DOLAR 15,7529 1.32%
EURO 16,6488 2.4%
ALTIN 925,501,61
BITCOIN 4834724,72%
Adana
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir milletin özgürlüğünü ve bağımsızlığı simgeleyenden biri de marşıdır sloganıyla 12 Mart Cumartesi günü saat:14.30’da İstiklal Marşımızın kabulünün 101.yıl dönümü için Türk Ocakları Adana Şubesi yöneticileri ve üyeleri M1 AVM (Real) de saat 14.30’da buluştular ve anne, baba ve çocuklarıyla birlikte Bando eşliğinde hep birlikte coşku ile İstiklâl Marşımızı okudular.

Adana Türk Ocakları Başkanı Ömer Volkan Çiçek ve 2. Başkanı Mustafa Halaçoğlu önderliğinde düzenlenen etkinlikte Adana Türk Ocakları Başkanı Ömer Volkan Çiçek bir basın açıklaması yaptı.

Çiçek basın açıklamasında şunları söyledi.

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.

O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;

O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çok Kıymetli Adanalılar.

Türk Milleti’nin bağımsızlığına ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran İstiklal Marşı’mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 101’inci yıl dönümünü idrak etmenin gururunu ve onurunu yaşıyoruz.

Ülkemizin bağımsızlık sürecinde hayatını vatanına ve milletine adamış, milletimizin gönlünde saygın bir yer edinmiş olan Mehmet Akif Ersoy; fikirleri, idealleri, mütevazı hayatı, asil duruşuyla da kendinden sonraki nesiller için önemli bir ilham kaynağı, örnek bir şahsiyettir. Milli şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşımız, bağımsızlık aşkının, imkânsızlıklar içerisinde aziz milletimizin gösterdiği büyük kahramanlığın, milli değerlerimizi ve ideallerimizi yansıtan azim ve fedakârlıkla verilen kurtuluş mücadelesinin mısralara dökülmüş ifadesi, milli birlik ve beraberliğimizin mutabakat belgesidir.

İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921 tarihinde TBMM tarafından kabul edilmesi, Türk Milleti’nin dünyaya bağımsızlık bildirgesi ve tescili sayılırken, aynı zamanda da Türk Milletinin millî sözleşmesi olmuştur. Tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak istiklal mücadelesini kazandığını anlatan tarihi bir belge olan İstiklal Marşı’mız,

bu milletin; vatanını, dinini, tarihini, kültürünü, azmini, ümidini, kahramanlığını bütün dünyaya haykıran bir şahlanış abidesi olmuştur.

Milletimizin duygularına tercüman olan bu destansı eser, vatan, millet, istikbal ve istiklal sevgisiyle yoğrulmuş milletimizin, kutsal değerlerine göz dikenlere karşı gösterdiği büyük kahramanlıkların, eşsiz dizelerle yansımasıdır. Bugün bizlere düşen en büyük görev, İstiklal Marşı’mızda anlamını bulduğu gibi geçmişteki muhteşem mücadelenin öneminin ve değerinin şuuruna vararak, ecdadımızın bize bıraktığı bu cennet vatan topraklarını aynı duyarlılıkla gelecek kuşaklara emanet etmektir.

Aziz milletimiz, kendisine armağan edilen bu eşsiz marşın her kıtasını, her bir dizesini kalbinin derinliklerinde hissetmeyi sürdürecek, mısralarda yer alan ortak idealleri, ortak duygu birliğini ilelebet muhafaza ve müdafaa edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Adana Türk Ocağı olarak,

İstiklal Marşımızın kabulünün 101’inci yıl dönümünü kutluyor,

Ulu Önder ebedi ve ezeli başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve bu destanı bizlere armağan eden tüm şehitlerimizi saygı, minnet, rahmet ve özlemle anıyoruz.

‘’Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın’’

Ne Mutlu Türk’üm diyene !


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.