Jica Türkiye Ofisi Başkanı Ceyhan’da

Jica Türkiye Ofisi Başkanı Ceyhan’da

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JİCA) Türkiye Ofisi Başkanı Mayumi Endoh ve beraberindeki heyet Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk’ü makamında ziyaret ederek bölgedeki başta enerji bölgesi olmak üzere pek çok iktisadi konular ve deprem-affet riski yönetimi hakkında bilgi alış verişinde bulundu.

JİCA Türkiye Ofisi Başkanı Mayumi Endoh’a Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi Başkanı eski Gümrük Tekel Bakanı Prof. Dr. Cafer Tayyar Sadıklar, Türk Japon Halkları Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Duran Yergök, JİCA Türkiye Ofisi Temsilcisi Taichi Minamitani, JİCA Derneği Genel Sekreteri Prof.Dr. Hasan Hüseyin Atar, JİCA Türkiye Ofisi Eğitim Programı Sorumlusu Esra Yıldız,  Türk Japon Vakfı İdari Müdürü Hakan Turan, Hasan Hüseyin Güler ve Belediye Meclis Üyesi Ahmet Nuri Sabuncu eşlik ettiler.

JİCA’nın Çalışma ve faaliyetleri konusunda Başkan Alemdar Öztürk’e bilgiler veren Mayumi Endoh, Türkiye ve Japonya arasındaki güçlü tarihi ilişkilerin varlığına da değindi.

Türkiye’nin, istikrarlı ekonomik kalkınması vasıtasıyla varlığını genişletmekte olan etkili jeopolitik konumuyla yükselen bir ülke olduğunu vurgulayan Mayumi Endoh, 70 milyon’dan fazla ve çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu nüfusa sahip olan Türkiye’nin, büyük ekonomik değerlere sahip bir ülke olduğunu vurguladı.

SAMSUNG CSC

CEYHAN BÜYÜK BİR İLÇEDİR

Ceyhan’ın yılda 3 ürün alınabilen verimli topraklar üzerine kurulmuş, 160 bin nüfusuyla birçok ilden büyük; dünyanın enerji üssü olma statüsüne hızla koşan bir ilçe olduğunu vurgulayan Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, 27 Haziran 1998’de meydana gelen depremden sonra ilçede özellikle imar alanında büyük bir gerilemenin yaşandığını ifade ederek kentsel dönüşümün bu soruna önemli bir çözüm olacağını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kaymakam Gürçam: "Jandarma Teşkilatımızın 182. Kuruluş Yıldönümünü gururla kutlamaktayız"

SAMSUNG CSC

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÖNEMLİ BİR PROJEDİR

Japonya’nın deprem gerçeğiyle ne kadar iç içe yaşadığını ve bu işi nasıl yendiklerini hayranlıkla izlediklerini belirten Başkan Alemdar Öztürk, “ Deprem ve affet konusundaki birikim ver tecrübelerinden her zaman faydalanmak isteriz. Göreve geldiğimiz gün söz verdiğimiz kentsel dönüşüm çalışmalarında büyük mesafe kat ettik. Kentsel dönüşümü özellikle affet riski olan eski konutların da içersinde yer aldığı kıyı şeridinde başlattık. Hedefimiz tarım arazilerine dokunmadan Ceyhan’da imar alanındaki geri kalmışlığı ortadan kaldırmak, ilçemizi cazibe merkezi haline getirmektir” Dedi.

SAMSUNG CSC

Ziyaretin sonunda Başkan Alemdar Öztürk tarafından ziyaretleri anısına konuk heyete şahmeran biblosu armağan edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın