Kadınların itirazı var!

Kadınların itirazı var!

CHP İl Kadın Kolları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdi. 

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, yaşamın, var oluşun ta kendisi olarak tanımladığı kadınların dün olduğu gibi bugün de baskı ve zulümle seslerinin kısılmaya çalışıldığını söyledi. Yılmaz, “Bizim böyle yaşamaya itirazımız var. Tırnaklarımızla elde ettiğimiz kazanımlarımızı, haklarımızı elimizden almak istiyor! Vermeyeceğiz!  Kapitalizmin uşakları, sevgimizle var ettiğimiz geleceği yok etmek istiyor, izin vermeyeceğiz” dedi.

CHP Adana İl Kadın Kolları’nın 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Abidin Dino Parkı önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasına, Adana İl Başkanı Ayhan Barut, Seyhan Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin, il yöneticileri, ilçe başkanları, ilçe kadın kolları başkanları, gençlik kolları başkanları, partililer, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve kadınlar katıldı.“KADINI İKİNCİLEŞTİREN POLİTİKALARA SON VERİLMELİ”

İl Başkanı Ayhan Barut, kadın olmadan yaşamın olmayacağını belirterek, kadın ve erkek eşitliğinin bu anlamda bir gerekliliktir ve zorunluluk olduğunu söyledi. Kadın ve çocuk emeği sömürüsünün, kadın ve çocuk istismarları ile kadın cinayetlerinin geldiği noktanın insanlık adına bir utanç verici olduğunu dile getiren Barut, “Kadınları ötekileştiren, ikincileştiren politikalara ve kadın emeğinin sömürülmesine ivedi olarak son verilmelidir. Kadın cinayetlerini ve kadına yönelik şiddeti önleyecek, kadınlarla erkekleri eşitleyecek yasal düzenlemeler yapılmalı ve bu düzenlemelerin gerçek anlamda uygulanması sağlanmalıdır. İşte o zaman 8 Martları gerçek anlamda kadınlar günü olarak kutlamak mümkün olacaktır. Kadınların verdiği onurlu ve haklı mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz. Sadece 8 Mart’ta değil her zaman yanlarında olacağız. Kadınlar özgürleşmeli, siyasetten, ekonomiye, kültürden spora yaşamın her alanında daha fazla yer almalıdır” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Haftanın Kahramanı - Birsen Avan

“DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY ACI VE ZULÜM”

Kadınların sevginin, geleceğin ve adaletin en nadide varlıkları olduğunu belirten İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün daha iyi çalışma koşulları talep eden ve bu uğurda 129’unun can verdiği tekstil işçisi kadınların anısının onurlandırılması için ilan edildiğini aktardı. Yılmaz, “8 Mart işçi kadınların cayır cayır yanarak ölmesi ile ilgili bir gündür. Yüz yıllar boyunca kadınların toplumsal eşitlik, özgürlük, erkeklerle eşit çalışma hakları, eşit ücret, eşit sosyal imkanlar için verdiği mücadelenin onurlandırılması ile ilgili bir gündür. Dünden bugüne değişmeyen tek şey ise acı ve zulüm” dedi.“KADINLAR YAŞAMIN, VAR OLUŞUN TA KENDİSİ”

Türkiye’nin zor günlerden geçtiğini ve kadınların her gün daha da ağır baskılara maruz kaldığını ve zulüm gördüğünü, baskı ve zulümle seslerinin kısılmaya çalışıldığını belirten Yılmaz, “Yaşamın ölüme, sevginin sevgisizliğe, umudun korkuya, gerçeğin yalana galip geleceğini biliyoruz! Sesleri çok çıkıyor, ama haklı değiller. Sesleri gür çıkıyor ama çoğunluk değiller. Az gibi görünen milyonlar biziz. Az gibi görünen biri bin sayılan biziz. Kadınız! Anayız! Kardeşiz! Biz yaşamın, var oluşun ta kendisiyiz” diye konuştu.

Resim: Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz

“BÖYLE YAŞAMAYA İTİRAZIMIZ VAR”

Neredeyse Her güne bir kadın cinayetinin işlendiğini, tüyleri diken diken eden tecavüz olayının yaşandığını kaydeden Yılmaz, “Bu çağ en kötü çağ. Bizim bu kötü, kendini bilmez bu çağa itirazımız var. Barışı isteyen bizler kıpırdasak yasak, itiraz etsek hapis, acımasız bir yok etme mekanizmasıyla karşı karşıyayız. Bizim böyle yaşamaya itirazımız var” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ramazan Bayramımız mübarek olsun

“HAKLARIMIZIN ELİMİZDEN ALINMASINA İÇİN VERMEYECEĞİZ”

Bugün Türkiye de bir tek kadının bile adaletin var olduğunu düşünmediğini dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti:

“Buradan haykırıyoruz: Erkek şiddetini, çocuk istismarını, çocuk yaşta evliliği meşrulaştıran kadın ve çocuk düşmanı fetvalar veren diyaneti tanımıyoruz.  Biz kadınların yaradılışında, nerede bir acı çeken varsa ise orada olmak var, Biz kadınların yaratılışında nerede biz zulme uğrayan var ise orada olmak var. Bizim, bizlere giydirilmek istenen bu hayatta yaşamaya itirazımız var. Gerici işbirlikçiler, tırnaklarımızla elde ettiğimiz kazanımlarımızı, haklarımızı elimizden almak istiyor! Vermeyeceğiz!  Kapitalizmin uşakları, sevgimizle var ettiğimiz geleceği yok etmek istiyor, izin vermeyeceğiz!

Kadınları eve hapsetmeye çalışan hükümet ve diyanet politikalarına karşı özgür bireylik haklarımızı diyanetin ve hükümetin ellerine teslim etmeyeceğiz.”

“KADINIZ, ANAYIZ, KARDEŞİZ”

“Kadınız, anayız, kardeşiz” diyerek sözlerini sürdüren Yasemin Yılmaz, kadınların Özgecan’ın atamadığı çığlık, Berfo Ananın bulamadığı evladı, teröre kurban gitmiş Aybüke öğretmen olduğunu vurguladı.

Yılmaz, “2017 yolunda öldürülen 409 kadınız. Aladağ’da cemaat yurtlarında yanan o saçları örülü, ellerini kınalı kuzularız biz. Yaşamın ölüme, sevginin sevgisizliğe, umudun korkuya, gerçeğin yalana galip geleceğini yarınlara olan inancımızla Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun. Yaşasın kadın, yaşasın kadın örgütlenmesi” ifadelerini kullandı.

OTURMA EYLEMİ

Katılımcı kadınlar basın açıklamasının ardından 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde daha iyi çalışma koşulları istemiyle greve başlayan ve kapatıldıkları fabrikada yanarak can veren 129 kadın tekstil işçisi anısına iki dakikalık oturma eylemi yaptılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın