Karaisalı’da Vakıf Sorununa Çözüm Aranıyor

Karaisalı’da Vakıf Sorununa Çözüm Aranıyor

DSC_0016

Karaisalı Kaymakamı Mehmet Tunç: “Sorunun çözümü için bakanlar kurulu’ndan bir karar aldırmak üzere adana milletvekili Sayın Fatoş Gürkan hanım çok büyük gayretler sarf etmektedir. Diğer milletvekillerimiz de bunu istemektedir”

ADANA – Karaisalı Kaymakamlığı, başta Kızıldağ Yaylası olmak üzere 9 köyde (mahalle) Vakıflar Genel Müdürlüğü ile vatandaşların mülkiyet sorununu çözmek için öneriler tekrar masaya yatırdı.

Ramazanoğlu Vakfına ait taşınmazlarda işgalci durumunda olan vatandaşların bu durumdan kurtarılması için Karaisalı Belediye Düğün Salonunda Karaisalı Kaymakamı Mehmet Tunç Başkanlığında yapılan toplantıya Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, İlçe Mal Müdür Vekili Murat Yüksel, Tapu Müdürü Mehmet Karaköse ve Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden konunun uzmanı olan Yatırımlar Emlak Şube Müdürü Mevlüt Abbasoğlu, Harita Kadastro Teknikeri Raşit Akçalı konuşmacı olarak katıldı.

Kaymakam Mehmet Tunç, Vakıflar Sorununun kadim (çok eski) bir sorun olduğunu, burada geçmişi yargılamak ve konuşmak için değil, bundan sonra nelerin yapılması gerektiği konusunda toplandıklarını söyledi. Tunç, başta AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan olmak üzere tüm vekillerin bu sorunun çözülmesinden yana olduğunu kaydederek, ”Sorunun çözümü için Bakanlar Kurulu’ndan bir karar aldırmak üzere Sayın Fatoş Gürkan Hanım çok büyük gayretler sarf etmektedir. Diğer milletvekillerimiz de bunu istemektedir. Bu sorunun çözülmesi için gerekirse HDP Milletvekiline dahi gitmek gerekir. Burada vatandaşlarımıza da görev düşmekte ve inisiyatifi ele almalısınız. Her şeyi devletten beklemeyiniz. Bu sorun sizlerin gayretleri ile çözülecektir” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Prof. Dr. Uğur Şahin normale dönüş için tarih verdi: Mayıs-Haziran dönemi

Bu konuda vatandaşları bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için daha önce Aşağı Belemedik, Gülüşlü ve Karakılıç’ta toplantılar yaptıklarını, bugün de diğer köylere de gideceklerini kaydeden Tunç, “Burada yerel yöneticilere, merkezi idareye ve vatandaşlara büyük görevler düşüyor” diye konuştu.

DSC_0014

ASLAN, “VAKIFLAR VE HAZİNE İLE ARSA TAKASI YAPABİLİRİZ”

Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan da, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile vatandaşlar arasındaki davanın 20 yıldır sürdüğüne işaret ederek, “Biz de yerel yöneticiler olarak bu sorunun, bu cenazenin kaldırılmasından yanayız. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü ile de bu konuda görüşmelerimiz oldu. Vakıf sorunun yaşandığı tüm köy ve mahallelerimiz Karaisalı ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nin mücavir alanı içine girmektedir. Sayın Sözlü, gerekirse bu arazileri ve yapıları Vakıflarla görüşüp takas yoluyla alabiliriz. Vatandaşımıza çok cüzi miktarlarda satabiliriz, yeter ki bu sorun çözülsün demiştir.  Biz de bir çalışma başlattık” dedi.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü Yatırımlar Emlak Şube Müdürü Mevlüt Abbasoğlu da, Vakıflar olarak kendilerine yüzde 30 dolayında mülkiyet yeri kaldığını, Kızıldağ’da ise 100 adet yerleşim yeri bulunduğunu söyleyerek, “Ben sizin yerinizde olsam buraları kiralardım. Çünkü satış yapılırken geriye dönük 5 yılın ecri misilleri satıştan düşülmektedir. Vakıflar emlak değerleri üzerinden satış yapmaktadır. Bu sizin lehinizedir. Yerleriniz 2B kapsamında ise yüzde 70 civarında bir indirim yapılmaktadır. Hazine ise güncel raiç bedelle satış yapmaktadır ” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ‘Muhsin Yazıcıoğlu kazasına çok benziyor’

Karaisalı Mal Müdür Vekili Murat Yüksel ise, Vakıf dışında kalan diğer yerlerin hazineye ait olduğunu söyledi.

Kaymakam Mehmet Tunç daha sonra vatandaşlara soru sormalarını, sorulara konu uzmanları tarafından cevaplar verileceğini belirterek, mikrofonu vatandaşlara uzattı.

Toplantıya AK Parti Karaisalı İlçe Başkanı Ünal Işık, AK Parti eski İlçe Başkanı Müslüm Öveç, AK Parti İl Genel Meclisi eski Üyesi Mesut Yeşil ile 50 kadar vatandaş katıldı.

Karaisalı Kaymakamı Mehmet Tunç Başkanlığında yapılan toplantıya Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, İlçe Mal Müdür Vekili Murat Yüksel, Tapu Müdürü Mehmet Karaköse ve Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden konunun uzmanı olan Yatırımlar Emlak Şube Müdürü Mevlüt Abbasoğlu, Harita Kadastro Teknikeri Raşit Akçalı konuşmacı olarak katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın