KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

İyi Düşün Doğru Karar Ver

İyi Düşün Doğru Karar Ver

Doğan CÜCELOGLU

Kitabin Adi Iyi Düsün Dogru Karar Ver
Kitabin Yazari Dogan CÜCELOGLU
Yayinevi ve Adresi Sistem Yayincilik-Sistem Apartmani, No:4 Beyoglu/Istanbul
Basim Yili 1997

KITABIN ÖZETI

Dogan Cüceloglu, diger eserlerinde oldugu gibi bu yapitinda da insanin mutlak mutluluga erismek için, toplumun dikte ettigi verimli birey olmaktansa etkili yasam sürmenin gerekliligini vurgulamistir. Kitap verimli birey ile etkili yasam kavramlari etrafinda yazarin hayat felsefesini okuyucuya aktardigi bir araçtir. Yazara göre gerçek mutluluga ulasmanin yolu etkili yasam sürmekten geçer. Toplum tarafindan dikte ettirilen bir hayati sürmek özellikle yasamin ilerleyen yillarinda mutsuzluk gibi önceden kestirilemeyen kötü etkilere sebep olabilir.

Hikayenin iki ana kahramani Timur ile Yakup Bey’dir. Yazar genel olarak bu iki karakterin arasindaki iletisim vasitasiyla okuyucuya ulasmaktadir. Bu iki ana karakterden yazarin sagduyusunu Yakup Bey; hitap ettigi, etkilemeye çalistigi halk kitlesinin örnegini ise Timur canlandirmaktadir. Timur elestirel düsünceye, yenilige, ögrenmeye açik, kendini gerçeklestirmeye çalisan bir üniversite ögrencisidir. Konu asagida verildigi gibidir:

Kitabin ana kahramanlarindan biri olan Timur, kiz arkadasindan ayrilmistir. Sevdiginden ayrildigi, üzüntülü oldugu bir günün sonunda olgun ve sevecen bir bilge kisi olan Yakup Bey’le karsilasir. Yakup Bey hayatinda sagduyusunun sesini dinlemis, kisa dönem hedefleri gerçeklestirme yerine gerçek mutlulugun etkili bir yasam sürmekten geçtigine inanmis, kendi dünya görüsüne sekillendirmis etkileyici bir kisilige sahiptir. Gelismis insan paradigmasina sahip oldugundan dolayi da mutludur. Yazara göre gelismis insan paradigmasina sahip olan insanin mutlulugunun kaynagi içindedir. Yagmur yagmis ya da hava günesli olmus, onlarca pek fark etmez; çünkü davranislarinin temelinde biliçli kararlari ve bilinçli kararlarin temelinde de inandiklari temel ilkeler yatar.

Bu karsilasma gerçek dostlugun baslangici olacaktir. Benlik kargasasi içinde bulunan Timur hayata bakis açisini Yakup Bey’le olan bu konusmalarindan sonra degistirecektir. Yakup beyle karsilasmadan önce Timur, çogu kisi gibi kendinden beklenen yasami sürdürmektedir. Fakat bu yasam kendi duygu, düsünce ye inandigi degerlerle uyusmamaktadir. Bu durumda da Timur’un aklini karstirmakta, bu durumdan kendince çikis yollari aramaktadir.

Yakup Bey, Timur’a “etkili yasam” konusundan bahseder. “Etkili yasam”, inandigi ilke ve degerleri günlük yasaminda davranislarina yansitabilen insanin yasamidir. Insanin etkili yasayabilmesinin mümkün olabildigi ve gerçek mutlulugun ancak etkili yasamla ulasilabilecegi gerçegi kitabin ana temasidir. Bu konuda yazar Yakup Bey vasitasiyla bütün okuyucularina etkili yasamin altin kurallarini açiklamaktadir.

Daha sonra Yakup Bey gelismis insan paradigmasinin temel varsayimini anlatir. Kisi ister kara cahil olsun ister egitim görmüs olsun, ister Türkiye’de ister Japonya’da büyüsün, ister Müslüman isterse Budist olsun, hatta ister kadin isterse erkek olsun bütün insanlar için geçerli temel kurallardan bahseder ve insanin kendi dogasini yansitan temel ilkelere uyarak, ahenk içerisinde yasadigi zaman, dogal özü ile uyumlu olacagindan, psikoljik yönden gelisecegini anlatir. Psikolojik yönden gelisen, dengeli ve doyumlu insanlar mutludurlar ve mutlu insanlarin kurmus oldugu dünyada baris egemen olur.

Yazara göre, dogal ilkere uyulmadan yasandigi zaman kisi özünü bulamaz ve kaliplara sokulan kisi kendine yabancilasir. Özüne yabancilasmis insan, psikolojik açidan gelisemez. Psikolojik yönden gelismemis, dengesiz, doyumsuz ve mutsuz insanlardan olusan toplum kaliplasir ve stresli olur. Bu nedenle temel ilkere uymayan bireylerden olusan toplumun gelismesi zamanla durur ve çöküs baslar.

Temel ilkelerden birisi hakkaniyet ilkesidir. Hakkaniyet ilkesinden esitlik ve adalet kavramlari dogar. Hakkaniyet tanimlarinin kullanildigi baglamlar kültürden kültüre farkli olabilir. Ancak bu kavram her kültürde vardir ve özde degisme yoktur.

Diger temel ilkeler ise kisinin kendi kendini aldatmamasi, inandigi deger ve ilkeler çerçevesinde yasamak anlamina gelen “kisisel bütünlük”; kisinin düsündügünü, hissettigini davranislarina aktarirken bir zamandan diger zamana , bir ortamdan digerine degismeden süreklilik göstermesini ifade eden “tutarlilik”; yukaridaki üç karekteristik özelligi yasaminda içeriklestiren insan anlamina gelen “dürüstlüktür”.

Modern hayatta kendi benligi ile dis dünya arasinda bu gibi çeliskileri hemen hemen her insan yasamaktadir. Bu kitap ortaya koydugu çözüm ve yaklasim metodlari yönüyle hemen her gruptan okuyucuya hitap etmektedir. Arayis içinde bulunan okuyucular bu eserde kendilerini bulacaklardir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın