DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

81 okunma

İyi Uykular Anavarza!

ABONE OL
30 Eylül 2014 21:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anavarza’ya Başkan Geldi Peh peh pehhh!

Oyuncakları dağıttı
Köyün Sorunları bitti
Attı, tuttu selamlaştı
Köylülerle Kucaklaştı Hey hey heyyyyy!

Bu sabah bilgisayarımı açtığımda Kozan Belediyesi Basın Bürosundan bir haber gelmiş. Kozan Belediye Başkanı Özgan gece Anavarzalı köylülerle kucaklaşmış, selamlaşmış hasret gidermiş ve Anavarzalı çocuklara oyuncak dağıtmış.

Mış, mış mış…

Şimdi yazıma başlamadan önce kendi kendime sordum. “Yahu düğün değil bayram değil, Özgan Anavarzalıları niye öptü” diye.

Özgan’ın yeni belediye başkanı olmadığını ve görevi sırasında Anavarza için birçok defa atıp tuttuğunu çok iyi biliyoruz.

Yıllarca köylüleri uyutup Anavarzaya sahip çıkacaklarını burada çocuklarına ev yapamayan mağdur köylülere toki benzeri sosyal konutlarla destek olacaklarını belirttiler. Hatta çok daha ileri gittiler ve köyün kaldırılması ve yeni evlerin yapılması için askıların bir ay içinde asılacağını belirttiler.

Özgan’ın kendi sitesinde bir kaç yıl önce bir haberde de o dönemin kültür bakanı Atilla Koç tarafından Anavarzanın restorasyonu için 350 milyar TL ayrıldığını daha sonra da kültür bakanı olan Ertuğrul Günay tarafından 500 milyar TL ödeneğin sağlandığını öğrendik ve yıllarca bu paraların ne olduğunu, Anavarzaya tek bir çivi çakılmadığını, akibeti ne olduğunu bağıra bağıra sorduk tek bir cevap alamadık.

Ta ki; Haber Müdürüm Sayın Şeref Işık’ın BİMER’e başvuru yapana kadar. Sayın Işık BİMER’e şu soruyu yöneltiyor“Anavarza ile ilgili olarak bu zamana kadar yapılmış bilimsel ve akademik çalışma var mıdır?” Gelen cevap çok ilginç “Hayır! Anavarza ile ilgili olarak bu zamana kadar bilimsel ve akademik her hangi bir çalışma yapılmamış ve bu konuda girişimde de bulunulmamıştır”

Bu açıklamadan sonra gerek Kozan Belediye Başkanı Özgan’ın gerekse Anavarza Bal ismiyle Anavarza ismini bedava kullanan Kozan Kent Konseyi Başkanı Süleyman Sezen’in yalanları gün yüzüne çıktı ve alel acele bilimsel çalışma konumuna taşımak için yıllardır yapmadıkları bir şeyi mersin üniversitesi iş birliği ile bir kazıyla başlattılar. Bir çok ekabir takımının ellerinde kazmalarla kazıyı başlatma görüntüleri geçtiğimiz yıl fiyasko ile sonuçlandı. Kazıyı yöneten kişiyle görüşürken şu tepkimi söyledim. “Neden kazıda çalıştırdığınız işçiler Anavarzanın köylüleri değil de hep doğulu kürt kökenli insanlar” dedim. Bana Türkeş Bey bütçe bu yıl az olduğu için köyden işçi alamadık dediler bende “Peki bu insanlar bedava hayır olsun diye mi yanınızda çalışıyor” diyerek tepki gösterip köşe yazımda paylaştım.

Bu yıl kazılar eski şa şalı törenlerden uzak kalarak yeniden başladı ve yaklaşık 10 işçiyi Anavarzalı köylülerden almışlar. Bu güzel bir uygulama en azından yöremiz insanlarının da evlerine bir ekmek götürmelerine vesile olur.

Anavarzaya gelen turistlerin özellikle en çok sorduğu soru nedir biliyor musunuz?

 where is the toilet? (Tuvalet Nerede)

— Sorry, no toilet! (Üzgünüm tuvalet yok)

— There are bushes. (Şurada çalılar var)

Bu soruların cevabını üzülerek, kızararak, bozararak Kozan Belediye Başkanı Özgan, Kozan Kaymakamı Sevgili ya da Anavarzayı çok büyük medeniyet şehri ilan eden gelmiş geçmiş Adana valileri cevaplamamıştır. Bu soruyu üzülerek utanarak cevaplamaya çalışan hep Anavarzalı köylüler olmuştur.

Yıllardır Anavarzalıları boş vaatlerle oyalayan Kozan Belediye Başkanı Özgan buraya bir umumi tuvalet dahi kazandıramamıştır.

Şimdi diyeceksiniz ki Özgan neden köyleri dolaşıp daha önce hiç ilgi ve alaka göstermediği, randevularını almadığı telefonlarına cevap vermediği köylülerin arasına giriyor. Neden olacak seçimler yaklaştığı için. Karşısında hiç ummadığı kadar güçlü MHP’li aday adayları olduğu için. Hani bir söz vardır “Tilkinin dönüp dolaşacağı yer kürkçü dükkânıdır” diye. Yıllarca kendilerini seçmeninden soyutlayan vatandaştan kopan siyasetçiler seçim çanları çaldığında tekrar balık hafızalı seçmenlerin arasına karışır oy isterler.

Anavarzalılar misafir perver insanlardır. Zamanında Anavarza Bal ismini ilk defa kullanırken Anavarzalıların rızasını dahi alma zihniyeti olmayan Sayın Süleyman Sezen’e ben tepki gösterip “Neden bu ismi izin almadan kullanıyorsunuz? Anavarzaya ne faydanız var? Hiç Anavarzalı insanları yanınızda çalıştırıyor musunuz?”Diye sorarken Sezen tarafından tıbıklanan dönemin muhtarı Sezen’e methiyeler dizdirmiş, Anavarza bal isminin haksız yere Süleyman Sezen tarafından telif altına alınmasına göz yummuştur.

Ayni şekilde eğer Anavarzalılar yine boş vaatlere kanıp milletin cebinden çıkan 50 kuruşluk Çin malı oyuncaklarla çocukları dahi etkilemeye çalışan belediye başkanına “EVET” diyeceklerse bizde Anavarzalılara “İYİ UYKULAR ANAVARZA” demek istiyoruz.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.