İskoç bankasından plastik sterlin

İskoç bankasından plastik sterlin

Birleşik Krallık’ta ilk kez plastik banknot kullanımına geçildi. İskoç bankası Clydesdale Bank, piyasaya sürülen 2 milyon polimer 5 sterlinlik banknot sürdü.

Banka yetkilileri,plastik banknotların kağıt banknotlara kıyasla daha güvenli ve dayanıklı olduğunu belirtiyor. Banknot basma yetkisine sahip üç İskoç bankasından biri olan Clydesdale Bank, İngiltere Merkez Bankası’nın plastik banknotları piyasaya sürmesinden bir yıl önce bu adımı atmış oldu. Clydesdale Bank’ın yeni plastik banknotlarında, 125’inci yıldönümü kutlanan Forth Köprüsü’nün fotoğrafı yer alıyor. 5 sterlinlik banknotlarda ayrıca, söz konusu köprüyü ve İskoçya’daki diğer pek çok yapıyı inşa eden mühendislik şirketinin sahibi Sir William Arrol’un portresi yer alıyor.
20’yi aşkın ülke
Plastik 5 sterlinler, mevcut kağıt banknotlardan biraz daha küçük boyutta. Banknotların bankamatiklere sığabildiği ifade ediliyor. Çamaşır makinasında bozulmuyor.Yeni güvenlik unsurları içeren plastik banknotların kağıt banknotlara kıyasla 2,5 kat daha dayanıklı olduğu, çamaşır makinesine girdiğinde bozulmadığı ama ütü gibi aşırı sıcak altında eridiği kaydedildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın