KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Karakaya’dan Adana çıkışı! “Hükümetin Adana’ya Bakışı değişmelidir!”

Karakaya’dan Adana çıkışı! “Hükümetin Adana’ya Bakışı değişmelidir!”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Başbakan Binali Yıldırım’ın dikkatini, işsizlikte zirvelerde gezen, yoksullukta ilk sıraya yerleşen Adana’ya çekti.

ADANA – Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya “Hükümetin Adana’ya bakışı artık değişmelidir. Adana da bu ülkenin bir parçasıdır.” çıkışı yaptı.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM’A SORDU

MHP’li Mevlüt Karakaya, resmi araştırma sonuçlarına göre “Göreli yoksullukta” ilk sıraya yükselen Adana’nın sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Adana’nın sorunlarına duyarlılığıyla bilinen Karakaya, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplandırması talebiyle verdiği yazılı soru önergesinde yine Adana’ya tercüman oldu.

İŞSİZLİKTE ‘ŞAMPİYON’ YOKSULLUKTA ‘BİRİNCİ’

TÜİK’in son araştırmasında Adana’nın yüzde 15.9’luk oranla “Gelire dayalı göreli yoksullukta” Mersin ile aynı sonucu paylaştığına dikkat çeken Karakaya, “İşsizlik bakımından da Adana aynı kaderi yaşamaktadır. 2009 yılında yüzde 26.5 ile ‘Şampiyon’ olan Adana, genelde Türkiye ortalamasının üzerinde işsizlik oranına sahiptir. İller bazında en son 2013’te açıklanan verilere göre Türkiye ortalaması yüzde 9.7 olan işsizlik oranı Adana’da yüzde 13.2 olarak ölçülmüştür.” dedi.

ADANA İÇİN TEDBİR ALINMASI GEREKİYOR

Mevlüt Karakaya, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin 2017 Mayıs ayı raporunda Adana’nın yüzde 17.8 ile “Bireysel kredi kartı risk oranıyla” birinci sırada bulunduğunu, “İhtiyaç ve diğer kredilerde” de yüzde 10.6’lık oranla zirvede yer aldığını hatırlatarak “Tüm bunlar, Adana için üzerinde durulması ve tedbir alınması gereken çarpıcı sonuçlardır.” değerlendirmesini yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Suriyelilerin Türkiye'ye 10 yıllık maliyeti 45 milyar doları geçti

KAMU YATIRIMI 2002’DEN SONRA AZALDI

Kamusal yatırımların işsizliğin azaltılmasında ve kentlerin ekonomik refah düzeylerine olumlu etkisine işaret eden Karakaya, “Adana bu yönüyle de çok şanssızdır. 2002 yılında nüfus bakımından sahip olduğu büyüklükle orantılı olarak kamu yatırımlarında ilk sıralarda yer alan Adana, sonraki yıllardan itibaren maalesef bu alanda da hak ettiği değeri görememiş, gerilere düşürülmüştür.” dedi.

MÜLTECİLER VE METRO BORCU DA CABASI

Karakaya, devamla şunları söyledi:

“Bütün bunların yanında 3.5 milyon civarındaki mültecinin 200 binden fazlası da Adana’da barınmaktadır. Adana’nın gelirlerinin yüzde 40’ı her ay METRO borcuna kesilmektedir. Hükümetin Adana’ya bakışı artık değişmelidir. Adana da bu ülkenin bir parçasıdır. Tüm imkânsızlıklara rağmen, başta tarım ve sanayi olmak üzere her alanda Türkiye için üretme çabasındadır.”

MÜREFFEH ADANA NASIL YOKSUL HALE GELDİ?

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Başbakan Binali Yıldırım’a şu soruları yöneltti:
“Adana Türkiye’nin en müreffeh illerinden biriyken neden ve nasıl yoksullaşmıştır? Tarımda ve sanayide öncü olan Adana nasıl bu duruma düşmüştür? Adana’ya 2002-2017 yılları arasında yapılan kamu yatırım miktarları nedir? Söz verilen METRO borcunun ve ilave raylı sistem hattı yapımının Ulaştırma Bakanlığı’na devir işlemi ne zaman yapılacaktır?”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın