DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4740991,41%
Adana
22°

PARÇALI BULUTLU

20:26

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Kalp İçi Zarı İltihabı
109 okunma

Kalp İçi Zarı İltihabı

ABONE OL
15 Kasım 2014 20:28
Kalp İçi Zarı İltihabı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kalp İçi Zarı İltihabı

Enfektif Endokardit Nedir?

Kalp boşluklarının iç yüzünü çevreleyen endokard denilen tabakanın bazı kesimlerini etkileyen bir enfeksiyondur (iltihaptır). Sıklıkla kalp kapakları etkilenir. Hayatı tehdit den ciddi bir enfeksiyondur. Sıklıkla bakterilere bağlı nadiren de mantar enfeksiyonlarına bağlı oluşabilir. Normalde kanda bakteri yoktur. Enfeksiyonun başlaması için kanda bakterinin (veya mantarın) olması gerekir. Herhangi bir enfeksiyon sonrasında veya cerrahi müdahale, diş çekimi, bazen de sadece diş fırçalama gibi işlemler sonrasında kana bakteri karışabilir. Normalde kana karışan bakteriler vücudun bağışıklık sistemi tarafından yok edilir. Nadiren bakteriler kalbin endokard denilen iç yüzeyine çoğunlukla kapaklara yerleşerek bağışıklık sistemi tarafında yok edilemez hale gelebilir.

Bakteriler, kan hücreleri ve pıhtı ile beraber vejetasyon adını verilen hareketli kitleleri oluşturabilirler. Bu kitleler kapağın açılmasını veya kapanmasını etkileyebilir. Ayrıca yerleştikleri kapağı zedeleyip, kalıcı hasara neden olabilirler.

Risk grupları: Enfektif endokardit herkeste olabilir.

Fakat bazı durumların varlığına risk artar:
Kapak Hastalığı,
Protez Kapak,
Doğuştan Kalp Hastalıkları (ASD, VSD, PDA)
Hipertrofik Kardiyomiyopati (Kalp Kası Hastalığı) varlığında,
Damar içi ilaç kullananlarda,
Bağışıklık Sistemini Etkileyen Hastalığı olanlarda (AİDS Gibi).
Belirti ve bulgular:

Bazı hastalarda enfeksiyon yavaş geliştiği için belirtiler haftalar, aylar içinde gelişebilir. Halsizlik, yorgunluk, kendini iyi hissetmeme, ateş, titreme, kas ağrısı, nefes darlığı, eklem ağrısı, solukluk, kilo kaybı gibi şikayetler olabilir.

Hastanın kalbi dinlendiğinde kapaklarda zedelenmeye bağlı olarak daha önce duyulmayan üfürüm adı verilen anormal sesler duyulabilir. Bazı hastalarda ise belirtiler çok hızlı gelişir. Genel durum bozukluğu, kalp yetmezliği bulguları oluşabilir.

Oluşabilecek istenmeyen durumlar (komplikasyonlar): Kapak zedelenmesine bağlı kalp yetmezliği tablosu gelişebilir. Kalbin içinde apse, kalp boşlukları arasında geçiş gelişebilir. Kitleden kopan parça vücudun diğer kesimlerine giderse o bölgelerde de enfeksiyon kaynağı olabilirler veya atardamarda tıkanmaya neden olabilirler. Etkilenen bölgeye bağlı olmak üzere felç, böbrek yetmezliği gibi değişik sorunlar ortaya çıkabilir.

Tedavi:

Hastalıktan şüphelenince antibiyotik tedavisi (profilaksi / korunma için)) başlanır. Tedavi etken olduğu düşünülen veya ispatlanan bakteriye göre ayarlanır. Antibiyotiklerin yeterli olmadığı durumlarda veya bazı özel durumlarda cerrahi müdahale yapılması gerekebilir.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.