DOLAR 13,81200.05%
EURO 15,61810.12%
ALTIN 789,480,05
BITCOIN 7048744,88%
Adana
16°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:00

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kadına Şiddet Neden Arttı

Kadına Şiddet Neden Arttı

ABONE OL
31 Ekim 2021 22:02
Kadına Şiddet Neden Arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Araştırmalar, cinsiyet ayrımcılığı ve şiddetin tüm dünyada hızla sürdüğünü gösteriyor. Türkiye’deyse kadınların büyük bir kısmı şiddetle, daha evliliklerinin ilk yıllarında tanışıyor.

En Büyük Sorun Dayak
Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği’nin dünyada ve Türkiye’de çeşitli araştırmalara dayanarak açıkladığı verilere göre, kadınların en büyük sorunu dayak. Türkiye’de evliliklerin ilk 3 yılında üniversiteli kadınların yüzde 73’ü, gecekondu ve kırsal kesimde yaşayan kadınların ise yüzde 90’ı şiddete maruz kalıyor.
Erkeklerin yüzde 45’i kadının kendisine itaat etmemesi durumunda dövme ve tecavüzü hak görüyor. Erkeklerin yüzde 23’ü eşine tecavüz ediyor. Ekonomik yaşamda da kadınların sorunları açısından geçen yıllara göre gözle görülür bir iyileşme yok. Çalışabilir kadınlardan ancak üçte biri istahdam edilebiliyor. Toplam 5 milyon sigortalının yüzde 12’sini yani 600 binini kadınlar oluşturuyor.

Her Yerde Aynı
Diğer ülkelerin durumu da Türkiye’den pek farklı değil. Uluslararası Af Örgütü’nün hazırladığı raporda, dünyada her üç kadından birine tekabül eden bir milyara yakın kadının dövüldüğü, seks yapmaya zorlandığı veya taciz ve şiddetin bir başka şeklini yaşamak zorunda bırakıldığı belirtilen raporda, bu şiddeti yaratanların da genellikle kadının yakınındaki erkekler ya da aile bireyleri olduğu kaydedildi.

Her Beş Kadından Biri Sekse Zorlanıyor
Raporda, Zambiya’da her hafta 5 kadının eşi, sevgilisi ya da aile bireyleri tarafından öldürüldüğü, dünya genelinde her beş kadından birinin yaşamında tecavüze uğradığı ya da sekse zorlandığı vurgulandı. Tecavüzün bir savaş silahı haline bile getirildiğine dikkat çekilen raporda, “Savaşların da kadınları çökerten ve onları çaresizliğe iten bir etkisi var. Bu bazen savaşın gerçek dehşetini bile geride bırakabilecek kadar acımasızlaşabiliyor” denildi.

Sizde fikrinizi yazarsanız sevinirim kadına yönelik şiddet neden arttı….Yada şiddet toplumumuzda neden bu kadar yaygınlaştı….Bu konuda…fikri olanlar ve paylaşmak isteyenler…Hem cinsel suçlar…(aile içi) Hem Toplumsal Hangi sebep şiddeti haklı gösterebilir ki…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet