DOLAR 15,5402 0.39%
EURO 16,2317 0.67%
ALTIN 906,270,51
BITCOIN 454910-2,82%
Adana
24°

AZ BULUTLU

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

İslam Varsa Yükselme Olur 

ABONE OL
21 Eylül 2014 07:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sivil Toplum kuruluşçusu Latif Selvi, sivil toplum kuruluşları adına konuşmuş ”İslam medeniyeti yükseliyor”. demiş.

İslam medeniyeti alçakta mıydı acaba?..

Alçalanlar medeni bilinenler olur ancak; İslam’ı hayatlarından çıkaranlar olabilir. Medeni olmak istendiğinde, yapılması gerekenler ve kaçınılması gerekenler ortaya konulur. Bunlar toplumda tasdik edilir, uygulanmasıyla da yükselme başlar.

Böyle bir şeyin olduğuna emin mi STK’cı Latif Selvi?

Okuduğu STK genel bildirisinin bazı maddelerine bakalım:

”Dünya’da ve bölgemizde yaşanan hızlı değişimler Türkiye’yi daha önemli hale getirmiştir”.

Türkiye’nin önemli hale gelmesi İslam medeniyeti’nin yükselmesi sanılıyorsa aldanılıyor. Bu aldanma İslam’ın bilinmediğinin de işaretidir. Suriye’de rejim devirme girişimi, Türkiye yönetimince fırsat bilindi; rejim deviricilere destek sağlandı. Aradan geçen zaman içinde şeytanın isteği katliam ve kepazeliklerden bütün dünya haberdar oldu. Türkiye, içine düşülecek ateşle karşılaştı bir anda. Allah, ülkemizi muti kullar yüzü suyu hörmetine koruyor olmalı. Kişinin dediğine değil dedirtenine bakmalı: Suriye’ye çullanma izni almaya giden Erdoğan’a Obama, ”Olmaz. İzin veremeyiz; Rusya ve Çin de işin içinde” dedi. Yoksa, Türkiye yükselecek miydi, alçalacak mıydı, hep beraber görürdük.

”İslam medeniyet tasavvurumuz, sorun ve ihtiyaçlara cevap verecek niteliktedir”.

Bir medeniyet mi tasavvur ediyor STK’lı Latif Selvi, yoksa İslam’ı mı?

Medeniyet, ‘mimlisi’ ve ‘mimsizi’ diye ayrılmış zaman önce. Tasavvurda hangi şıkkın olduğu belli değil. Bu tasavvurun sorun ve ihtiyaçlara cevap vereceğini söylemek, yazılmamış reçeteyle hastalık iyi etme iddiasıdır.

Eğer tasavvur İslam ise, bu, İslam’ın esaslarının bilindiği anlamını taşıyabilir. O zaman, medeniyet oluşturmak isteyenler, -mimsizinden taraf değil iseler-, İslam’ın esaslarını ortaya koymaları gerekir. Latif Selvi’nin okuduğu bildiride, İslam esaslarının kırıntısı bile yok.

”Batı medeniyeti maddi ve manevi anlamda kriz yaşamaktadır”. Bkz:http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=55522 

Bize ne? Onların içinde akıllı insanlar vardır, o akıllı insanlara kulak verir krize çare bulurlar. Dikkat edilirse Türkiye’de akıllılar gizlendi; akıllılar yerine ‘akil’ denenler ortalığa salındı.

Dün, Avrupa Birliği’ne dahil olmakla, onların kriterlerini uygulamakla derdimize çare bulunacağı söyleniyordu. Yalan mıydı yani bu sözler?

Dün insan haklarının önemine vurgu yapılıyor, yeni yapılacak anayasa ile haklar teminat altına alınacak deniyordu. Fos çıktı bu iddia. Hakları teminat altına alacak anayasa yapılamayacak duruma geldi. STK’lar bunu ‘yükselen Türkiye’ diye lanse ediyorsa, bir oyun mu oynanıyor diye merak edilir.

Acaba STK’lar senaryo yazıcıları mı; yoksa senaryoyu oynayan aktörler mi?

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 25 Mayıs 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.