KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Karadelikler Nasıl Oluşuyor?

Karadelikler Nasıl Oluşuyor?

NASA bilim adamları dünyadan 50 milyon mil uzaklıkta bulunan bir karadeliğin oluşumunu görüntüledi. İncelemelere göre, bu karadeliğin oluşumuna 1979 yılında dünyadan 50 milyon mil uzaklıktaki M100 galaksisinde meydana gelen bir yıldız patlaması sebep oldu. Uzmanlar, yıldızda atık gazların oluşumuyla meydana gelen büyük patlamanın karadeliği oluşturduğunu saptadı.

GÜNEŞ’İN 5 KATI
Güneşten yaklaşık 5 kat daha büyük ve ağır olan karadelik hakkında araştırma yapan Harvard Üniversitesi ekibine destek veren bilimadamı Daniel Patnaude bu karadeliğin doğuşunun gözlemlenen en yakın örnek olduğunu, astrofizikçi Avi Loeb ise ilk defa bir yıldız patlamasının bir karadeliğe dönüştüğünü gördüklerini söyledi. Bilim dünyasında etki yaratan görüntüler Chandra X-Ray uzay teleskopu tarafından çekildi.
NASA’ya ait Chandra gözlem uydusu, amatör bir gözlemcinin de yardımıyla bugüne kadar bilinen en genç kara deliğin izine rastladı.

Amerikalı gökbilimciler, M100 galaksisi içinde 31 yıldır çalıştıkları bir cismin karadelik olduğundan emin olduklarını açıkladılar. Gözlemin genel kabul görmesi halinde, bu dünyaya en yakın ve en genç karadelik olarak kayda geçmiş olacak.

Her şey 1979 yılında Washington yakınlarında amatör bir gözlemcinin karadeliğin izine rastlamasıyla başladı. Karadeliği takipe alan Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yetkilileri, kanıtları 31 yıl sonra kamuoyuyla paylaşıyor.
Süpernova kalıntısı olan SN 1979C, ABD Uzay Ajansı’na bağlı bir uydu ile yine Avrupa Uzay Ajansı’nın XMM-Newton Gözlemevi’nden ve Alman uzay aracı Rosat tarafından 31 yıldır gözleniyordu. Ancak cismin yüksek ihtimalle bir karadelik olabileceğine dair gözlem NASA’nın X ışınlarına hassas olan Chandra adlı uydusu sayesinde gerçekleştirildi.

X ışınları altında parlak olarak gözlenebilen uzay cismi, 1979 yılında bir yıldız patlamasının gözlendiği noktada bulunuyor. Işığın dünyaya ulaşma süresi gözönüne alındığında, patlamanın 50 milyon yıl önce meydana gelmiş olabileceği tahmin ediliyor. Açıklamada, cisimden gelen X ışınlarının kaynağının 1995 yılından bu yana belirli bir boyutta sabitlendiği ve bunun da cismin karadelik olduğuna işaret ettiği bildiriliyor.

Bulunan potansiyel karadeliği diğerlerinden ayıran bir özellikse doğum tarihinin kesin olarak biliniyor olması. Bilimciler, bir karadeliğin ortaya çıktığı tarihi bilmenin diğer karadeliklerin fiziksel yapısı hakkında önemli bilgilere ulaşmakta önemli rol oynayacağını belirtiyorlar.

Güneşin 20 kat büyüklüğündeki bir yıldızın patlaması sonucunda ortaya çıkmış olan karadelik, Dünya’dan 50 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunuyor. NASA ekibi, dünya bazında oldukça uzak gelen bu mesafenin, evrenin büyüklüğüyle kıyaslandığında adeta arka bahçemiz kadar yakın olarak kabul edilebileceğine dikkat çekiyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın