DOLAR 17,9655 0.12%
EURO 18,4653 -0.41%
ALTIN 1.036,230,36
BITCOIN 428434-3,14%
Adana
34°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Karabucaklı Deli Hacı Ağa
607 okunma

Karabucaklı Deli Hacı Ağa

ABONE OL
21 Ocak 2022 17:58
Karabucaklı Deli Hacı Ağa
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Sırelif ve Havalisi K. Hayri Dağlının amcasıdır. Kardeşlerinin en küçüğü, fakat en atılgan olduğu için Deli Hacı derler. Cezmi Beyin haber göndermesi ile uyanık davranarak Karga pazarı olayının başarısını sağladı. Bundan sonra “Pozat Gediği” vakasında olduğu gibi Karga pazarı savaşına iştirak eden köyleri Fransızlar yakar düşüncesiyle alelacele Bozağaç denilen dağlık ve ormanlık mıntıkasında köylülerini toplatarak Sırelif çetesini kurdu.

Düşmanı Sırelif’te karşılayacaklar, köylerine sokmayacaklar ve köylerin yakılıp harap edilmesine imkân vermeyeceklerdir. Bu emirlerinde muvaffak oldular. Fransızlar ve Ermeniler barışçı bir eda ile çeteleri kandırmak istediler. Bunun için de eşraf ve ulemadan Şamlıoğlu Mehmet Efendi’yi önlerine katarak nasihat ettirmek suretiyle çeteleri dağıtmaya çalıştılarsa da, çeteler bu haince maksadı sezmekte gecikmediler. Gelenlere ateş açmakta tereddüt etmediler. Bu arada Mehmet Efendi de yaralandı.

Sırelif’te, Hacıağa’nın idaresinde Gedikli, Karabucak, Çürüklü, Minnetli, Şerifli, Kuyubeli, Tokmanaklı, Çulluuşağı ve sair köylerin diğerlerini ifade ettiler. Kozan’ın kurtuluşundan sonra bu kuvvet olduğu gibi Saimbeyli güney cephesine nakledilerek Haç’ın kurtuluşuna katıldı. Hacıağa’nın buradaki hizmeti de büyüktü.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.