Kanun, Kanun Yürüten İster

Kanun, Kanun Yürüten İster

Eğitim-öğretim yılının başlaması sebebiyle konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek doğru söylüyor:”Her şey kanunla çözülmez”.

Kanun, kanunu yürütecek yönetici ister çünkü.

Demek ki kanun yürütecek yönetici yok.

Bizim iktidara gelen yöneticilerimiz sadece kanun yapıyorlar, kanunun ne işe yarayacağını kendileri bilmiyorlar.

Başkan Çiçek Diyor ki; ”Çocuklara bir taraftan bilgiyi öğretirken, diğer taraftan sevgi, saygı, dürüstlük, erdem, helal, haram, doğru ve yanlışı da anlatmak gerekir”.

Doğru!..

Öğretmenler dürüst kişilerden seçilirse, dürüst tavırlar mutlaka çocuklara yansıyacak, sevginin de saygının da oluşmasına kapı açacaktır.

Hükümet, helali ve haramı deklare etmeden, öğretmenler çocuklara helali ve haramı öğretemezler. Çünkü her inancın helal ve haram anlayışı farklıdır. Çünkü, Anayasadaki ‘eşitlik’ ilkesi gereği, her inanç mensubunun Milli Eğitim’de görev alabilme hakkı vardır.

Mesela hükümet, sigaranın kötü ve sağlığa zararlı olduğunu tüm kamu oyuna duyurdu. Çıkardığı kanunla da bunu perçinledi. Öyleyse öğretmenler ve veliler sigaranın haram olduğunu her fırsatta hatırlatabilir, sigaraya meyledenleri uyarabilirler. Mesela, uyuşturucu nesneler devletçe yasaklanmış olduğundan, öğretmenler çocuklara bunu haram olarak öğretirler. Çocukları zarardan sakındırdıkları gibi ilerisi için devletin çetelerle mücadelesinde yardımcı bile olurlar.

Çıkarılmış çok kanundan rahatsız Başkan Çiçek. Çıkarılmış kanunların işi düzeltmediğini, işleri daha karmaşık hale getirdiğini belirtiyor.

Bu işin kolayı var aslında. Bir kanun çıkarılmadan önce, hangi ihtiyacın ya da hangi sorunun giderilmek istendiğinin belirtilmesi gerekir. Gerekçe kanun metninden sonra değil kanun metninden önce yazılmalıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde başkan olan zatlar, gerekçesi yazılmamış hiç bir kanunu Meclis gündemine almamalıdır. Kanun kabul edildiğinde uygulama zorluğu ortadan kalkar; hukukçular, zaman sonra dillendirilen ‘bu madde ihtilaflı’ lafı ile hukuksuz kalmaya mecbur edilmezler.

Vatandaş olarak TBMM Başkanı’na yardımım bu kadar.

İbrahim Faik Bayav

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın