Kalp hastalarına sıcak uyarısı

Kalp hastalarına sıcak uyarısı

Doç. Dr. Kaya kalp hastalarına bol bol su tüketmesini önerirken, sindirimi zor olan gıdalardan uzak durulması gerektiğini söyledi.
İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Dayimi Kaya, kalp hastalarını yılın en yüksek sıcaklıklarının yaşandığı bu günlerde sıcaktan korunmaları konusunda uyardı. Doç. Dr. Kaya kalp hastalarına bol bol su tüketmesini önerirken, sindirimi zor olan gıdalardan uzak durulması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin Afrika’dan gelen sıcakların etkisi altında olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Kaya, kalp hastalarının özellikle gün içerisinde hava sıcaklığının yüksek olduğu saatlerde dışarıya çıkmaması gerektiğini söyledi.

Özellikle yeni bypass olmuş, yeni kalp krizi geçirmiş hastalar ile şeker, yüksek tansiyon hastalarını dikkatli olmaları konusunda uyaran Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Dayimi Kaya, “Bu hastalarımıza çok sıcak günlerde bol bol su tüketmelerini öneriyoruz.

Su ile kısıtlamamak gerekir, her türlü
sıvı gıdayı en az günde 1.5 – 2 litre alacak şekilde fazlaca tüketmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Kalp hastalarına tuzsuz beslenmelerinin önerildiğini fakat yaz döneminin bu konuyla ilgili ufak bir ayrıntısı olduğunu belirten Doç. Dr. Kaya, şunları söyledi:

“Yaz döneminde aşırı terlemeden dolayı vücuttan su ve tuz atılıyor. Bu nedenle aşırı terleme yaşadıkları günlerde diyetlerine hafif tuz ilavesi yapmalılar.”

“İLAÇ DOZUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILABİLİR”

Doç. Dr. Dayimi Kaya, kalp hastalarının sindirilmesi zor olan gıdalardan uzak durulması gerektiğinin altını çizdi.

İlaç kullanan tansiyon hastaların yaz aylarında ilaç dozunu düşürebileceklerini belirten Doç. Dr. Kaya, “Tansiyon hastalarında da bu konuda ufak bir ayrıntı var.

Hipertansiyon hastalarına kullandıkları tansiyon düşürücü ilaçların kış dozları yazın fazla geliyor ve tansiyon düşmelerine neden oluyor. Bu hastalar doktorlarına danışarak çok sıcak günlerde, aşırı terlemenin olduğu günlerde tansiyon ilaçlarının yarısını almaları önerilebilir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın