DOLAR 17,2711 0.29%
EURO 17,6066 0.3%
ALTIN 967,590,52
BITCOIN 3582062,79%
Adana
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Kalp Ritim Bozuklukları
69 okunma

Kalp Ritim Bozuklukları

ABONE OL
13 Ocak 2015 11:58
Kalp Ritim Bozuklukları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Duhan Fatih Bayrak, her yaşta rastlanan kalp ritim bozuklukları ile ilgili şöyle konuştu…
“Kalbin hızlı atması, halsizlik, çarpıntı, nefes darlığı, baygınlık ve nabzın düzensiz olması gibi belirtileri olan ve ailesinde ritim bozukluğu hikayesi olan bir kişinin mutlaka bir hekime görünmesi gerekir” diyen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Duhan Fatih Bayrak, şu bilgileri verdi…

Aritmi nedir?

Aritmi, kalp ritim bozukluklarının genel adıdır. Kalbin düzensiz çalışması, normalden hızlı ya da yavaş çalışması aritmi olarak tanımlanır. Aritmi ya da kalp ritim bozuklukları bilinen hiçbir kalp hastalığı olmayan sağlıklı genç bireylerde ortaya çıkabileceği gibi, yapısal kalp hastalığı olan bireylerde de sıklıkla gözlenen bir patolojidir. Ritim bozukluklarının kalpte kulakçık ve karıncıktan kaynaklanan değişik tipleri vardır. Bazı tipte ritim bozuklukları ailesel olup genetik olarak geçiş gösterebilmektedir. Bazı ritim bozuklukları iyi huylu olup hayati tehlike oluşturmazken, bazı ritim bozuklukları kalp durmasına neden olup ani kardiyak ölüm ile sonuçlanabilir.

Aritmi’nin görülme sıklığı ve cinsiyete göre rastlanma oranı nasıldır?

Aritmiler sıklıkla yapısal kalp hastalığı (koroner arter hastalığı, kapak hastalığı, hipertansiyon) olan orta ileri yaşlı insanlarda belirgin cinsiyet farkı olmaksızın izlenmektedir. Fakat yeni doğan bebekler dahil genç sağlıklı bireylerde de ritim bozukluğuna rastlanabilir.

Aritminin belirtileri nelerdir?

Aritmiler sessiz ve şikayetsiz olabilir. En önemli belirtileri kalbin hızlı atması, halsizlik, çarpıntı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, baş dönmesi ve bayılmadır. Aritmide görülen belirtilerin şiddeti hastalığın şiddetine göre değişir. Nabız yüksek ya da tam tersine yavaş olabilir. Belirtiler ani başlangıçlı çarpıntı ya da ara sıra gelen kalpte tekleme hissi şeklinde de olabilir.

Aritminin nedenleri nelerdir?

Aritmi nedenleri arasında, koroner arter hastalığı, kalp kapak hastalıkları, kalp yetmezliği, kandaki elektrolit bozuklukları (sodyum ve potasyum gibi), kalp kasındaki anormallikler (kardiyomiyopatiler), kalp krizi sonrasında oluşan hasarlar, kalp ameliyatından sonraki iyileşme süreci, genetik geçişli hastalıklar en sık rastlanılanlardır. Bunların dışında da çeşitli ilaçlar, madde bağımlılığı, kafeinli veya enerji veren içecekler, stres aritminin diğer nedenleri arasındadır.

Hangi durumlarda aritmiden kuşkulanmak ve hekime başvurmak gerekir?

Aritmiden kuşkulandıran durumlar kalbin hızlı atması, halsizlik, çarpıntı, nefes darlığı, baygınlık ve nabızların düzensiz olmasıdır. Bu bulgular ile ailesinde ritim bozukluğu hikayesi olan bir kişi hiç zaman kaybetmeden hekime başvurmalıdır.

Aritmileri ve nedenlerini teşhis etmek için hangi testler yapılır?

Aritmileri ve nedenlerini teşhis etmek için yapılan testler şunlardır:
Elektrokardiyogram (EKG)
Ritim Holter (24 saat ritim takibi), event Recorder (uzun süreli ritim takibi)
Efor Testi
Ekokardiyogram
Kardiyak kateterizasyon ve koroner anjiyografi
Elektrofizyolojik çalışma (EFS)


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.