DOLAR 13,61780.15%
EURO 15,2875-0.06%
ALTIN 793,86-0,08
BITCOIN 493679-2,12%
Adana

AZ BULUTLU

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İstanbuldaki Tılsımlar

İstanbuldaki Tılsımlar

ABONE OL
31 Ağustos 2021 21:16
İstanbuldaki Tılsımlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1-5

Bizansın garip inançları vardır. Bizans İmparatorları Yanko, Vezondan ve Kostantin İstanbul’un imarına önem vermiş ve değişik ülkelerden getirilen mühendis, mimar ve sanatkârlara, şehri her türlü beladan korumak maksadıyla anıtlar ve tılsımlı sütunlar yaptırmışlardı. Bu sütunların kimin depremde koruduğuna, kiminin sivrisinek kovduğuna inanılıyor.

27 tane olan bu tılsımlı sütunlardan en meşhur 15 tanesi şunlardır:

1.TILSIM (ARKADİUS SÜTUNU)

Cerrahpaşa Avratpazarı’nda bin parça beyaz mermerden, minare gibi içi boş merdivenli yüksek bir direk vardı. Tepesinde peri yüzlü bir heykel duruyordu. Efsaneye göre yılda 1 defa bir feryat koparırmış. Yeryüzünde ne kadar kuş varsa o heykelin etrafında dönermiş. Kuşların binlercesi yere düşer, halk da bunları toplayıp yermiş.

2.TILSIM (ÇEMBERLİTAŞ)

Çemberlitaş Tavukpazarı’ndaki sütun. Kırmızı renkli som mermerden yapılmış olan sütunun, hânedânı kötülüklerden, hastalıklardan ve fesattan koruduğuna inanılırdı. Hristiyanlardan, Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği haçın, çemberlitaşın altında olduğuna inananlar da vardır.

3.TILSIM (KIZILTAŞ)

Saraçhânede Büyük Pozantin’in kızının mezarı üzerine dikilmiştir. Kıztaşı diye bilinen bu tılsımlı sütun, imparatorun kızını yılanlardan, çiyanlardan ve karıncalardan korumak için dikilmişti. Fakat yine kendisi için yapılmış olan Kız Kulesinde otururken, bir üzüm sepeti içine gizlenmiş olan ve üzümlerle beraber Kızkulesine gelen zehirli bir karayılanı tarafından öldürüldü. İmparatorun kızını ne sütun koruyabildi, ne de kule.

4.TILSIM (SİNEKLİ SÜTUN)

Koca Mustafa Paşa Altımermer’dedir. Altı tane mermer sütunun herbiri, eskiden yaşamış olan bilginler tarafından yaptırılmıştı. Bunlardan birinin üstünde sürekli vızıldayan bir sinek resmi vardı. Bu sütun sayesinde İstanbul’a sivrisinek girmediğine inanılırdı.

5.TILSIM (LEYLEKLİ SÜTUN)

Yine Altı mermerden biri idi. Bunda da bir leylek resmi vardı. Efsâneye göre bu leylek senede 2 defa çığlık atarmış. Birinci çığlıkta bir anda her yer leylek dolar, ikinci çığlıkta İstanbul’daki tüm leylekler ortadan kaybolurmuş. İstanbul’un nüfusu acaba bu yüzdenmi kalabalık.

6.TILSIM (HOROZLU SÜTUN)

Yine Altımermerden biri olan bu sütunun üzerinde de horoz resmi vardı. Bu horoz 24 saatte bir öter ve bütün horozlara önderlik edermiş.

7.TILSIM (KURTLU SÜTUN)

Yine Altımermerden biridir ve üzerinde kurt resmi vardır. Bu kurtlu sütun sayesinde İstanbul’da koyun sürüleri çobansız gezer, akşam olduğunda eksiksiz bir şekilde evlerine, ağıllarına dönerlermiş.

8.TILSIM (KUCAKLAŞMIŞ SEVGİLİLER)

Tunçtan yapılmış genç bir erkek ve sevgilisinin birbiriyle kucaklaşmış heykelleridir. Kavga eden evli çiftlerden biri gelip bu heykeli kucaklarsa hemen barışırlarmış.

9.TILSIM (İHTİYARLAR HEYKELİ)

Ünlü Hekim Calinus’un beyaz mermer üzerine yaptırdığı ihtiyar adam ve kadın heykelidir. Birbiriyle geçinemeyen evli çiftlerden biri bu heykeli kucaklarsa hemen boşanırlarmış.

10 TILSIM (VEBA SÜTUNU)

Sultan Bayezid Hamamının altında 4 köşeli bir sütundu. Bu sütun sayesinde şehre tâun (vebâ) mikrobunun girmediğine inanılırdı. Bayezid Hamamı yapılırken bu tılsımlı sütun yıkıldı. Söylentiye göre o anda Sultan 2. Bayezid’in bir oğlu vebâdan öldü ve şehirde vebâ salgını başladı.

11.TILSIM (İFRİT HEYKELİ)

Tekfur sarayındaki tunçtan bir İfrit heykeliydi. Bu heykel yılda 1 kez etrafına ateş saçarmış. Bu ateşten bir kıvılcım alabilen çok sağlıklı olur, hiç hastalanmaz ve ölene dek genç kalırmış. Yani bir nevi gençlik iksiriydi…

12.TILSIM (KONCOLOZ MAĞARASI)

Zeyrek’te Hz. Yahya Kilisesi bitişiğindeki mağaradır. Her sene kışın Zemheri geceleri olunca Koncoloz denilen cadılar bu mağaradan çıkarak arabalara binip dolaşırlarmış. Cadılar Bayramı hâlen hristiyanlarca kutlanır.

13.TILSIM (4 MELEK SÜTUNU)

Ayasofya’da 4 sütunlu bir anıttır. Cebrail, Azrail, Mikail ve İsrafil resimleri bulunan bu sütunların herbiri bir tılsımdı. Bu 4 Büyük melekten Cebrail kanat çırpıp bağırınca Doğu’da bolluk, bereket olacağı anlamına gelirmiş. İsrafil resmi kanat çırparsa Batı’da kıtlık olacağına inanılırmış. Mikail resmi kanat çırparsa, kuzeyden bir kahraman çıkacağına işaret sayılırmış. Azrail resmi kanat çırpınca da Dünyanın her yerinde veba salgını başlarmış.

14.TILSIM (ÖRME SÜTUN)

Sultanahmet Meydanında, Milyobar (Örme Sütun) denilen bir anıttır. 300 bin taştan yapılma bu sütunun tepesinde çok güçlü bir mıknatıs varmış. Bu mıknatıs İstanbul’u depremlerden korurmuş.

15.TILSIM (BURMA SÜTUN)

Sultanahmet meydanındaki siyah renkli Burmalı Sütundur. 3 başlı ejderha, yada birbirine dolanmış 3 yılan şeklindedir. Yeniçerilerden birisi bir kılıç darbesiyle bu 3 yılanın başını koparınca tılsım bozulmuş. Vee İstanbul’da daha önce hiç görülmezken birdenbire akrepler, yılanlar ortaya çıkmış. Bizansın efsaneleri binbir gece masalları gibidir. Anlat anlat bitmez. Ne de 1000 yıllık Bizans.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aborjin İnancına göre Ölüm Ve Ötesi 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet