DOLAR 9,32790.69%
EURO 10,84760.84%
ALTIN 528,940,50
BITCOIN 5713511,86%
Adana
25°

AÇIK

05:47

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kadınların cinsel sorunlarıyla ilgili soru ve cevaplar

Kadınların cinsel sorunlarıyla ilgili soru ve cevaplar

ABONE OL
08 Kasım 2016 23:48
Kadınların cinsel sorunlarıyla ilgili soru ve cevaplar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz yıl tıp kongrelerinde tartışılan kadın Viagra’sının, ABD Sağlık Bakanlığı tarafından reddedildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Halim Hattat, “Antidepresandan daha etkili olmadıkları anlaşıldı” diyor.

Kadın cinsel sorunlarının erkeklere göre daha karışık olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Halim Hattat, kadınlarda cinsel aktivitenin tek bir ilaçla sağlanamayacağını söyledi. Aile Sağlığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Hattat, kadınların cinsel sorunlarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı:

Kadınlardaki cinsel sorunların tedavisi hayal mi? 

Uzman bir ekip, doğru tanı ve tedavi seçenekleri ile kadın cinsel sorunlarının tedavisi mümkündür. Günümüzde geliştirilen pek çok tedavi seçeneği vardır. Burada en önemli nokta; kadın cinselliğini etkileyen tüm organik, psikolojik ve sosyal faktörleri ortaya çıkarıp hem cinsel sorunları tedavi etmek, hem de kadın ve eşinin birlikte kaliteli bir cinsel yaşama kavuşmalarını sağlamaktır.

GELİŞME GÖSTERİYOR
Bu konuda ilaca yönelik araştırmalar yapılıyor mu? 

Kadın cinselliği ile ilgili hormonsal, sistemik ve lokal ilaç destekleri konusunda çeşitli araştırmalar devam ediyor. Bu tedavilerin etkileri, yan etkileri, yol açtığı komplikasyonlar ve diğer ilaçlar ile etkileşimleri etraflıca araştırılıyor. Özellikle tedavilerin başarı oranları konusunda gelişmeler var. Ancak, cinsel sağlık sorunu yaşayan kadınlarda tanı ve tedavi süreçleri daha kapsamlı olabiliyor ve birden fazla tedavi gerekebiliyor.

Birden fazla tedavi neleri kapsıyor
?
Örneğin; cinsel isteksizlik yaşayan bir kadında, uyarılma ve orgazm süreçleri olumsuz etkilenebiliyor. Veya ağrı yaşayan bir kadında uzun vadede cinsel isteksizlik de görülebiliyor. Bu durumda, ana problemin ne olduğunun ortaya çıkarılması ve tedavinin esas etken faktörlere göre düzenlenmesi önem taşıyor.

KENDİLERİNİ SUÇLUYORLAR
Kadının cinsel sorununda partnerinin de etkisi oluyor mu? 

Partnerin sorunlarının da araştırılması şart… Partneri erken boşalma yaşayan bir kadında, uzun vadede isteksizlik ve eşini suçlama hisleri görülebiliyor. Eşi sertleşme sorunu yaşayan bir kadın, onu yeterince uyaramadığını düşünüp cinsel uyarılmada sorun yaşayabiliyor. Bu nedenle kadın cinsel sorunlarının iyi bir cinsel tıp ekibi tarafından dikkatle incelenip tedavinin başlatılması şart. Bu durum yeni geliştirilen ilaçlar için de geçerli.

SEKTEYE UĞRAR
Kadınların cinsel sorunlarının ardında ne tür etkenler yatar? 

İlk başta anatomik, hormonsal, damarsal, sinir sistemi kaynaklı organik sorunlar yatabiliyor. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, kalp-damar sorunları, depresyon ve hormonların dengesizliği, cinsel sorunlara yol açabiliyor. Organik faktörlerin yanı sıra yanlış cinsel bilgiler, aile yapısı gibi sosyal faktörler de cinsel sorun yaratır. Kadının cinselliği nasıl öğrendiği, eski deneyimleri, iletişim sorunları, kültürel baskıları kapsayan psiko-sosyal nedenler de kadın cinselliğini sekteye uğratır.

YARDIM İSTEMİYORLAR
Kadınlar cinsel sorunlarından kurtulmak için doktora başvuruyor mu? 

Erkekler gibi kadınlar da bu konularda doktora gitmekten çekiniyor. Dünyada yapılan çalışmalar, her 10 kadından 4’ünün cinsel sorunları için yardım istemediğini gösteriyor. Türk kadınları da cinsellik konuşmaktan kaçınıyor. 0212 282 01 01 Aile Sağlığı Cinsel Danışma Hattı’nı arayanların sadece yüzde 10’unu kadınlar oluşturuyor.

Bu kadınlar da çocukları ve partnerleri için danışıyorlar. Kadınlar; cinsel sorunların gerçek bir sağlık problemi olmadığını düşündükleri ve tedavisinin olduğunu bilmedikleri için doktora başvurmuyor.

ERKEKTE SORUN VARSA KADIN DA ETKİLENİYOR
Partneri erken boşalma ya da sertleşme sorunu yaşayan kadında da cinsel istek azalıyor mu? 

