DOLAR 18,6191 -0.11%
EURO 19,2975 -0.63%
ALTIN 1.047,05-0,43
BITCOIN 302563-1,51%
Adana
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kafalar “yine” de karışık…

Kafalar “yine” de karışık…

ABONE OL
21 Ağustos 2021 14:02
Kafalar “yine” de karışık…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

/1

Ne güzel işte!

Adana Anakent Belediyesi’nin Covid-19 dayanışması sürerken, yurttaşa destek kapsamı da genişliyormuş.

Kim dayanışmayı bırak, yurttaşa destek olmaktan vaz geç, diyebilir ki?

“İktidarın” sözcülerinden, “iktidarın” ağzını öykünenler dışında!

Adana’da covid 19’da yaşanan çıkmazı bakan bile açıklamasına karşın, bir tane “iktidar” milletvekili/ bir tane örgütten ses yükselip de “hadi gel birlikte yapalım, bunlar Adana için zorunlu” diyen olmadı!

Bu denli kin, bu denli nefret, bu denli “denden değilsinci” tutumun sonu nereye vardırılmaya çalışılıyor!

Adana’da yaşıyoruz…

Aynı sokağı, aynı apartmanın asansörünü kullanıyoruz, aynı havasını soluyoruz; yetmez mi?

Başkan Zeydan Karalar Fox Tv’ye konuk olduğunda “onbeş günde bin yataklı sahra hastanesini hazırlayıp, sağlık ekibimizle katkı yapmaya hazırız” demedi mi?

Bu sözün anlaşılmayan, çözülemeyen, bilinemeyen bir yeri var mı?

Belediyenin yurttaşla dayanışma içerisinde olmasına, desteğini genişletmesinde “güzel” demeyen var demek ki!

Ne yazık ki, aynı kentin sınırları içeresinde varlıklarını sürdürmekteler; acı yanı bu!

 

/2

Dayanışmaya, desteğe “tamam” da…

Burada daha önce de yazdığımı anımsıyorum!

İlle de “paketi” uzatan elle/ “paketi” alan el görüntülenecek mi; zorunlu mu bu?

Geçtiğimiz yıl, aynı biçimde fotoğraf kareleri çeken bir tanesi, “bize bunları iş insanları veriyor, bizden verdiğimize ilişkin fotolar istiyorlar” demişti!

Sinirlenerek “siz o güveni neden vermediniz, neden size güvenmiyorlar” dediğimde de “yapacak bir şeyimiz yok” demişti!

“Öyleyse başlarına çalsınlar” demiştim!

Düşünsenize… Bir araç duruyor. İçinden biri çıkıp, paketlerin olduğu yere gidiyor, birini alıyor, bir sokak kapısını çalıyor.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gazete ve Gazetecilik

Arabadan inen bir diğeri, elinde fotoğraf makinesi ya da telefonla, hem paketi uzatanı/ hem de paketi alanı aynı karede buluşturuyor! Bunlar arasından seçtiklerini de yazdıkları bültenle gazetelere gönderiyorlar! Ne olağanüstü bir başarı örneği, ne alkışlanacak bir durum, ne örnek alınacak bir tutum…

Dayanışma/ destek yapılırken, yapılanın bu biçimde servis edilmesini isteyen kim?

Şunu herkesin bilmesi gerek ki, “hiçbir kimse” uzatılana uzanırken “bilinmesini” istemeyeceği gibi, “bilinmesi” için yırtınanları da bağışlamayacaklardır!

Dayanışma/ destek kavramları “sosyal devlet” ya da “sosyal anlayış” olgusunun kaçınılmazıdır! Eğer bu bakışlar savunuluyor, eğer bu duruşlar için uğraş verildiği dile getiriliyorsa; “verenin- alanı” ya da “alanın- vereni” görmesi ilkesel açıdan çelişkilidir!

Dayanışmaya, desteğe “tamam” da; ilkeleri çiğnemeden…

 

/3

Akılların karışıklığı sürdüğünce, kafa karıştıranların “kafa karıştıran” sözleri de sürüyor!

Günlerdir “pik” adı verilen yükseltiden aşağıya inmiyor covid 19 sonuçları. Uyarılar durmuyor, yurttaşın nasıl yaşamını sürdüreceği bilinmiyor, asgari ücretlinin nasıl geçindiği sorulmuyor, işsizin/ esnafın/ çiftçinin/ gencin/ yaşlının “hayat eve sığar”la boğuştuğu konuşulmuyor!

Konuşulan aşı…

Bir ağacın altında, bir odanın içinde beklemekle olmayacağını, bilimin ulaştığı sonuçların yaşamı biçimlendireceği de konuşulmuyor!

Konuşulan “yine” aşı!

Çin aşısı, Alman aşısı, Amerikan aşısı, İngiliz aşısı… Bizde üzerinde çalışılan aşının neresi/ hangi oranda/ hangi maddesi “yerli” o da bilinmiyor!

İşin an garibi de “elli milyon sipariş verildi, önümüzdeki günlerde kullanılmaya başlanacak” denilen Çin aşısının da “faz 3” sonuçları belli değil!

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tevbe Suresi 4 ve 5: İslamlığı Oluşturacak Hukuk Kuralları

Peki “faz 3” sonucu nedir?

Açıklama şöyle: “faz 1” aşının laboratuvar ortamındaki denemeleri, “faz 2” aşının havyanlar üzerindeki denemeleri, “faz 3” aşının insanlar üzerindeki denemeleri…

Çin aşısının faz 1 ile faz 2’de “iyi sonuç” verdiği, ancak “faz 3” sonucunun / sözümona insanlar üzerinde yapılan deneme sonuçlarına ilişkin bilgi verilmiyor!

Prof. Dr. Murat Akova’da Prof. Dr. Mehmet Ceyhan gibi Çin aşısı konusunda benzer bir saptama yaparak “söylentilerle değil bilimsel açıklamalara bakarak hareket etmeliyiz. Çin aşısının henüz faz 3 sonuçları açıklanmadı. Bu aşının açıklanan faz 2 sonuçlarında yüzde 92 ila 97 etkili olduğunu biliyoruz” sözlerine yer veriyor!

Covid 19 sürecinde sıkça kullanılan “faz” sözcüğünün biri/ ikisi/ üçü, her neyse…

Bilim insanlarının sözleri doğrultusunda düşünülecek olursa; “faz 3” denemeleri olmadan, başta sağlıkçılar/ altmışbeş yaş üstü/ zorunlulukları olanlara uygulanması ne denli doğru, ya da bakanlığın “faz 3” sonucu olmadan uygulanacak günü belirlemesi ne denli yerinde…

Tanıdıklarımın birçoğu şimdiden ikirciklenmeye başladı bile; kullanmalı mı, kullanmamalı mı?


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.