DOLAR 16,1050 1.12%
EURO 17,2738 1.35%
ALTIN 961,851,40
BITCOIN 471048-2,31%
Adana
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Kahramanmaraş’ta, “UNUTUL(may)AN VATAN DOĞU TÜRKİSTAN” Konferansı Düzenlendi
53 okunma

Kahramanmaraş’ta, “UNUTUL(may)AN VATAN DOĞU TÜRKİSTAN” Konferansı Düzenlendi

ABONE OL
02 Mart 2015 12:30
Kahramanmaraş’ta, “UNUTUL(may)AN VATAN DOĞU TÜRKİSTAN” Konferansı Düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramanmaraş Lider Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ile Merdan Ahlak Kültür ve Çevre Derneği tarafından “UNUTUL(may)AN VATAN DOĞU TÜRKİSTAN” konferansı düzenlendi.

27 Şubat 2015 / 8 Cemaziyelevvel 1436 tarihinde Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek programa, Dünya Uygur Kongresi Genel Başkan Yardımcılığı ve Türkiye Doğu Türkistan Kültür-Dayanışma Derneği Genel Başkanlığı görevlerini yürüten Seyit Tümtürk katılarak, dikkatleri Doğu Türkistan üzerine yönlendirmek suretiyle katılımcıları gerçeklerle yüzleştirdi.

Program; ”Kim dünyada ne amel işlemişse karşılığını göreceği, Ey insan, ‘üstün kerem sahibi’ olan Rabbine karşı seni aldatıp-yanıltan nedir? Sorusu, her şeyin kayıt altına alındığı ve iyilerle kötülerin varacağı yeri bildiren İnfitar suresinin tilaveti ve Türkçe mealinin okunmasıyla başladı.

Merdan Ahlak Kültür ve Çevre Derneği Başkanı Av. Timur Borahan açış konuşmasında, Dünya gidişatını iyi yöne çevirmek için sağduyulu insanlarda farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını dile getirerek, 8 Milyar insanlık alemi için “Minimum maliyet, maksimum Allah rızası” ile güzel projelere imza atıldığını belirtti.

Grubumuzun 8 milyar İnsanlık alemi ile ilgili projeleri arasında Kur’an’ın Anlamıyla buluşarak helal ve doğal beslenen sahih kaynaklardan ilham alarak olayların arka planı gören yani kritik ve analitik düşünebilen bireyler olarak dünya gidişatına yön veren olaylara müdahil olmak zorunluluğumuz vardır, dedi.

1

Seyit Tümtürk ise yapmış olduğu ve katılımcıları yürekten etkileyen konuşmalarında, Doğu Türkistan’ın kaderine terkedildiği ama son zamanlarda ülkemizde bu konuda bir gündem oluşmaya başladığı bunun devamının gelmesi için insanlarımızın bu davaya daha duyarlı olmaları gerektiğini belirtti.

Doğu Türkistanlı Müslüman kardeşlerimiz orada en acı işkencelere tabii tutulmalarının tek sebebi biz Müslümanların tepkisiz kalmasıdır.

Çin Halk Cumhuriyeti orada yapmış olduğu baskı ve zulmü dünyadan gizlemek için hem 11 Eylül saldırılarını sebep olarak kullanıyor hem de internet  ve diğer iletişim araçlarına ambargo uygulayarak basın özgürlüğünü ortadan kaldırıyor.

Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin ülkemiz yöneticilerinden istekleri;

 1. TİKA’nın Kaşgar’da temsilcilik açması,
 2. İbadet özgürlüğünün üzerindeki engellerin kaldırılması,
 3. Türkiye ile olan ticaret hacminin artırılması,
 4. Vize problemlerinin giderilmesi,
 5. Doğu Türkistan ve Türkiye’deki Üniversiteler arasındaki değişim anlaşması imzalanması,
 6. THY’nin Urumçi veya Kaşgar’a sefer düzenlemesi,
 7. Doğu Türkistanlı Sivil Toplum Örgütlerinin desteklenmesi,
 8. Türk Haber Ajansının Urumçi’de büro açması.

Konuşma sonrasında Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci tarafından, Seyit Tümtürk’e hediye takdimi yapılmasıyla konferans sona erdi.


  Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


  HIZLI YORUM YAP

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.