DOLAR 16,7056 0.35%
EURO 17,5199 0.62%
ALTIN 973,080,03
BITCOIN 326720-2,88%
Adana
30°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kadınlar, TBMM’yi gözlemleyecek
75 okunma

Kadınlar, TBMM’yi gözlemleyecek

ABONE OL
20 Mayıs 2015 11:16
Kadınlar, TBMM’yi gözlemleyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

8 Haziran’da oluşacak yeni meclisten beklentilerini açıklayan Kadına Özgürlük ve Eşitlik Derneği Başkanı Av. Ülkü Tolunay, yeni seçilecek milletvekillerini gözlemleyeceklerini bildirdi

Kadınlar, takipte!

“Kadın, iş ve toplumsal yaşamdan uzaklaştırıldı”

Kadına Özgürlük ve Eşitlik Derneği Başkanı Av. Ülkü Tolunay, 7 Haziran 2015’teki genel seçimlerin ardından oluşacak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) gözlemleyeceklerini bildirdi. Yönetim Kurulu toplantısının ardından yeni seçilecek milletvekillerinden beklentilerini açıklayan Tolunay, kadının eğitim, iş ve toplumsal yaşamdan uzaklaştırıldığını dile getirdi.

kadina özgürlük-ülkü tolunay (2)ADANA – Kadına Özgürlük ve Eşitlik Derneği Başkanı Av. Ülkü Tolunay, 7 Haziran 2015’teki genel seçimlerin ardından oluşacak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) beklentilerini açıkladı.

Yönetim Kurulu Toplantısı’nın ardından görüşlerini açıklayan Av. Ülkü Tolunay, son 13 yılda kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin giderek arttığına dikkati çekti. Kadının eğitimden, iş yaşamından, toplumsal yaşamdan uzaklaştırılarak eve kapatılmaya yönelik söylemlere maruz kaldığını dile getiren Tolunay, “Kadının en doğal haliyle gülüşü ve hamileliği bahane edilerek ötekileştirildiği bir süreç yaşadık” diye konuştu.

DUYARLILIK ÇAĞRISI

İşsizliği önlemenin yolunu kadını eve hapsetmekte bulan anlayışın ekonomik ve sosyal alanda kadın-erkek eşitliğine darbe vurduğunu kaydeden Tolunay, “Son yıllarda maalesef kadın ve kadın hakları hep geri plana itildi. Kadınlar olarak bu tür uygulamalara karşı çıktık ve çıkmaya devam edeceğiz. Unutulmasın ki bu ülkenin oylarının yarısı kadınların oyudur. Tüm partileri ve adayları kadın hakları konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.

kadina özgürlük-ülkü tolunay (3)

“TAKİPTEYİZ”

Duyarlılığın sadece kağıt üzerinde kalmaması, gerek meclis organları gerekse hükümet organlarının oluşumunda cins eşitliğinin hayata geçirilmesi konusuna özel önem verilmesini beklediklerini ifade eden Tolunay, şunları söyledi:
“Ayrıca ülkemizin de imzalamış olduğu İstanbul Sözleşmesi gereğince toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması konusunda yeni yasal düzenlemeler yapılmalı, yeni kurumlar oluşturulmalı ve tüm kamu görevlileri toplumsal cinsiyet eğitiminden geçirilerek, Milli Eğitim müfredatı yeniden yapılandırılmalıdır. Bu seçimde ve sonrasında  ‘Kadına Özgürlük ve Eşitlik Derneği’ olarak gözlemcilik yapacağız. Tüm partiler toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda sınav verecek. Yaptıkları ve özellikle de yapmadıkları konusunda takipçileri olacak ve kadının hak ettiği  eşit hak ve yetkileri kazanıncaya kadar da takibi bırakmayacağız.”

kadina özgürlük-ülkü tolunay (4)


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.