DOLAR 17,2350 1.48%
EURO 17,5800 0.56%
ALTIN 976,461,43
BITCOIN 3468523,61%
Adana
31°

AZ BULUTLU

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Karadeniz Bölgesindeki Maden Yatakları
175 okunma

Karadeniz Bölgesindeki Maden Yatakları

ABONE OL
24 Temmuz 2015 13:48
Karadeniz Bölgesindeki Maden Yatakları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karadeniz bölgesinde çeşitli maden yatakları bulunur. Sözgelimi, Türki*ye’nin önemli madenkömürü yatak*ları Batı Karadeniz bölümündedir: Burada kömür ilk olarak 1822′ de bu*lunmuş olmasınakarşın, kullanılma*ya başlaması daha sonraki yıllara ras*lar. Uzun Mehmet, Ereğli’nin doğu*sunda Köseağzı yöresinde bulunan kömür örneklerini Saray’a sunmuş (1829) ve kömür o tarihten sonra işle*tilmeye başlamıştır. Bölgede kömür damarları Ereğli’nin doğusundan başlayarak Kozlu-Zonguldak-Kilimli arasında uzanır. En zengin kömür damarları Kozlu’dadır. Karadon, Üzülmez, Kandilli, Alaca ağzı’nda da madenkömürü bakımından zengin yataklar vardır. Linyit yataklarının en önemlileriyse Bayburt, Vezirköp*rü (Samsun), Osmancık’tadır (Ço*rum). Bölgenin en önemli bakır ya*takları” Murgul’da (Artvin) bulunur; ayrica Küre’deki (Kastamonu) bakir yataklari da işletilmektedir. Manganeze, bölgenin çeşitli yerlerinde rastlanır. Ereğli (Zonguldak), Borçka(Artvin), Maçka (Trabzon), Ardeşen’ deki (Rize)manganez yataklarından zaman zaman üretim yapilmistir.Mermer yataklarindan Araç’taki(Kastamonu) beyaz ve yer yer renkli sarı damarli mermer yataklari eski dönemlerden bu yana, Tosya’da ki mermer yataklarıysa zaman zaman isletilmekdedir. Ayrica Çerkes’te (Çankırı) de mermer yatakları vardir.Bölgenin öbür madenleri arasinda Findikli’da (Rize) kaolen, Ardesen’de (Rize) ve Ayancik’ta (Sinop) kil yataklari, Inebolu’da (Kastamonu)kalker yataklari sayılabilir.Karadeniz bölgesinin baslica sanayi etkinlikleri Bati Karadeniz bölümünde Zonguldak ile Orta Karadeniz bölümünde Samsun illerinde toplanmistir. Zonguldak ili sinirlari içinde Karabük Demir ve Çelik Fabrikasi, Eregli Demir ve Çelik Fabrikasi, Çatalağzi Termik Santrali, Samsun’da azot ve sülfürik asit fabrikalari, Murgul ve Küre’den gelen bakir ve piriti işleyen Karadeniz Bakir Isletmeleri tesisleri, tütün fabrikasi, yem fabrikasi,ayrica Bafra ve Vezirköprü’de
kereste fabrikalari baslica sanayi kuruluslaridir.Dogu Karadeniz bölümünde sanayi fazla gelismis sayilmaz, özellikle Rize yöresi kiyi seridi üstünde, son yillarda artmis olan çay üretimiyle ilgili olarak çay fabrikalari ve atölyeleri gelismistir. Bunlar arasinda Rize ve Trabzon’daki çay fabrikalariylaTirebolu çay atölyesi sayilabilir. Ayrica bu bölümde, findik yetistirimiyle ilgili olarak, findik kirma atölyeleri vardir (Trabzon). Bölgede,sekerpancari yetistirimine bagli olarak Suluova (Amasya), Turhal (Tokat) ve Kastamonu’da seker’ fabrikalari kurulmustur. Ormanlarin genisyer tuttugu Karadeniz bölgesinde agaca bagli olarak birtakim sanayi kuruluslari gelismistir: Sinop, Kastamonu,Bolu illerinde çesitli kereste atölyeleri; Ayancik (Sinop), Çorum,Bafra ve Vezirköprü’de (Samsun) kereste fabrikalari; Ardesen (Rize), Akkus (Ordu) ve Cide’de (Kastamonu) kereste-parke fabrikalari; Giresun ve Çaycuma’ da (Zonguldak) kağıt fabrikalari vardir. Pek önemli olmayan, hayvansal ürünlere dayali sanayi arasinda Çorum yem fabrikasi, Kastamonu süt ürünleri fabrikasi, Fatsa’ da balik unu fabrikasi, Trabzon’da balikyagi ve unu fabrikasi sayilabilir. Hammaddesi madene dayali olan sanayi kuruluslari arasindaisa, Çorum’da çimento ve tugla-kiremit fabrikalari, Küre’ de (Kastamonu) bakirlipirit isletmesi, Trabzon’da çimento fabrikasi, Murgul’da (Artvin) bakir tesisleri belirtilebilir.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.