DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 3169510,36%
Adana
15°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kadın ve Hakları

Kadın ve Hakları

ABONE OL
29 Ekim 2022 17:33
Kadın ve Hakları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SELMA ERDAL

“Atatürk Devrimleri içinde; ilk önce anılması gereken kuşkusuz HUKUK alanında yapılanlar yeniliklerdir. Çünkü kadının ikinci sınıflığı MEDENİ KANUN ile erkekle eşit konuma getirilmiş ve kadın var olma uğraşına bu yasa çerçevesinde tanınan haklarıyla başlamıştır.” diye yazıyoruz, konuşuyoruz, 4 Ekim 1926 günü yürürlüğe konmuş olan Türk Medeni Kanunu’nun biz kadınlara tanıdığı haklarla nesiller boyu övünç, kıvanç duyuyoruz, mutlu oluyoruz.

Bilindiği gibi Atatürk devrimleri sonucunda, toplumsal yaşamın her alanında yer alan Türk kadını; özellikle ekonomik yaşamda da yer almağa başlamıştır. Ve yasalarla da kadının iş yaşamındaki hakları güvence altına alınmıştır.

Örneğin; 1475 Sayılı İş Kanunu’nun 26. maddesiyle cinsiyet ayrımı yapılmaksızın, “eşit işe, eşit ücret” ilkesi getirilmiştir. Bugün eğitim gören kadınların çoğalması sonucu; kadınların ekonomik bakımdan etkinlik alanları çeşitlilik göstermiştir.

Cumhuriyet’in devrimleri ve değerleriyle; kadın evin duvarlarını aşmış, toplumsal yaşamın her alanında yerini almıştır. Gerçi Cumhuriyetimiz’in 99. yaşını kutladığımız şu günlerde bile hala gelişmelere direnen, çağdışı kalmak için kendisine dayatılan yozluklara boyun eğen kadınların varlığı da göz ardı edilmemelidir.

Cumhuriyet’le birlikte 1924’le, 1926 yılları arasında; öğretimle ilgili yasalar çıkarılmış ve Atatürk okuma-yazma çalışmalarını bizzat kendisi yürütmüştür. Tüm karşı çıkmalara aldırmadan; medrese sistemini kaldırarak, Fransa’dan örnek alınan laik öğretim sistemi uygulamaya konmuştur.

1924 Anayasası’nın 87.maddesinde ilköğretimin her Türk yurttaşı için zorunlu ve parasız olduğu hükmüne yer verilmiştir.
Atatürk’ün düşüncesine göre Türk kadını için eğitim yalnızca hak değil, aynı zamanda görev olarak görülmüş; çocukların yetiştirilmesinde sorumluluğu olan kadınların eğitimine önem verilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Atatürk’ün ölümünden sonra, daha önceleri O’nun devrimlerine tepki gösterenlerin sesleri yeniden yükselmiş, kızların okullaşmasında duraklama yaşanmıştır ne yazık ki…

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sen İstanbul'dan Daha Güzelsin

Ve bugün o seslerin pek çok alanda daha da yükseldiğinin ayırdındayız, bilincindeyiz; ama bizler aynı istekle, özveriyle, inançla ATAMIZ’ın izindeyiz.

Biliyoruz O’nun Cumhuriyeti’ni yıkmak isteyenler pusuda… Devrimlerinin, ilkelerinin aydınlığını karanlıklara çevirmek isteyenler kuytuda…

Ama biz onlara yenilmeyeceğiz; her yıl aynı inanç ve istekle Cumhuriyetimiz’in yeni yaşını kutlayacağız; Atatürk İlke ve Devrimleri’nin aydınlığında çağdaş, özgür, özgüvenli yurttaşlar olarak yaşayacağız.

İşte böyle, böyle… Anayasal haklarımız çerçevesinde “ifade özgürlüğümüz” var diye; yazılar yazıyoruz. Bazen bir cümle kuruyoruz. Çünkü ülkede demokrasi var sanıyoruz. Oysa bir de bakıyoruz ki TCK Demokles’in Kılıcı gibi başımızın üzerinde sallanıyor, neler oluyor, anlayamıyoruz.

Soran olursa; 1926’dan beri Türk Kadını kişilik haklarını kazan-mış-mış-mış… Yoksa biz yalnızca halüsinasyon mu görüyoruz?… Düş ne, gerçek ne bir türlü ayırdına varamıyoruz.

Ama yine de kıvançla haykırıyoruz:

Biz Cumhuriyetle varız, Cumhuriyetle güçlüyüz Atatürk İLKE ve DEVRİMLERİ’nin aydınlığında geleceğe yürüyoruz.
Yenilmedik, yenemezler, asla yenilemeyeceğiz.

NE MUTLU DIYEREK VARLIĞINI SÜRDÜREN TURKIYE CUMHURİYETİ HALKIYIZ, ATATÜRK ÇOCUKLARIYIZ, BİZ TÜRK ULUSUYUZ!…

KUTLU OLSUN CUMHURİYETİMİZİN 99. YAŞI!…


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.