DOLAR 18,6394 0.02%
EURO 19,5723 -0.33%
ALTIN 1.060,53-1,52
BITCOIN %
Adana
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İslam Dininde Mezhepler

İslam Dininde Mezhepler

ABONE OL
27 Ekim 2022 13:42
İslam Dininde Mezhepler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İslam dininde Sünnilik, Şiilik ve Haricilik olmak üzere 3 ana mezhep vardır. Bu mezhepler de çeşitli açılarından kendi içinde alt mezheplere sahiptir.

Sünniler günümüzde inanç açısından Maturidilik ve Eşarilik, fıkhi açıdan da sırayla Hanefi, Şafii, Maliki ve Hanbeli mezheplerine bağlıdırlar. Bu dört mezhepten ilki olan Hanefi mezhebi Maturidilik’e diğer üç mezhep (Şafii, Maliki ve Hanbeli) ise Eşarilik’e bağlıdır. Bu mezhepler dışında, Sünnilik’te icma-i ümmete, kıyasa ve re’ye başvurulmasını kabul etmeyen, her sorunun çözümünü Kur’an’da, Sünnette, sahabe ve tabiunun görüş ve uygulamalarında arayan bir grup daha vardır. Bunlar; SelefiyyeHanbeli mezhebi, Selefiyye anlayışına en yakın sünni mezhep olarak tanınır. Ayrıca günümüz Sünni alimleri tarafından Selefiler sünni olarak görülmezler, Mücessime olarak görülürler.

Şiilerin günümüzde başlı olduğu en büyük fırka ise İmamiyye (Caferiyye) dir. Bunun dışında sayıları az olmakla birlikte Zeydiyyeİsmailiyye fırkaları da günümüze ulaşmıştır. ve

Haricilerin ise günümüze ulaşmış olan tek fırkası İbadiyyedir.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.