Kar yenilebilir mi, test edin!

Kar yenilebilir mi, test edin!

Sağlık uzmanları Türk toplumunda kar yeme alışkanlığına dikkat çekiyor. Ancak bu alışkanlığın da bir çok hastalığa davetiye çıkardığını belirtiyorlar.

Özellikle sanayileşmiş bölgelerde kesinlikle kar yenilmemesi uyarısı yağan sağlık uzmanları “Çünkü kar yağarken havayı temizliyor ama havadaki tüm partikül, duman ve ne kadar kirlilik unsuru varsa yapışarak yere iniyor. Araçların egzoz gazları da kara bulaşıyor ki bu gazlar ağır metal içeriyor. Bu nedenle kar yemek zehirlenmelere ve mide bağırsak enfeksiyonlarına sebep olabiliyor. Modern zamanlarda kedi, köpek gibi hayvanların dışkılarının kara bulaşabilmekte ki iç organları tahrip eden kist hastalığına sebep olabilecek bir hal” diyorlar.

Hasta olmamak için en iyisi kar yememek, kar yemeyi sürdürenleri de uyarmak.

Fakat kar yemek Türkler için geleneksel bir kültür unsuru. Hemen herkes kar tatmaktan zevk alırken, kar yemeyi keyfe dönüştürenler de var. Özellikle Anadolu’da karın pekmezle karıştırılarak yenmesi de bunun en güzel ispatı.

Eğer her şeye raümen karın tadına bakmaya kararşı iseniz karı mikrosko altına inceletin. Tabi buna imkan bulmak çoğu zaman zor. O zaman çok basit bir test daha uygulayabilirsiniz.

Yemeğe kararlı olduğunuz karın bir kısmını, beyaz bir bezin ya da kağıt peçetenin üzreine koyup erimesini bekleyin. Eğer kar eridiğinde bez hala beyaz ise afiyet olsun. Ama kalıntı varsa aman ha! Ki karda hala görünmeyen mikroplar olma ihtimali olduğunu hiç unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan kritik açıklamalar

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın