DOLAR 16,9999 1.02%
EURO 17,5059 -0.41%
ALTIN 964,17-1,38
BITCOIN 3482354,56%
Adana
35°

AÇIK

03:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Karanfil Çiçeği
371 okunma

Karanfil Çiçeği

ABONE OL
06 Mayıs 2022 18:45
Karanfil Çiçeği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özellikle seralarda yetiştirilen ve kesme çiçek olarak kullanılan karanfiller aynı zamanda park ve bahçelerde peyzaj düzenlemesi ya da evlerimizin balkonlarında ve diğer yaşam alanlarımız içerisinde süs bitkisi olarak da yer almaktadır.
Karanfiller pek çok çeşit ve renkte olabilirler. Alacalı, katmerli, kokulu vb. türleri vardır.  Karanfiller çoğunlukla kuzey yarı kürenin ılıman bölgelerinde, özellikle Akdeniz havzasında yetişen bitkilerdir. 200 den fazla cinsi olan karanfillerin 80’e yakın türü bulunmaktadır.
Karanfil çiçekleri çeşitlerine göre farklı mevsimlerde çiçek açabilirler. Sadece ilkbaharda çiçek açanlar, ilkbahar ve sonbaharda çiçek açanlar ya da yazdan sonbahara kadar çiçek açanlar şeklinde farklı çeşitlilik gösterebilmektedir.
Karanfil çiçeği buket ve aranjman yapımında, sepet içerisinde, çelenk hazırlanması gibi amaçlarla kullanılabilmektedir.

Karanfil Bakımı

Karanfil çiçeğinin bakımı saksıda ya da bahçede yetiştirilmesine göre farklılık göstermektedir. Eğer açık alanlarda yetiştiriliyorsa bol güneş alan ve havadar yerlerde yetiştirilmesi uygun olacaktır. Bahçelerimize ekilen karanfiller uzun süre aynı alanda kalırsa çiçekleri ufalabilir. Bu nedenle her sene yeni çeliklerden yeni fidanlık oluşturulmalıdır.
Saksı içlerinde yetiştirilen karanfiller ise iyi hazırlamış bir toprak içerisine ekilmeli, sulama işlemi toprak kurudukça yapılmalıdır. Saksı içlerine dallarda sarkma olmasını engellemek için birer çubuk konulmalıdır.
Toprak uzun süre ıslak kalmamalıdır. Daha önce söylediğimiz gibi, toprak kurudukça sulama işlemi yapılmalıdır. Toprak kuruyana kadar püskürtme yöntemi ile sulamayı tercih edebilirsiniz.
Karanfillerinizin çiçeklenme zamanı erkenden olursa, çiçekler solduktan sonra en tepeden kesilerek atılır. Daha sonra uzun dal, kırılmamasına dikkat edilerek, toprağa paralel uzatılır. Yaprakları dışarda kalacak şekilde hafifçe toprağa gömülür. Bu şekilde yaza kadar tekrar filizlenir. Bu dikdörtgen biçiminde saksı içerisinde yetiştirilen karanfiller için uygun olan bir filizlendirme yöntemidir.  Aynı yöntem yaz sonunda yapılmış olursa yeni fideler elde edebilirsiniz.

Karanfil Çeşitleri
Karanfil çiçeği türleri senelik olarak yetiştirilenler ve ömürlük olanlar şeklinde iki gruba ayrılabilir. Bilinen bir karanfil türü olan Hüsnüyusuf çiçekleri senelik karanfiller için örnek verilebilecek bir türdür. Bunun dışında Pesent Karanfili ve İspanya Karanfili de senelik karanfil türleri arasındadır.
Islah edilerek çeşitleri elde edilen ve ömürlük karanfiller sınıfına giren Çiçekçi Karanfili, Yediveren Karanfil, Margarit Karanfili, Amerikan Karanfili olarak sayılabilir.

Karanfil Çiçeği Anlamları
Karanfil çiçekleri de tıpkı diğer çiçek türleri gibi farklı anlamları ifade ederek, çeşitli duyguları ifade etmemize yardımcı olurlar. Bu çiçek türü de tıpkı diğerlerinde olduğu gibi rengine göre  anlattığı duygularda farklılık gösterir:

Beyaz Karanfil: Temizlik, saflık
Kırmızı Karanfil: Sevgi
Pembe Karanfil: İçtenlik
Sarı Karanfil:  Hüzün


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.