KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

İzmir Postasının Adamları

İzmir Postasının Adamları

Ahmet Büke

Yazarı: Ahmet Büke
Yayınevi: Kanat Yayincilik
Basım Tarihi: Eylül 2004
Sayfa Sayısı: 136

KITAP HAKKINDA
“Levhayi kaldir, yuvaya yerlestir, kirmiziya bas, pis kokuyu çek içine, yansin gâvurun metali, pres yukari, pis hayat disari… degismez hiçbir yönü…”

Izmir Postasi’nin Adamlari bir ilk kitap. Hiç de ilk gibi durmayan bu kitaptaki hikâyeler, sert sesleriyle dikkat çekiyor. Hikâyelerin kahramanlari hayatlarinin yönünü degistirmeye çalisiyorlar, degismeyecegini bildikleri halde. Sert hayatlar onlarin hayatlari; görmezden geldigimiz, gizledigimiz, gizlendigini bildigimiz halde ses etmedigimiz ‘pis hayat’lar. Horlandiklari için hoyrat bu adamlar ve kadinlar. Onun için de çikardiklari ses alabildigine sert.

“Sakir yoksul çocuk. Uçan balon satar. Bizim mahalleleri arsinlar gün boyu. Mavi, kirmizi, beyaz, lacivert balonlari elinde neseli kuslar gibi çirpinir… (…) Sakir imalathanedeki kiza tutkundur. Her gün deli gibi kosturur. Satamadigi balonlari kendisi koyuverir. Uçup gitsinler ister. Göçmen kizin beyaz agzi gibi asilsinlar gökyüzüne. (…) Sakir fakir oglan. Elleri gibi yüregi de bosa çikti o sabah. Yüz degil bin balon istedi. Gözleri nazar boncugu damlasi gibi kizin ruhunu tutan bin balon aldi. Ucunu boynuna bagladi. Birakti kendini. Uçtular. Göçmen kizin kirli solugu, Sakir’in bükük boynu, uçtular da bu adi unutulasi sehrin gögünde kayboldular…”

Hikâyelerin ‘dile ve kurguya sinen bu sert sesin yani sira’ bir diger dikkat çekici yönü, Istanbul’da geçmiyor olmalari. Izmir hikâyeleri bunlar… Dolayisiyla Bogaz’in yerini Körfez; Eminönü, Kadiköy vapurlarinin yerini de Selçuklu, Körfez vapurlari aliyor. Fakat Kordonboyu’nda gezen oglanlar ya da “güzel Izmir”in deniz kokan “güzel kizlari”ndan çok arka sokaklari, atölyeleri, posta trenleri ve delileri söz aliyor Izmir’in.
“Karanligin kuslari yorgun kanatlarini kavusturdular. Nar gibi kizardi dünyanin bir ucu. Denize kizamik sekerleri düstü. “Sahane Dünya Pavyonu” ki Basmane’nin en Sahanesidir, kapatti kapilarini. Darbukaci, ‘Kordon Zeybegi’ timbirtisini çala çala Tenekeli Mahallenin yolunu tuttu.”

YAZAR HAKKINDA

AHMET BÜKE, 19 Haziran 1970 tarihinde Manisa’nin Gördes ilçesinde dogdu. 1997 yilinda Dokuz Eylül Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi Iktisat Bölümü’nden mezun oldu. Ölümsüz Öyküler Yayimevi�nin düzenledigi Xasiork 2002 Kisa Öykü Yarismasi’nda “Kayip Dua Kitabi” isimli hikâyesi birincilik ödülü aldi. Öyküleri, E Edebiyat, Adam Öykü ve Patika’da yayimlandi. Sosyal Ayrintilar Ansiklopedisi ve Derkenar isimli Internet dergilerinde kisa öyküler yazmaya devam ediyor. Evli ve bir kedili.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın