydınlatmasında kesinlikle kaçınmak gerekir çünkü spot aydınltmalarından gölge oluşması mümkündür. Basamakların seçilmesi için buralarda direk aydınlatma ile yine enerji tasarrufluların kullanılması tavsiye edilir.
• Sürekli bir ışık açık bırakmak isteyenler için ise Enerji tasarruflu ampullerin yanı sıra İkisi bir arada LED ışık etkili ampuller ile sadece 1 watt harcayarak koridorunuzda sğürekli aydınlık ve güvenlik sağlamış olursunuz. Özellikle çocuklarınız için ise daima ışık sağlamış olursunuz ve güvenli olduklarından rahat edersiniz.
• Koridor duvarlarınızda resimleriniz ve ya farklı dekoratif elementleriniz var ise bunları küçük spotlar ile aydınlatarak görünümlerini vurgulayabilirsiniz. İçerisinde kapsül -spot halojenler bulunan küçük spotlar bu aydınlatmalar için tavsiye edilir.
• Ayna aydınlatmasında gölge oluşumunu engellemek için her iki tarafta da armatür / aplik bulunmalıdır. Yüzünüze gelen ışık tüm renkleri olduğu gibi göstermelidir. Bu yüzden yüzde de yüz geriverim sağlayan halojen ampuller tercih edilmeli normal ampuller yerine daha düşük watta çok aydınlık sağlayabileceğimiz halojenler tercih edilimelidir. Gözü rahatsız etmeyecek homojen ışık yayılımı olan lambaların kullanılması tavsiye edili


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.