İZALE-İ ŞÜYU DAVASI (ORTAKLIĞIN GİDERİLMESİ)

İZALE-İ ŞÜYU DAVASI (ORTAKLIĞIN GİDERİLMESİ)

Nedir?

Örnek üzerinden gidelim: Babadan kalma müstakil bir eve anneniz ve üç kardeş olarak siz mirasçı kaldınız. İlla bu ev satılsın da satılsın diyorsunuz. Anne ve kardeşlerinize baktınız, evi size bırakmaya hiç niyetleri yok. Ee , babanızdan kalan bu müstakil evi  kazma kürekle  4 parçaya ayırıp farz-ı muhal kardeş payı (!) yapamayacağınıza  göre  satılmasını isteyeceksiniz veya yine aynı örnek üzerinden gidelim. Babanız vefat etti. Geriye miras olarak 100 dönümlük bir tarla kaldı. Sizde kızı/oğlu olarak 4 mirasçıdan birisiniz. (Anne ¼,  siz ¼, diğer iki kardeşiniz 1/4, 1/4)  Paraya da ihtiyacınız var, iş kuracaksınız belli bir miktar sermaye lazım. Kardeşlerinize gittiniz anneniz ile konuştunuz, ‘’yok tarlayı satmayız’’ diyorlar. ‘’Benim de payım var satmamız lazım iş kuracağım’’ diyorsunuz size, ‘’yok’’ diyorlar. Hiçbir şekilde size yanaşmıyorlar. Bu durumda ne yapacaksınız ?  İşte tam bu noktada izale-i şüyu devreye giriyor.

Hukuki anlatımla izale-i şüyu; elbirliği veya paylı mülkiyet sahibi olan paydaş/ortak,  mülkiyete konu taşınır veya taşınmazdaki diğer paydaşlarla olan ortaklığına son verip ferdi (kişisel) mülkiyete geçiş yapmak isteyebilir. İşte biz buna halk dilinde ”ortaklığın giderilmesi” diyoruz.

Nasıl, Nerede ve Kime Karşı Davamı Açmalıyım?

Davacı olarak siz, yukarıda örnek verdiğimiz tarla veya eve ortak malik görünen kardeşlerinize ve annenize karşı davanızı yöneltmelisiniz.  Paydaş olarak yaşınız küçükse bu davayı velinizin, velayet altında iseniz hakimden alınacak izinle vasinizin bu davayı açması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  BATAKLIK GAZI

Görevli ve yetkili mahkeme ise anlaşmazlığa konu taşınır veya taşınmaz malınızın bulunduğu yer Sulh Hukuk Mahkemesi’dir. Örneğin mülkiyete konu tarla Ceyhan’da ise, Ceyhan Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açılacaktır. Birden çok taşınmaz var ise o halde onlardan birinin bulunduğu yerde de dava açılabilir.

 

İzale-i Şüyu Davası Nasıl Olur?

Türk Medeni Kanunu’nun 699. Maddesine göre, ‘’Paylaşma, malın aynen bölüşülmesi veya pazarlık ya da artırmayla satılarak bedelinin bölüşülmesi biçiminde gerçekleştirilir.

Paylaşma biçiminde uyuşma sağlanamazsa, paydaşlardan birinin istemi üzerine hâkim, malın aynen bölünerek paylaştırılmasına, bölünen parçaların değerlerinin birbirine denk düşmemesi hâlinde eksik değerdeki parçaya para eklenerek denkleştirme sağlanmasına karar verir.’’

Yani öncelikli olan, mülkiyete konu mal bölünebilir nitelikte ise malın aynen paylaştırılması. Bu mümkün değilse -ev örneğinde olduğu gibi- malın satılması ve çıkan bedelin pay oranında kişilere bölüştürülmesi. Bu satış da genelde açık arttırma usulü ile satış memurları tarafından İcra İflas Kanunu hükümlerine göre gerçekleştirilir.  Satış,  paydaşlar arasında arttırmayla da yapılabilir. Bunun için ise tüm paydaşların rıza göstermesi gerekir.

 

İzale-i Şüyu Davası Ne Zamana Kadar Açılabilir?

Bu dava için herhangi bir zaman aşımı süresi söz konusu değildir. İşbu sebeple ortaklığın giderilmesi davası her zaman açılabilir.

 

İzale-i Şüyu Davası Hangi Hallerde Açılmaz?

-Tapuya kayıtlı olmayan taşınmazlar için,

-İnşaat halinde olan bir taşınmaz için,

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kehf Suresi'nde Zülkarneyn ve Güneşin Doğduğu Yer 

-Münasip olmayan bir zamanda,

-Mülkiyet devamlı bir maksada tahsis edilmişse tahsis devam ettiği müddetçe izale-i şüyu davası açılamaz. (Bu tahsis on yılı geçemez.)

Ortaklar/paydaşlar ortaklıklarını idame (sürdürmek) için anlaşma yapmış olabilirler. Taşınmazlarda paylı mülkiyetin devamına ilişkin sözleşmeler, resmi şekle bağlıdır ve tapu kütüğüne şerh verilebilir. Sözleşme noterde yapılabileceği gibi paydaşlar arasında adi yazılı şekilde de yapılabilir. Yalnız bunun süresi en fazla 10 yıl olabilir.

Soru, görüş ve önerileriniz için aysnr.atc@outlook.com mail hesabı üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

İyi günleriniz olsun efenim! 🙂 Sağlıcakla kalın…

Av. AYŞENUR ATICI

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın