DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

57 okunma

Kadir Topbaş İnandırıcı değil 

ABONE OL
21 Eylül 2014 07:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Taksim’de dozerlerin iki ağaç sökmesi, çevrecileri harekete geçirirken, ülkeyi karıştırmak isteyenlere de fırsat verdi. Olay basitken gelişti, tüm Türkiye’yi ayağa kaldıracak hâl aldı. Gariptir ki, 10 günlük zaman içinde polisin, ağaçlar sökülüp AVM yapılacak diye bağıranlara şiddeti artarken, ne belediye başkanı, ne vali, ne emniyet müdürü, ne de İçişleri Bakanı ortalıkta gözükmüyordu. Olay dünya basınında ‘Türk Baharı’ diye duyurulunca, Taksim’e AVM ve Topçu Kışlası yapılıyor protestosunun tehlikeli boyuta girdiği farkedildi. Yetkililerin bir araya gelmesi sonrası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ”Taksim’deki çalışma AVM ve Topçu Kışlası yapılması için değil” dedi.

Ne etti şimdi Kadir Topbaş? Kendi söylediğine kendi inandı mı?

Kadir Topbaş bu açıklamayı Türkiye’nin ayağa kalkması sonrası mı yapmalıydı?

Hem sonra, Kadir Topbaş, ”Çalışma Topçu Kışlası’yla ilgili değil” dese de, haber programlarını izleyenler duyuyorlar ki, Başbakan Erdoğan televizyondan ”Taksim’e Topçu kışlası mutlaka yapılacak” diye mesaj veriyor.

N’olacak şimdi?

Kadir Topbaş’ın ”çalışma AVM yapılması için değil” sözü inandırıcı olmayacak…

Güzel çalışmalarıyla İstanbul’un gönlünde yer eden Kadir Topbaş’ın kişiliği yara almış olacak…

Kadir Topbaş’ın, Taksim olayıyla ilgili yaptığı açıklamayla kendini şehircilik biliminden sıyırıp politika arenasına attığı da farkedildi. Şu söz onun: ”Bu ortamı istismar eden, siyasi rant bekleyenler var”. Bkz: http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=56154 

Ortam oluşturulursa siyasi rant bekleyenler istismar faaliyetine başlarlar.

Ortam, ekonomik rant devşiricilerin belirgin olmasıdır. Güzelim tarihi meydan birilerine peşkeş çekiliyor gibi!..

İstanbul Belediye Başkanı’nın ilgisi olmadığını kabul etsek de, AK Parti’nin rantiyeci yandaşlarının, ekonomik rant üzerine geliştirdikleri planı İstandul Belediye yönetime dikte ettikleri anlaşılıyor.

Taksim ve çevresinde ve tüm Türkiye’de Polisin protestocular karşısında mukavemetinin kırılacağı yakınlaşmıştı ki, Amerika’dan ”Gezi parkı olayından endişe duyuyoruz” uyarısı geldi. Gelince, hükümet polisi geri çekti; vatandaşlar taksime girdiler.

N’oldu şimdi?..

AK Parti’nin rantiyecileri sayesinde Türkiye üzerine bir pis politika denemesinin yapıldığı anlaşılmış oldu.

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 2 Haziran 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.