DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 362741-0,33%
Adana
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Karakaya, MEB’teki büyük tehlikeye dikkat çekti!
60 okunma

Karakaya, MEB’teki büyük tehlikeye dikkat çekti!

ABONE OL
19 Haziran 2016 12:08
Karakaya, MEB’teki büyük tehlikeye dikkat çekti!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

–MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Adana’nın eğitimde 22 basamak gerileyerek 81 il içinde 63. sıraya düşmesini Meclis gündemine taşırken, MEB’teki liyakatsız, hukuksuz atamalarla oluşturulan yandaş yönetici kadroların ülkenin geleceği adına büyük bir tehlikeye dönüştüğü uyarısı yaptı.

— “Atatürk’ün, ‘Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister’ dediği eğitim kadrosunun bugün, siyasi iktidarın yandaşı haline dönüşmüş olması, ülkemizin istikbali adına büyük bir tehdit ve tehlike haline gelmiş bulunmaktadır.”

–“Milli Eğitim’de torpille ve liyakat aranmadan yapılan atamalar sonucu oluşturulan yönetici kadroları, öylesine siyasi iktidar yandaşı haline gelmiştir ki, kendilerini gizleme gereği bile duymamaktadırlar. Bu sözde yöneticiler; ülkemizin, milletimizin bekası olan çocuklarımıza iyi bir eğitim vermekle görevli olduklarını unutarak enerjilerini, mesailerini siyasi iktidara yaranmak için harcamaktan çekinmemektedirler.”

MHP’li Karakaya’dan MEB’de tehlike uyarısı!

ADANA – Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, “Siyasi iktidarın yandaşı haline gelen” eğitimdeki yönetici kadrosunun, ülkenin istikbali adına büyük bir tehlike haline geldiğini söyledi.

ADANA EĞİTİMDE 22 BASAMAK GERİLEDİ
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde Adana’nın eğitimde gerilemesini Meclis gündemine taşıyan Karakaya “Adana’da eğitim alanında öğrencilerimizin başarı oranlarındaki gerileme dikkat çekmektedir. TÜİK’in araştırmasına göre 10 yıl önce 41. sırada yer alan Adana, yine TÜİK’in bu yıl ilan ettiği sonuçlara bakıldığında 22 basamak gerileyerek 63. sıraya düşmüştür” dedi.

BAŞARISIZLIĞIN NEDENLERİ…
Karakaya, bu sonuca gelinmesini ise şu ifadelerle değerlendirdi:
“Adana’nın bu alanda gerilemesi konusunda; liyakata bakılmaksızın idareci atanması, torpil kültürünün egemen kılınması, eğitim kadrolarına yönelik uygulamalarda ortaya çıkan adaletsizlik, siyasi iktidara yakın olmayan öğretmen ve idareciler üzerinde kurulan baskılar, okul içinde ve dışında öğretmenler ve öğrencilere yönelik güvenlik zafiyeti gibi sebeplerin etken olduğu görüşü hakimdir.”

MESAİLERİNİ İKTİDARA HARCIYORLAR
Karakaya şöyle devam etti:
“Bu tablonun sorumlusu olan Milli Eğitim’de torpille ve liyakat aranmadan yapılan atamalar sonucu oluşturulan yönetici kadroları, öylesine siyasi iktidar yandaşı haline gelmiştir ki, kendilerini gizleme gereği bile duymamaktadırlar. Bu sözde yöneticiler; ülkemizin, milletimizin bekası olan çocuklarımıza iyi bir eğitim vermekle görevli olduklarını unutarak enerjilerini, mesailerini siyasi iktidara yaranmak için harcamaktan çekinmemektedirler.

MİLLİ EĞİTİM’İN DÜŞTÜĞÜ HALLER…
MHP Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, “Geçtiğimiz Ocak ayında selefiniz Milli Eğitim Bakanı’na sorduğum ama hâlâ cevabı verilemeyen önergemde, Adana’daki bir şube müdürünün sosyal paylaşım sitelerinde muhalefet liderlerine yönelik çirkin paylaşımları, yine başka yerlerde, başka kurumlarda zaman zaman benzer ve daha beter paylaşımlar, genelde bütün kamunun, özelde ise Milli Eğitim’in ne hallere düştüğünü göstermektedir.” tespitini de paylaştı.

YANDAŞLAR, VİCDANI HÜR NESİL YETİŞTİREBİLİR Mİ?
Karakaya’nın önergesi şu ifadelerle tamamlandı:
“Meselenin özü şu ki; Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucu Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister’ dediği eğitim kadrosunun bugün, siyasi iktidarın yandaşı haline dönüşmüş olması, ülkemizin istikbali adına büyük bir tehdit ve tehlike haline gelmiş bulunmaktadır. Dolayısıyla; bu garabet uygulamalara, yapılan haksız, hukuksuz atamalara derhal son verilmeli, mağdur edilen, hakları gasp edilen yöneticilerden özür dilenerek görevlerine iade edilmeli; öğretmenlik ruhunu kavrayamamış, haddini bilmez, mesaisini bilime değil iktidara harcayan kadrolar tespit edilerek haklarında soruşturma açılıp, adaletin gereği yerine getirilmelidir.”


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.