Erkekten kaynaklanan problemlerin kadın üzerindeki etkisi çok önemlidir. Çalışmalarımız; erkekte sertleşme probleminin kadında cinsel tatmini neredeyse yarı yarıya azalttığı gösteriyor. Ancak daha önemlisi; erkek cinsel sorun yaşadığında kadın suçu kendinde arayabiliyor ve kendine güveni azalıyor.

“Beni aldatıyor mu?” ya da “Beni artık beğenmiyor” diye düşünebiliyor. Çalışmalarımızda 10 kadından 5’inin çekiciliğini yitirmiş hissettiğini bulduk.

BİRLİKTE DİNLERİZ
Böyle durumlarda eşler birbiriyle iletişim kurmuyor mu? 

Kadın; eşinin cinsel sorunlarını sadece strese bağlıyorsa onunla iletişim kurmuyor. Erkekler de ihtiyaçları olan yardımı almaya pek yatkın olmuyor. Biz böyle durumlarda kadın ve erkeğin oturup birbirlerine hislerini, düşüncelerini anlatmasını ve çözüm aramasını öneriyoruz. Biz cinselliği, çiftlerin problemi olarak ele alma taraftarıyız. Cinsel sorunu olan hastaları eşleriyle birlikte dinliyor ve çözüm önerileri getiriyoruz.

BAŞARISIZ ERKEKLER EŞLERİNDEN KAÇIYOR
Eşlerin birbirlerinin cinsel isteklerini kabul etmemesi halinde ne çözümler öneriyorsunuz? 

Kaliteli bir cinsel yaşam için öncelikle sevgi ve anlayışa dayalı, kaliteli bir beraberlik gerekir. Her zaman eşler arasındaki iletişimin önemini vurguluyoruz. Çift olarak başvuran hastalarımızın, kendilerini rahatlıkla ifade edemediğini görüyoruz. Erkekler bir defalık başarısızlıkta “Tekrar yaşar mıyım?” endişesiyle mahcup olup eşlerinden uzaklaşıyor. Bu durumda kadın “Eşim artık beni beğenmiyor” veya “Bir ilişkisi mi var?” diye endişeleniyor.

KADINLAR NEDEN DERDİNİ AÇMAZ? 

Utanıyorlar.
Cinsel sorunların önemli bir sağlık sorunu olduğuna inanmıyorlar.
Doktorun yardım edebileceğine inanmıyorlar.
Cinsel sorunların tedavisi olduğunu bilmiyorlar.
Konuyu doktorlarının açmasını bekliyorlar.

CİNSELLİĞE YAKLAŞIM DEĞİŞİYOR 

14 ülkede 14 bin kadın üzerine gerçekleştirilen bir araştırma; cinselliğin kadınlar için neden önemli olduğunu anlamaya çalışırken, eşleri sertleşme sorunu yaşadığında nasıl tepkiler verdiğini de inceliyor. Bu araştırmaya verilen yanıtlar, 21. yüzyılda kadının cinsellik ve ilişkiler hakkındaki düşüncelerini ortaya koyuyor. Artık cinsellikte kadının önemli bir payı olduğu anlaşılıyor.

SORUNLARI KONUŞUYOR 

21. yüzyıl kadınını tarif ettiğimizde; cinsellikte spontanlık ve karşılıklı tatminin önemli olduğu düşünen, iletişimin ilişki için vazgeçilmez olduğuna inanan ve bu konuda harekete geçmekten çekinmeyen bir kadın görüyoruz. Bu tipte bir kadın, eşi cinsel problem yaşadığında bu problemi eşi ile konuşup onunla ortak bir çözüm üretmeyi tercih ediyor.

TATMİNİ AZALIYOR

Partnerinin sertleşme sorunu, erken boşalma, penisteki anatomik şekil veya hacim bozuklukları; kadının cinsel hayatını olumsuz etkiliyor ve tatminini azaltıyor.

SORUNLAR BÜYÜR 

Kadınların “Cinsel fonksiyon bozukluğu kendinizi nasıl hissetmenize neden oluyor?” sorusuna verdiği yanıtlar arasında; kendine güvende azalma, endişe, öfke, üzüntü, depresif hal ve mutsuzluk ön plana çıkıyor.

Hastaların partnerleri de kendilerini kızgın, utanç içinde, endişeli ve şaşkın hissediyor. Çoğunun kendisine olan güvenini azalıyor. Yani “Nasılsa geçer” diyerek tedaviye yanaşmayan çiftler sorunlarının daha da büyümesine neden oluyor.

NEREDEN BİLİYOR? 

Çiftlerin cinsel iletişimsizliğinin ardında şu nedenler yatıyor: Kadın, cinselliği paylaşırken içinden geldiği gibi davranmıyor; kocasının ne düşüneceğini bilemiyor ve korkuyor. Kocası da yatakta istekli eşi hakkında “Bunları nereden biliyor?” diye şüphe duyuyor. Yani hem kadın, hem de erkek birbirlerini yanlış değerlendiriyor. Oysa cinsel hayatta duygu ve düşüncelerin açıklıkla ifadesi çok önemlidir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.