DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 362741-0,33%
Adana
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Judonun Tarihçesi
92 okunma

Judonun Tarihçesi

ABONE OL
13 Ocak 2015 14:16
Judonun Tarihçesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Jui-Jutsu’nun Hikayesi : Şimdi Judo adı altında Dünyanın her tarafında yapılan ekzersiz, doğrusunu söylemek gerekirse “ KODOKAN JUDO ” diye adlandırılmalıdır. Bu nedenle ilerleyen bölümlerde “KODOKAN ” judo tarihini ana hatları ile anlatacağız.

Bu günün “ KODOKAN JUDO ” su, ana evi “ JUİ-JUTSU ” ya dayanır. Öncekinin teknikleri kontrol edilip, artırılıp, simgeleştirilerek ve ideal hale getirilerek sonuncusunun teknikleri olmuştur, yani teknikler aynı kalmıştır. Böylece “ KODOKAN JUDO ” nun sanat , yöntem , uygulama , usul veya ilkeyi içeren “ JUİ-JUTSU ” dan yüceltilmiş olduğu söylenebilir.

Öyleyse Judonun modeli ( öncüsü ) “ JUİ-JUTSU ” neydi .JUİ-JUTSU , YAWARA, TAİJİTSU ,WAJUTSU ,TORİTE ,KOGUSOKU, KEMPO ,HAKUDO , KUMİCHİ ,SHUBAKU ,KOZHİNEWARİ gibi bir düzine değişik isimlerle bilinir. “ JUİ-JUTSU ” nun her birine has özellikleri ile diğerlerinden ayırt edilebilen çok sayıda okulları vardır. Fakat genel olarak “ JUİ-JUTSU ” bir saldırı sanatı değil , silahsız ya da bazen silahlı olarak bir rakibe karşı kendini koruma sanatı olarak tarif edilebilir.

JUİ-JUTSU ’ nun asıl kaynağı eski çağ içinde kaybolmuştur. Japonya’nın tarih yazarı Hihon SHOKİ tarafından bu “ JUİ-JUTSU ” ile aynı olan Japon Güreşi veya “SUMO” nun başlangıcı olarak birkaç tarihçi tarafından kabul edilmektedir. Her ne kadar söylenen “CHİKARA-KURABE ” nin “ SUMO ” ve “ JUİ-JUTSU ” nun diğer yönleriyle bir ilişki doğurup doğurmadığı tartışılabilirse de , bu çok eskiden “SUMO” hem de “JUİ-JUTSU” nun empriyenik dönemini gösteren önemli tarihi bir delil olarak kaydedilmiştir.

Japon edebiyatında “ YAWARA ” kelimesinin ilk örneğinin çıkışı , “ KENJAKU MONOGATARİ ” de 11. yüzyılın son yarısında yazıldığı söylenen hikayelerdir. “ YAWARA “ kelime olarak sumo ile ilgili bir kitapta yer alan hikayede bahsedilmektedir.Biz onu “ JUİ-JUTSU ”dan doğrudan doğruya ayıramayız. Fakat her durumda “JUİ-JUTSU” tarihçilerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. “ JUTSU RYUSEROKU , TAKENEUCHİ RYU , SEKİGUCHİ RYU , KYUSHUN RYU , KİTO RYU , ve TENSİN-SHİNYO RYU ” gibi askeri ve eğitime yönelik okullar ile Jigoro KANO ’nun devam ettiği JUİ-JUTSU ’ esasına dayalı YİRMİ RYU gibi okullar ve ekoller KODOKAN JUDO ’ nun kurulmasından önceki günlerde bulunmaktaydı. Bu okullar arasında ihtisaslaşmalar olmuştur. Bu okullar özde, pratik yönden aynı ancak ismen farklıydı.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.